Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gorączka denga na Tajwanie wiąże się z większym ryzykiem depresji w perspektywie krótko- i długoterminowej

Gorączka denga na Tajwanie wiąże się z większym ryzykiem depresji w perspektywie krótko- i długoterminowej

Z analiz dokumentacji medycznej około 50 000 osób, które na Tajwanie zachorowały na dengę, wynika, że ​​choroba ta wiąże się z większym ryzykiem depresji w krótkim i długim okresie. Hsien-I Shih i współpracownicy z Narodowego Uniwersytetu Cheng Kung i Narodowego Instytutu Badań nad Zdrowiem na Tajwanie przedstawiają te odkrycia w ogólnodostępnym czasopiśmie PLOS Neglected Tropical Diseases.

U ludzi może rozwinąć się gorączka denga po ukąszeniu przez komara przenoszącego wirusa dengi. Gorączka denga może mieć łagodny przebieg, ale może również rozwinąć się w postać zagrażającą życiu, a u niektórych osób mogą wystąpić długotrwałe skutki zdrowotne. Poprzednie badania wykazały powiązania pomiędzy aktywną dengą a zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja i stany lękowe. Jednak tylko w kilku badaniach analizowano długoterminowe ryzyko wystąpienia takich zaburzeń po zakażeniu dengą.

Aby wypełnić tę lukę w wiedzy, Shih i współpracownicy przeanalizowali dokumentację medyczną 45 334 pacjentów z dengą na Tajwanie i dla porównania 226 670 pacjentów, którzy nie chorowali na dengę. W latach 2002–2015 badacze sprawdzali, czy u pacjentów z dengą częściej rozwijają się stany lękowe, zaburzenia depresyjne i zaburzenia snu w różnych momentach po zakażeniu. Aby pomóc w wyjaśnieniu innych czynników, które mogą mieć wpływ na zdrowie psychiczne, w celu analizy statystycznej pacjentów z dengą pogrupowano demograficznie z pacjentami bez dengi.

Naukowcy odkryli, że u pacjentów z dengą ryzyko wystąpienia depresji było większe w każdym okresie, w tym w okresie krótszym niż trzy miesiące, od trzech do 12 miesięcy i ponad 12 miesięcy po zakażeniu. Zaburzenia snu nasiliły się dopiero po 3–12 miesiącach od urazu i nie występowało istotne ryzyko wystąpienia lęku.

Przyglądając się bliżej pacjentom, u których gorączka denga była na tyle ciężka, że ​​wymagała hospitalizacji, naukowcy odkryli wyższe ryzyko wystąpienia zaburzeń lękowych w ciągu pierwszych trzech miesięcy od zakażenia, a także wyższe ryzyko zaburzeń snu w ciągu pierwszych 12 miesięcy. Ta podgrupa była również narażona na depresję w różnych okresach.

READ  Dziś wieczorem zaczynają się „dramatyczne” deszcze meteorów – oto jak zobaczyć brytyjskie Perseidy do 23 sierpnia | nowości naukowe i technologiczne

Odkrycia te sugerują możliwy związek między gorączką denga a późniejszymi zaburzeniami depresyjnymi. Jednakże potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy denga bezpośrednio przyczynia się do rozwoju depresji, czy też związek ten wynika z mechanizmu pośredniego.

Autorzy dodają:Badanie to podkreśla ścisły związek między gorączką denga a większym ryzykiem depresji w perspektywie krótko- i długoterminowej, podkreślając potrzebę dalszych badań nad wpływem gorączki denga na zdrowie psychiczne.

źródło:

Odniesienie w czasopiśmie:

Xie, witaj, i in. (2024) Ryzyko zaburzeń lękowych, zaburzeń depresyjnych i zaburzeń snu u pacjentów z dengą: ogólnokrajowe badanie populacyjne.. PLOS Zaniedbane choroby tropikalne. doi.org/10.1371/journal.pntd.0012239.