Pacific Green postawił sobie za cel realizację projektów o mocy 1 GWh na rynku polskim, z globalnego celu wynoszącego 12 GWh na czterech rynkach światowych. Firma została zarejestrowana w stanie Delaware w Stanach Zjednoczonych, a jej siedziba znajduje się w Londynie. Niedawno podpisała umowę na dostawy 1500 MWh BESS z Trina Storage, oddziałem zajmującym się magazynowaniem energii globalnej firmy Trina Solar zajmującej się fotowoltaiką, i rozwija projekty w regionach, w tym w Wielkiej Brytanii i Włoszech, gdzie pod koniec 2023 r. zakupiła portfel sześciu projektów o mocy 500 MW. Australii, gdzie zabezpieczyła transakcje dotyczące gruntów, w tym jedną pod budowę obiektu w Wiktorii, w którym można umieścić magazyny energii o mocy do 1 GW/2,5 GWh.
Większościowe udziały w obu projektach zostaną nabyte od nieujawnionego „międzynarodowego dewelopera obecnego na polskim rynku”, a pozostała część własności zostanie przeniesiona na Pacific Green po osiągnięciu określonych kamieni milowych.
Jeden projekt zlokalizowany jest w województwie warszawskim, stolicy kraju, drugi w południowo-zachodniej Polsce, a dla obu przewidziano zastosowania sieciowe.
Pacific Green podała, że oczekuje się, że weźmie udział w aukcji polskiego rynku mocy w czwartym kwartale, a stan gotowości do budowy może osiągnąć w czwartym kwartale tego roku, jeśli pomyślnie przejdzie zapytanie ofertowe.
Oczekuje się, że rynek mocy będzie wspierać znaczący rozwój polskiego sektora magazynowania energii. W artykule sponsorowanym przez L Magazynowanie energii.Aktualności Opublikowano w grudniu 2023 r. Analitycy z firmy badawczej LCP Delta zauważyli, że Polska „wydaje się być gotowa przewodzić wdrożeniom akumulatorów w Europie Wschodniej”.
Operator systemu przesyłowego (OSP) PSE zaoferował przyłączenie do sieci projektów BESS o mocy 9 GW, a do tego momentu w trwającej rundzie aukcji rynku mocy zarejestrowano projekty o mocy 16 GW, napisali Sylvestros Vlachopoulos i John Ferris z LCP Delta.
Stało się tak pomimo tego, że pod koniec ubiegłego roku kraj posiadał jedynie około 10 MW akumulatorów podłączonych do sieci.
Duże reformy w zakresie bilansowania rynków zachęciły do większego udziału w rynku mocy, a podczas pierwszej tego typu aukcji, która odbyła się w 2022 r., przyznano kontrakty czterem projektom BESS o łącznej mocy 150 MW.
Rządowy koncern energetyczny PGE ogłasza przetarg na projekt PHES o mocy 263 MW/900 MWh
Państwowa Grupa PGE, największy w Polsce producent energii pod względem przychodów ze sprzedaży i zysku netto, informowała na początku miesiąca o ogłoszeniu przetargu na wykonawców do realizacji największego dotychczas planowanego w kraju projektu BESS.
PGE poinformowała 6 czerwca, że przygotowuje się do rozpoczęcia postępowania przetargowego na zaprojektowanie i budowę pod klucz wielkogabarytowego obiektu BESS o mocy produkcyjnej 263 MW i pojemności magazynowej co najmniej 900 MWh.
Elektrownia zlokalizowana będzie w Żarnowcu, wsi w północnej Polsce, i powstanie w pobliżu ESP Żarnowiec – elektrowni szczytowo-pompowej (PHES) znajdującej się w portfolio Grupy PGE.
Zapytanie ofertowe zostanie zrealizowane w trybie przetargu nieograniczonego zgodnie z polskim prawem zamówień publicznych, a oficjalne jego ogłoszenie spółka planuje w ciągu najbliższych dni. Kwalifikowalność i wymagania wstępne zostały już opublikowane wraz z innymi informacjami na stronie Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej (UE)a także na stronie zakupowej Grupy PGE.
Prezes Grupy PGE Dariusz Marzek powiedział, że spółka przyspiesza inwestycje w magazyny akumulatorowe ze względu na wzrost udziału energii odnawialnej w sieci.
Żarnowiec BESS będzie świadczył usługi sieciowe dla operatorów systemów przesyłowych oraz pomoże zbilansować produkcję lądowych i morskich farm wiatrowych na pobliskim Bałtyku, które chce wybudować PGE. Istnieją umowy o przyłączenie do sieci oraz umowy koncesyjne – uważane za pierwsze tego typu na polskim rynku – oraz złożono wniosek o kwalifikację rynku mocy.
PGE poinformowała, że będzie ubiegać się o finansowanie z krajowego Funduszu Odbudowy i Odporności po Pandemii (KPO), którego łączna wartość wynosi około 60 miliardów euro (64 miliardy dolarów), w tym nieco ponad 25 miliardów euro z funduszy UE i około 35 euro miliardów euro pomocy finansowej. Miękkie pożyczki. Spółka podała, że warunki uzyskania tego finansowania wymagają, aby zgłoszony projekt rozpoczął się w internecie w określonym terminie.
Chociaż rynek mocy jest postrzegany jako główne nowe źródło potwierdzenia długoterminowych przychodów BESS w Polsce, niedawno wydano ostrzeżenie, że proponowane 57% współczynniki obniżenia mocy mogą zahamować rozwój rynku (dostęp premium).
Wydawca Energy-Storage.news, Solar Media, będzie gospodarzem 2. dorocznego szczytu w zakresie magazynowania energii w Europie Środkowo-Wschodniej w dniach 24–25 września 2024 r. w Warszawie. Wydarzenie zgromadzi w jednym miejscu wiodących inwestorów, decydentów, deweloperów, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, nabywców energii i dostawców usług z regionu, podczas gdy region przygotowuje się do rozpoczęcia działalności w zakresie magazynowania. Odwiedź oficjalną stronę internetową, aby uzyskać więcej informacji.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu