13-letnia Alice Lee będzie kapitanem drużyny USA
Drużynowe Mistrzostwa Świata Kobiet FIDE rozpoczną się 6 września w Bydgoszczy (Polska), a Gruzja stawia sobie za cel zwiększenie swojego imponującego rekordu zwycięstw w zawodach kobiet. Gruzini pod przewodnictwem Nany Dzagnidze (na zdjęciu poniżej) prowadzą na liście startowej z szybką średnią ocen na poziomie 2391, znacznie wyprzedzając swoich głównych rywali, USA (2340) i Chiny (2335). Wydarzenie to oznacza także powrót Chin na arenę międzynarodową po ich nieobecności na ostatnich igrzyskach olimpijskich, ale robią to ze słabą drużyną: mistrzem świata Gu Wenjunem, wicemistrzem Li Tingjie i ostatecznym finalistą Tan Zhongyi. brakować w drużynie.
Foto: Dawid Łada
Zawody będą rozgrywane według podobnego systemu jak poprzednia edycja, która odbyła się w Sitges (Hiszpania) w 2021 r., przy czym wszystkie mecze będą rozgrywane w szybkiej kontroli czasu wynoszącej 45 minut przez cały mecz, z dodatkiem 10 sekund na każde posunięcie, począwszy od ruchu 1. Dwanaście drużyn podzielonych jest na czterech zawodników (plus dwóch rezerwowych) na dwie grupy o przybliżonej sile, zgodnie ze średnią ocen drużyny. Gruzja, Indie, USA i Chiny są najwyżej rozstawionymi drużynami odpowiednio w grupach A i B.
Grupa A:
Gruzja (2391)*
Indie (2320)
Ukraina (2306)
Francja (2270)
Kazachstan (2223)
Egipt (2035)
Grupa B:
Stany Zjednoczone (2340)
Chiny (2335)
Niemcy (2303)
Polska (2310)
Międzynarodowa Federacja Ameryk (2279)
Bułgaria (2228)
*Średnia ocena drużyny według Szybkiej Listy Rankingowej FIDE na dzień 1 września.
Mecze są rozstrzygane na podstawie punktów drużynowych, przy czym dwa punkty dla zwycięskiej drużyny i jeden punkt dla każdej drużyny w przypadku remisu. Cztery drużyny zostaną wyeliminowane z fazy grupowej, a osiem najlepszych drużyn awansuje do dwurundowej fazy pucharowej.
Fakt, że niektórym zwykle faworytom, takim jak Chiny, Ukraina czy USA, brakuje kilku kluczowych zawodników na swoim najlepszym poziomie, sprawia, że zawody są jeszcze bardziej ekscytujące i dają szansę młodym, wschodzącym talentom na zaistnienie w To. Podkreśl i pokaż na co go stać.
Baraka A
Gruzja przyjedzie do Bydgoszczy w znakomitym składzie (brakuje jedynie Miri Arabidze), ale i tak będzie musiała pokazać świetną formę, aby wyprzedzić Indie, na czele których stoją Harika Dronavali (na zdjęciu poniżej) i Padmini Root. . Co istotne, najnowszy członek indyjskiej drużyny, 17-letnia Divya Deshmukh, właśnie wygrała turniej Tata Steel Chess Rapid, mimo że jest najniżej ocenianą zawodniczką w stawce. Tak naprawdę zgłosiła się do turnieju jako rezerwowa w ostatniej chwili!
Foto: Dawid Łada
Ukraina na pierwszej ławce będzie bronić Anny Oshininy, a do kadry narodowej wraca weteranka Natalia Żukowa. Dwukrotna mistrzyni Europy była ostatnio mało aktywna, jej ostatnią imprezą sprinterską były World Rapid and Blitz 2021 w Polsce, ale doświadczenie i ambicje uczyniły ją potężnym liderem zawodów drużynowych.
Na szczycie tabeli Francji pojawi się Sophie Millet. Pomimo nieobecności najwyżej ocenianej zawodniczki, Marie Sebag, skład składu wzmocnił Mitra Hejazypour, który kilka dni wcześniej w imponującym stylu zdobył mistrzostwo Francji.
Kazachstan mógłby być poważnym pretendentem do zwycięstwa w Drużynowych Mistrzostwach Świata Kobiet, gdyby wpuścił do drużyny trzy asy. Ponieważ jednak Abdulmalek i Sadwakasova nie wezmą udziału w wydarzeniu, młodziczka Bibisara Asaobayeva będzie musiała nie tylko zdobyć punkty, ale także przejmie rolę kapitana drużyny, torując drogę swoim mniej doświadczonym kolegom z drużyny.
Zdjęcie: Mark Lifshitz
Egipt, najsilniejsza drużyna Afryki, na szczycie listy znajdą się Shorouk Wafa i Mona Khaled.
Grupa B:
Jedną z ekscytujących rzeczy w zawodach jest to, że Team USA będzie prowadzony przez 13-letnią Alice Lee (na zdjęciu poniżej), która jest najmłodszą amerykańską zawodniczką, która zdobyła tytuł IM i trzecią najmłodszą w historii na poziomie międzynarodowym, po Judith Polgar i Katerinie Lagno. Li, trzykrotny młodzieżowy mistrz świata, w tym roku został drugim zawodnikiem na kontynencie amerykańskim. Jej pierwsze pojawienie się na szachownicy powinno zrekompensować brak znanego nazwiska w amerykańskich szachach, Iriny Krach, która tego lata ma napięty harmonogram po kolejnych grach w Dubaju, Baku i niedawno zakończonym Turnieju Szachowym Tata Steel w Indiach. Drugą dużą nowością w Team USA jest debiut 25-letniego Atosa Purkashiana, który zaledwie kilka miesięcy temu zmienił federację.
Foto: Klub Szachowy St. Louis/Brian Adams
Chinom może brakować najlepszych graczy, ale tak silny naród szachowy ma wiele godnych alternatyw, a zespół, który utworzyli na to wydarzenie, jest nadal bardzo konkurencyjny: z Yang Chenem (2369) na pierwszym szachownicy oraz Qi Ju ( Chińczycy nadal są rozstawioną drużyną.) Po trzecie, z pewnością będą w stanie stoczyć walkę z każdą drużyną. Nawet bez mistrza świata nie można ich wykluczyć jako potencjalnych zwycięzców.
Niemcom po raz kolejny przewodniczyć będą Elisabeth Baetz i Dinara Wagner, a główny kwartet uzupełnią Josephine Heinemann i Hannah Marie Klick.
Zespół gospodarzy, Polska, zajmuje siódme miejsce na liście startowej (czwarte w swojej grupie). Kibice mają powody do radości, gdyż ich zespół jest jednym z najmłodszych w lidze i na tyle silny, że ma poważne aspiracje. Po raz kolejny Polską na czele stanie ośmiokrotna mistrzyni kraju Monica Soko (na zdjęciu poniżej), która jako jedyna pozostała w polskiej kadrze zdobyła srebrny medal na Olimpiadzie Szachowej w Baku w 2016 roku. Ale spójrzmy na wiek pozostali członkowie zespołu: Olivia Kyubasa (23), Aleksandra Maltsevskaya (21), Michalina Rudzińska (21) i Julia Antolak (23). Sprawiają, że 31-letnia Claudia Colon wygląda jak weteranka wojownika!
Fot. Anna Stuermann
W skład drużyny „FIDE Americas” wchodzą gracze z pięciu różnych krajów kontynentu (Peru, Kuba, Argentyna, Paragwaj i Kolumbia), którzy w przeciwnym razie nie mieliby możliwości rywalizacji na arenie międzynarodowej. Na pierwszym pokładzie zagra trzykrotny mistrz Ameryki Desi Currie (i dwukrotny mistrz świata juniorów), a na drugim – kubańska sprinterka Lisandra Ordaz.
Grupę uzupełnia Bułgaria, gdzie Antoinita Stefanova odzyska pierwsze miejsce pod nieobecność Nurgyul Salimovej, która zdecydowała się pominąć te zawody po udanej karierze w Pucharze Świata FIDE. Poza tym skład jest bardzo podobny do tego, który zajął dziewiąte miejsce na olimpiadzie szachowej w Chennai. Były mistrz świata z pewnością ma wszystko, czego potrzeba, aby skutecznie zastąpić zapał i ambicje Salimowej, ale można się zastanawiać, co Bułgaria mogłaby osiągnąć, gdyby była w drużynie.
Foto: Dawid Łada
Pierwsza runda etapu Pools rozpocznie się w środę 6 września o godzinie 15:00 CET. Relację na żywo i pełną informację o wydarzeniu można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej: Worldwomenteams.fide.com
O Bydgoszczy
Bydgoszcz położona jest w północnej Polsce, niecałe 200 kilometrów od stolicy, Warszawy, u zbiegu rzek Wisły i Brdy. Liczy 350 000 mieszkańców i jest obsługiwany przez własne lotnisko krajowe. Bydgoskie miasto, bogate architektonicznie, jest siedzibą wielu uniwersytetów, m.in. Uniwersytetu Kazimierza, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego i Konserwatorium. Tętniące życiem kulturalnym, gości także Salę Koncertową Filharmonii Pomorskiej i operę Opera Nova.
więcej informacji: www.bydgoszcz.pl
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu