H2 Polska – 3 Seas Hydrogen Council: Nadszedł czas, aby wodorowa Europa sprawiła, że nasz region będzie słyszalny.
Dekarbonizacja sieci ciepłowniczych, certyfikacja wodoru, wypracowanie jednolitego stanowiska w sprawie regulacji unijnych, wybór transgranicznych projektów wodorowych – to priorytetowe działania Rady Wodorowej Trójmorza, pierwszej w Europie platformy zrzeszającej kraje Europy Środkowo-Wschodniej Kraje europejskie.
W skład Trójmorza weszły organizacje wodorowe z Polski, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowacji, Słowenii, Węgier i Ukrainy. Umowa została podpisana w maju podczas Central European Hydrogen Forum w Poznaniu.
Zadaniem Rady jest określanie strategicznych kierunków rozwoju gospodarki wodorowej regionu, z wykorzystaniem potencjału technologicznego, naukowego i gospodarczego jego krajów. Rada chce także reprezentować wspólne postulaty branży przed Komisją Europejską i Parlamentem oraz mieć głos w sprawie redystrybucji środków na projekty wodorowe.
Paweł Piotrowicz, Prezes Hydrogen Poland powiedział:
Wyzwania stojące przed sektorem wodorowym w Europie Środkowo-Wschodniej są złożone i wymagają wspólnych działań.
„Jako Stowarzyszenie Wodorowa Polska, które jest pomysłodawcą 3 Mórz, zidentyfikowaliśmy główne obszary, na których należy się skupić w pierwszej kolejności”.
Pierwszym z nich jest dekarbonizacja systemów centralnego ogrzewania. Inicjatywa opiera się na wspólnej architekturze systemów ciepłowniczych jej krajów członkowskich, w których rynki ciepła są regulowane (w przeciwieństwie do Europy Zachodniej).
Tomoho UmedaWiceprezes Stowarzyszenia Wodorowa Polska powiedział:
Taka architektura umożliwia produkcję odnawialnego wodoru po dzisiejszych konkurencyjnych kosztach, bez systemu wsparcia.
„Jednocześnie Europa Zachodnia (z wyjątkiem Danii) nie ma centralnego (centralnego) ogrzewania, więc nasza optyka w projektowaniu przepisów nie była brana pod uwagę i nie została jeszcze uwzględniona tak bardzo, jak na to zasługuje”.
Kolejnym zadaniem będzie rozwój projektów wodorowych do certyfikacji Net Zero, które wiążą się z ryzykiem iw rezultacie mają niską bankowalność. Aby to zmienić, Komisja Europejska zaproponowała standardy akredytacji – Net Zero. 3 Seas chce pomóc w opracowaniu tych standardów, aby projekty wodorowe w krajach 3 Seas były opłacalne przez banki.
Priorytetem jest również analiza i wybór transgranicznych demonstracji, pilotaży czy projektów komercyjnych promujących wykorzystanie wodoru jako źródła czystej energii w regionie. Takie projekty mogą obejmować produkcję wodoru, infrastrukturę wodorową, transport, energię odnawialną, magazynowanie energii i tak dalej. Jego celem będzie rozwój lokalnych obszarów i innowacyjnych rozwiązań. Obejmie to również poszerzenie i pogłębienie współpracy regionalnej z organizacjami przemysłowymi i władzami lokalnymi.
Rada Wodorowa Trójmorza zamierza zaangażować się w pozyskanie wystarczających środków, zarówno ze źródeł publicznych, jak i prywatnych, aby umożliwić inwestycje w technologie wodorowe oraz badania i rozwój w tym sektorze. Dostęp do odpowiednich środków finansowych jest kluczem do pomyślnego zwiększenia skali projektów wodorowych w regionie.
Beata Superson-Polowiec, pełnomocnik zarządu HP, powiedziała:
Wypracujemy też jednolite stanowisko w sprawie regulacji unijnych.
„Dotyczy to obszaru mobilności elektrycznej czy wsparcia wykorzystania wodoru w procesach przemysłowych, np. w odniesieniu do Net Zero Industry”.
Do dokumentów o najbardziej kompleksowym wpływie na gospodarkę społeczeństwa należy przede wszystkim kolejna iteracja Dyrektywy OZE (RED III) wraz z Ustawą Delegowaną w sprawie Odnawialnych Paliw Pochodzenia Niebiologicznego (RFNBO) oraz Ustawą Delegowaną w sprawie metodologii obliczania redukcji emisji gazów cieplarnianych w wyniku wykorzystania RFNBO i paliw kopalnych pochodzących z recyklingu.
Inicjatywą, na której szczegóły z niecierpliwością czekają kraje Europy Środkowo-Wschodniej, jest Europejski Bank Wodoru, który najprawdopodobniej przybierze formę kontraktu premiowego, przyznawanego w formie aukcji. Ma być pomostem łączącym podaż i popyt z nowym nośnikiem surowca/energii, niezależnie od tego, czy jest produkowany w Europie, czy importowany.
Przed organizacją stoją obecnie wybory zarządu oraz opracowanie celów strategicznych i planów działania na najbliższe miesiące. Jednym z nich jest przystąpienie do Hydrogen Europe, która jest największą europejską organizacją promującą wodór
Tomoho Umeda, Powiedział:
Nadszedł czas, aby wodorowa Europa usłyszała głos naszego regionu.
„Dzięki wspólnym działaniom i zaangażowaniu wszystkich stron sektor wodoru w naszych krajach ma potencjał, by przewodzić transformacji energetycznej w Europie”.
Zdjęcie – fotobuino
Gospodarka wodorowa jest jednym z głównych kierunków ograniczania globalnych zmian klimatycznych. Central European Hydrogen Forum H2POLAND jest odpowiedzią na potrzebę popularyzacji wiedzy o technologiach nisko i zeroemisyjnych. To przestrzeń międzyśrodowiskowej współpracy biznesu, nauki, samorządów i organizacji pozarządowych w celu maksymalizacji udziału polskich zasobów produkcyjnych i usługowych w realizacji inwestycji wodorowych.
Wyjątkowość wydarzenia polega na połączeniu części wystawienniczej z częścią konferencyjną, a tematyka jest zgodna z założeniami REPowerEU.
https://www.linkedin.com/showcase/h2poland/
czyta Najnowsze wiadomości kształtujące rynek wodoru znajdziesz w Centrum Wodoru
Rada Trójmorza ds. Wodoru: Nadszedł czas, aby wodorowa Europa sprawiła, że głos naszego regionu został usłyszany, 30 czerwca 2023 r.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce