Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

IAS wzywa do pilnego dostępu do szczepionek przeciwko Mpox w całej Afryce

IAS wzywa do pilnego dostępu do szczepionek przeciwko Mpox w całej Afryce

16 sierpnia 2024 r. (Genewa, Szwajcaria) – Międzynarodowe Towarzystwo ds. AIDS (IAS) wzywa do natychmiastowej dystrybucji skutecznych szczepionek przeciwko mpoksie w obliczu rosnącej liczby przypadków mpox w Demokratycznej Republice Konga i kilku innych krajach Afryki.

„Towarzystwo wzywa do działania składającego się z trzech elementów: szybkiego i niebiurokratycznego dostarczenia szczepionki do krajów afrykańskich, utworzenia w społecznościach ośrodków szybkiego i bezpłatnego przeprowadzania testów oraz wysyłania jasnych, niestygmatyzujących komunikatów w celu informowania społeczności o objawach i sposobach zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby” – powiedziała Beatrice Greenstein, prezes Międzynarodowego Towarzystwa AIDS.

W dniu 14 sierpnia 2024 r. Światowa Organizacja Zdrowia po raz drugi uznała szczep mpox za stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Odkryto nowy szczep mpox o znacząco wysokiej śmiertelności (3-4%).

Pojawiający się szczep MPOX przenoszony poprzez kontakty seksualne i bliskie kontakty domowe stanowi zagrożenie nie tylko w Afryce, ale na całym świecie. Dalsze przenoszenie szczepu w latach 2022–2023 również budzi poważne obawy, szczególnie wśród osób z obniżoną odpornością, w tym osób z zaawansowanym wirusem HIV, które są bardziej podatne na ciężką chorobę.

„Istnieje pilna potrzeba kontynuowania badań nad środkami terapeutycznymi i zapobiegawczymi dla wszystkich szczepów wirusa Mbox oraz promowania ujednoliconej globalnej reakcji na rzecz zdrowia, aby zapewnić skoordynowane i sprawiedliwe podejście do tego kryzysu, który nieproporcjonalnie dotyka kraje o niskich i średnich dochodach”, Greenstein w dodatku.

Wybuch ptasiej grypy uwydatnia potrzebę zwiększonej globalnej współpracy, transferu wiedzy i możliwości produkcji szczepionek, aby wspierać dotknięte obszary i wzmacniać ich pozycję. Według prezesa-elekta IAS Kennetha Ngoriego: „Ta epidemia uwydatnia pilną potrzebę globalnego traktatu w sprawie zwalczania epidemii, a także wzmocnienia krajowej wiedzy naukowej i produkcji wyrobów medycznych, co umożliwiłoby krajom szybsze reagowanie w sytuacjach kryzysowych”.

READ  Zmęczenie mięśni Ponad połowa osób, które przeżyły Covid, wykazuje pewne objawy nawet po dwóch latach, jak wynika z badań

© Scoop Media

Reklama — przewiń, aby kontynuować czytanie