Nowe badania przeprowadzone przez University of Hertfordshire wykazały, że aplikacja do gier mobilnych może pomóc w zidentyfikowaniu uporczywych problemów z poruszaniem się – częstym długotrwałym objawem urazowych uszkodzeń mózgu (TBI) – ułatwiając diagnozowanie i leczenie tych problemów.
Ludzka zdolność poruszania się jest kontrolowana przez złożoną sieć mechanizmów, obejmujących wiele różnych procesów poznawczych w mózgu, co czyni go szczególnie podatnym na uszkodzenia. Jednak proces odnajdywania drogi i zdolność powrotu do kierunku, w którym niedawno przyszedłeś, jest rzadko doświadczany u pacjentów z TBI, pomimo znaczącego wpływu, jaki te wyzwania mogą mieć na codzienne życie.
Teraz naukowcy z University of Hertfordshire opublikowali wyniki badania, które testowało zdolności nawigacyjne osób korzystających z mobilnej gry przygodowej Sea Hero Quest. Okazało się, że pacjenci z TBI mieli znaczne deficyty w swoich zdolnościach nawigacyjnych, które nie zostały wcześniej wykryte przez samoocenę. Otwiera to drogę do lepszego wykrywania i leczenia osób cierpiących na długoterminowe skutki TBI.
Sea Hero Quest został pierwotnie stworzony przez twórców gier Glitchers we współpracy z naukowcami i twórcami gier z całego świata, aby pomóc naukowcom zrozumieć, jak zdolności nawigacyjne różnią się w zależności od wieku i płci. To badanie jest pierwszym, w którym to narzędzie diagnostyczne zostało użyte u pacjentów z TBI. Caroline Seaton, doktor, teraz. Studentka Neuropsychologii Klinicznej i Eksperymentalnej na Uniwersytecie w Reading, prowadziła te badania w ramach studiów magisterskich z psychologii na Uniwersytecie w Hertfordshire.
Wyniki oznaczają, że poszczególni pacjenci będą mogli łatwiej uzyskać potrzebną im pomoc; Umożliwiłoby to również naukowcom gromadzenie danych od znacznie większej społeczności uczestników, co ma kluczowe znaczenie dla skutecznych badań nad urazami mózgu.
Dr Rebecca Knight, starszy wykładowca psychologii i współautorka artykułu, wyjaśniła: „Największą korzyścią z tej pracy jest to, że pokazuje, że deficyty ruchowe doświadczane przez pacjentów z TBI można wykryć za pomocą stosunkowo szybkiej i taniej metody. Można to przetestować zdalnie – Uczestnicy mogą uczestniczyć w zatwierdzonym badaniu naukowym siedząc na kanapie!”
„Biorąc pod uwagę heterogeniczny charakter urazowego uszkodzenia mózgu, które obejmuje szeroki zakres objawów i doświadczeń, niezwykle ważne jest przetestowanie dużej liczby osób w celu wyciągnięcia miarodajnych wniosków. Mamy nadzieję, że korzystając z aplikacji takich jak Sea Hero Quest, możemy zebrać wiele danych i uzyskać głębszy wgląd w mechanizmy stojące za tym niedoborem – a także tworzyć interwencje, aby lepiej wspierać ludzi w radzeniu sobie z długoterminowymi skutkami urazów”.
Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycia otworzą drzwi do badań na dużą skalę, które zapewnią bardziej szczegółowe zrozumienie zaangażowanych mechanizmów i potencjalnych metod leczenia poprawiających zdolności nawigacyjne.
Artykuł „Deficyty w znajdowaniu drogi i integracji ścieżki wykryte za pomocą aplikacji mobilnej rzeczywistości wirtualnej u pacjentów z urazowym uszkodzeniem mózgu” jest już dostępny do przeczytania. Plus jeden.
więcej informacji:
Carolyn Seton i wsp., Deficyty w wyszukiwaniu tras i integracji ścieżek za pomocą aplikacji mobilnej wirtualnej rzeczywistości u pacjentów z urazowym uszkodzeniem mózgu, Plus jeden (2023). DOI: 10.1371/journal.pone.0282255
cytat: Gry na smartfony mogą pomóc w ujawnieniu długotrwałych skutków urazowego uszkodzenia mózgu traumatyczny.html
Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Poza wszelkimi uczciwymi transakcjami do celów prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków