Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Holenderska firma Allego otrzymuje pożyczkę w wysokości 20 mln euro

Holenderska firma Allego otrzymuje pożyczkę w wysokości 20 mln euro

Z siedzibą w Arnhem AlijoUber, ogólnoeuropejski operator punktów ładowania pojazdów elektrycznych, pozyskał pożyczkę w wysokości 20 mln euro od… Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju) na projekt CROSS-E, który jest współfinansowany przez Unię Europejską.

Finansowanie to wesprze wysiłki Allego mające na celu rozbudowę infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce w ramach szerszej strategii rozwoju w Europie Wschodniej.

„Dzięki temu finansowaniu możemy znacznie szybciej realizować nasze inicjatywy infrastrukturalne, zapewniając wsparcie Alego w szybkim przejściu Polski na pojazdy elektryczne” – mówi Viani Herrin, dyrektor ds. finansów strukturalnych w Alego. „To pokazuje możliwości naszego biznesu strategię pomyślnego rozszerzenia działalności w całej Europie.”

Projekt CROSS-E!

Projekt CROSS-E ma na celu promowanie podróży zeroemisyjnych poprzez instalację 911 punktów ładowania pojazdów elektrycznych dużej mocy (150 kW i 350 kW) w 239 lokalizacjach w Europie.

Inicjatywa prowadzona przez Allego, Petrol Group, GreenWay i Emobility Solutions zainwestuje 130 mln euro w infrastrukturę ładowania, przy wsparciu dotacji Unii Europejskiej w wysokości 34,45 mln euro. Zakończenie inwestycji zaplanowano na październik 2026 roku.

Projekt CROSS-E obejmuje dwie główne inicjatywy: CROSS-E General i CROSS-E Cohesion. Te dwie inicjatywy, współfinansowane w ramach instrumentu Unii Europejskiej „Łącząc Europę”, mają na celu wzmocnienie istniejącej infrastruktury poprzez poprawę komunikacji transgranicznej między sąsiadującymi krajami.

– Wiadomość od naszego partnera –

Instalacje CROSS-E będą zgodne z rozporządzeniem Unii Europejskiej w sprawie infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), zapewniając publiczny dostęp 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i obsługując różne metody płatności. Projekt dostarczy także informacji na temat szerszego rozpowszechniania ładowania pojazdów ciężkich w Europie.

Eksploatacja kapitału

Kredyt EBOR ułatwi instalację i zarządzanie 200 punktami ładowania pojazdów elektrycznych w 50 lokalizacjach na terenie całej Polski. Ta inwestycja jest kluczowa dla Polski, która pozostaje w tyle za innymi krajami UE pod względem infrastruktury i adopcji pojazdów elektrycznych.

READ  Rzut oka na kwitnący sektor hotelarsko-gastronomiczny w Polsce

Pożyczka umożliwi także Allego uzyskanie wsparcia z instrumentu infrastruktury transportowej na rzecz paliw alternatywnych (CEF), pomagając w dekarbonizacji sieci transportowej w całej Europie.

„To wsparcie finansowe poprawi wykorzystanie pojazdów elektrycznych w Europie, szczególnie w Europie Wschodniej” – mówi Gunnar Landvester, dyrektor zarządzający Alego w Europie Środkowo-Wschodniej. „Dzięki temu możemy rozszerzyć naszą sieć i osiągnąć nasz cel, jakim jest tworzenie wysoce wydajne ładowanie dla wszystkich kierowców pojazdów elektrycznych.”

Z oświadczenia Allego wynika, że ​​popularność pojazdów elektrycznych w Polsce należy obecnie do najniższych w Europie pod względem penetracji ładowania pojazdów elektrycznych. Sytuacja ta ulegnie poprawie dzięki inicjatywie Allego polegającej na zainstalowaniu ponad 200 punktów ładowania pojazdów lekkich i ciężkich (LDV/HDV) w ponad 50 lokalizacjach.

Ponadto Allego będzie utrzymywać i wspierać nowe punkty ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce, poprawiając doświadczenia użytkowników dzięki inteligentnemu ładowaniu i rozliczeniu. Projekt, współfinansowany w ramach instrumentu Unii Europejskiej „Łącząc Europę” (CEF), wspiera europejską infrastrukturę transportową wzdłuż sieci TEN-T oraz w węzłach miejskich.

Co oferuje Allego?

Allego jest dostawcą rozwiązań w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych, skupiającym się na rozwoju mobilności elektrycznej wykorzystującej w 100% energię odnawialną. Dysponując 35 000 punktów ładowania w 16 krajach, Allego zapewnia infrastrukturę i oprogramowanie, w tym platformy Allamo i EV Cloud.

Allego obsługuje pełen zakres usług ładowania pojazdów elektrycznych, w tym instalację, konserwację, podłączenia do sieci energetycznej, inteligentne ładowanie i rozliczenia.

Założona w 2013 roku firma twierdzi, że jej zespół składający się z 220 pracowników pracuje nad tym, aby ładowanie pojazdów elektrycznych było niezawodne, dostępne i zrównoważone.

Alego zamierza dobrowolnie wycofać się z giełdy nowojorskiej

W czerwcu 2024 r. Allego i jego większościowa akcjonariuszka Madeleine Charge ogłosili transakcję, w ramach której Meridiam nabędzie wszystkie akcje Allego, które nie są jeszcze posiadane w drodze oferty przejęcia, po cenie 1,70 dolara za akcję. W ramach tej oferty Allego miało dobrowolnie wycofać się z giełdy NYSE.

READ  Dramat uchodźczy „Zielona granica” trwa wrzesień w Polsce – ostateczny termin

Ponadto Meridiam przeznaczył 46 milionów euro na rozwój punktów ładowania w Niemczech i przekazał dodatkowe 310 milionów euro na rozwój Allego.

Na początku tego miesiąca, 1 sierpnia, holenderska spółka ogłosiła, że ​​Meridiam nabył 38 718 988 akcji, zwiększając swój udział do 86,6% wyemitowanych akcji Alego. Aligo planuje obecnie zakończyć wycofywanie spółki z giełdy do 22 sierpnia 2024 r., aby skupić się na długoterminowym wzroście bez ogólnej presji rynkowej.

Holenderska firma złoży formularz 25 w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) 12 sierpnia 2024 r., a wycofanie spółki z giełdy zacznie obowiązywać 10 dni później. W związku z tym oczekuje się, że ostatnim dniem notowań akcji Allego na NYSE będzie około 22 sierpnia 2024 r.

O Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju to wielostronny bank skupiający się na promowaniu rozwoju sektora prywatnego i inicjatyw w zakresie przedsiębiorczości w 36 gospodarkach na trzech kontynentach.

Inwestycje EBOR, których właścicielami są 73 kraje, Unia Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny, mają na celu wzmocnienie konkurencyjności, zarządzania, zrównoważonego rozwoju, włączenia społecznego, odporności i integracji w swoich regionach.

EBOR, który od 1991 r. zainwestował w Polsce ponad 14 miliardów euro w 532 projekty, kontynuuje swoje zaangażowanie na rzecz kraju, dokonując w ubiegłym roku rekordowej inwestycji o wartości 1,3 miliarda euro.