Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Greenpeace krytykuje nowe prawo ochrony rzek w Polsce

Greenpeace krytykuje nowe prawo ochrony rzek w Polsce

Toksyczne zakwity glonów zabiły w ubiegłym roku dużą liczbę ryb w Odrze.

  • Ekolodzy skrytykowali uchwaloną w Polsce kontrowersyjną ustawę rewitalizującą Odrę.
  • Greenpeace powiedział, że nowe prawo nie zostało poddane konsultacjom społecznym przed jego uchwaleniem i nie chroni Odry.
  • W zeszłym roku Odra została dotknięta toksycznymi zakwitami glonów, które spowodowały śmierć dużej liczby ryb.
  • Aby zapoznać się z wiadomościami i analizami dotyczącymi zmian klimatu, przejdź do News24 Klimat przyszłości.

Ekolodzy w piątek skrytykowali uchwalenie w Polsce kontrowersyjnej ustawy mającej na celu rewitalizację Odry, która została uszkodzona przez toksyczne zakwity glonów w zeszłym roku, które spowodowały masową śmierć ryb.

Toksyczne zakwity glonów uderzyły w rzekę na granicy Polski z Niemcami zeszłego lata, co najmniej 300 ton martwych ryb zostało wyciągniętych z wód w miarę eskalacji napięć między dwoma krajami.

W odpowiedzi na katastrofę ekologiczną Warszawa uchwaliła w czwartek wieczorem nowe prawo, które obejmuje zapewnienie nowych stacji uzdatniania wody i ma na celu nałożenie surowszych wymagań na tereny przemysłowe.

Przeczytaj | Niemcy: Masowa śmierć ryb w Odrze to katastrofa spowodowana przez człowieka

Ale Greenpeace powiedział, że rząd „zignorował głos opinii publicznej i naukowców” przy uchwalaniu prawa, w oświadczeniu na portalu społecznościowym X, wcześniej znanym jako Twitter.

Skrytykowali to, co ich zdaniem było brakiem konsultacji i powiedzieli, że ustawa „nie ochroni Odry” i pozostanie skażona.

World Wildlife Fund (WWF) wcześniej skrytykował ustawę za skupienie się na „dalszych regulacjach Odry (i innych rzek), które zniszczą ekosystem i jego zdolność do samooczyszczania”.

Ustawa zezwala na budowę nowej infrastruktury, w tym modernizację systemów kanalizacyjnych i budowę nowych stacji uzdatniania wody, których koszt szacuje się na około 9,5 miliarda złotych (2,3 miliarda dolarów).

Nowe prawo zmusza również duże zakłady przemysłowe, takie jak kopalnie, do inwestowania w systemy ograniczające zrzut solanki.

READ  Yara Marine Technologies otwiera sklep w Polsce

Toksyczne zakwity glonów zostały wywołane przez wprowadzenie do wody wysokiego poziomu soli, według niemieckiego Ministerstwa Środowiska, które stwierdziło, że „brak dostępnych informacji” na temat przyczyny.

Polska obwiniła również toksyczne glony za masową śmierć ryb, ale stwierdziła, że ​​​​katastrofa była prawdopodobnie spowodowana złą jakością wody w wyniku wyższych temperatur i niższych poziomów wody.

Polskie i niemieckie władze po obu stronach rzeki powiedziały, że są zdeterminowane, aby powstrzymać przyszłe katastrofy, ale spierają się o odpowiedzialność i najlepszy sposób kontrolowania glonów.