Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Hanwha Ocean kontynuuje prezentację przyszłego polskiego programu łodzi podwodnych

Hanwha Ocean kontynuuje prezentację przyszłego polskiego programu łodzi podwodnych

21 maja 2024 r. w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym w Polsce odbył się dzień branżowy, podczas którego południowokoreańska stocznia Hanwha Ocean wraz z podwykonawcami zaprezentowała swoje pomysły na program budowy okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej RP.

W ramach kontynuacji rozmów, które odbyły się w listopadzie 2023 r., podczas tego ostatniego wydarzenia Hanwha Ocean wsparła demonstrację KSS-III wraz z partnerami Hanwha Systems, Hyosung Heavy Industries, KTE, NK, Kolon Dacc Composite, Babcock International Group i Gabler. Okręt podwodny KSS-III o wyporności 3600 ton służy południowokoreańskiej marynarce wojennej.

Polski program zakupów łodzi podwodnych, znany lokalnie jako Projekt Orca, ma ponad 10-letnią historię. Pierwotnie Ministerstwo Obrony Narodowej planowało zakup od trzech do czterech nowych okrętów podwodnych. Marynarka Wojenna RP posiada obecnie jedną rosyjską łódź klasy Kilo (Projekt 877E) ORP OrzelZ byłej floty pięciu łodzi podwodnych. Wycofywanie czterech norweskich okrętów podwodnych klasy Köppen ze służby w Polsce rozpoczęło się w 2017 r. i zakończyło w 2021 r. Program remontów miał faktycznie zakończyć się do końca 2023 r., ale obecnie na lata 2024–25 planowany jest kontrakt na trzy łodzie podwodne. Nowe łodzie podwodne. Nie wszystkie jednak znaki zapytania dotyczące dat i liczb zostały usunięte. Nie mniej kosztowne są inne projekty zbrojeniowe w Warszawie, takie jak obrona powietrzna i modernizacja floty pojazdów Polskich Sił Lądowych.

Korea Południowa trzyma się harmonogramu

Oprócz ogłoszenia projektu KSS-III z obietnicą stworzenia okrętu podwodnego o wysokich osiągach, Hanwha Ocean chce ułatwić transfer technologii i zaangażować polski przemysł i instytuty badawcze. Oprócz zwykłych ofert, takich jak szkolenia i edukacja, Koreańczycy z Południa wabią klientów, tworząc lokalne centrum wsparcia w zakresie prac konserwacyjnych, napraw i renowacji. Trzymają się także napiętego harmonogramu.

„Jeśli okręt podwodny Hanwha Ocean zostanie wybrany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, będziemy mogli dostarczyć go Marynarce Wojennej RP w ciągu sześciu lat od złożenia zamówienia” – wiceprezes Hanwha Ocean, wiceadmirał (w stanie spoczynku) Steve SK Jeonga. , powiedział podczas dnia branżowego.

READ  Transmisja na żywo w Polsce: Śląskie Rebels vs Kraków Kings, 28 kwietnia, 15:30 CET (15:30, 9:30 EDT)

Polskie relacje z wydarzenia podkreślały zdolność firmy Hanwha do dostarczania produktów na czas, a nawet przed terminem. Zostało to już pokazane w projektach zakupowych dla Wojsk Lądowych RP, w szczególności haubicy samobieżnej K9 i wyrzutni rakiet wielokrotnych Chunmoo (Homar-K). Dostawa zamówionych w Seulu czołgów podstawowych K2 również przebiegła dotychczas bezproblemowo.