Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Globalne IPO pobiły poprzedni rekord, przekraczając 600 miliardów dolarów

Globalne IPO pobiły poprzedni rekord, przekraczając 600 miliardów dolarów

Globalne pierwsze oferty publiczne (IPO) pobiły w tym roku swój poprzedni rekord, napędzany boomem czeków in blanco i spółek korzystających z wyższych wycen. Na sześć tygodni do końca około 2850 firm i przejęć specjalnego przeznaczenia (SPAC) zebrało ponad 600 miliardów dolarów w początkowych ofertach, pozostawiając rekordy zarówno transakcji, jak i wpływów osiągniętych w 2007 r. w kurzu, zgodnie z danymi zebranymi przez Bloomberg.

Grupie kieruje start-up z elektrycznych ciężarówek Rivian Automotive, który w tym miesiącu zebrał w Nowym Jorku prawie 12 miliardów dolarów. Największą w Azji była pierwsza oferta publiczna China Telecom o wartości 54 miliardów juanów (8,4 miliarda dolarów) w sierpniu, podczas gdy polski operator paczek InPost SA zajął pierwsze miejsce w Europie z notowaniem 2,8 miliarda euro (3,2 miliarda dolarów) w styczniu w Amsterdamie.

Spółki te skorzystały na rekordowo wysokich cenach akcji, ponieważ wsparcie banku centralnego zapewniło inwestorom przepływ gotówki. Ożywienie gospodarcze po pandemii, wraz ze środkami stymulującymi, pomogło zwiększyć zyski przedsiębiorstw.

Jednak nie wszystko szło gładko. Kontrola regulacyjna ostudziła szaleństwo hydraulików, które osiągnęło szczyt na początku tego roku. Rozprawa przez Chiny z firmami technologicznymi w okresie letnim wywołała wstrząsy na światowych rynkach, zatrzymując rekordową pogoń za notowaniem chińskich firm w Stanach Zjednoczonych i rzucając cień na rynek IPO w Hongkongu.

„Przechodzimy z idealnego rynku dla IPO o dużej płynności i dobrych transakcjach do bardziej naturalnego środowiska”, powiedział Gareth McCartney, globalny współszef rynków kapitałowych w UBS Group, gdzie inwestorzy są bardziej selektywni.

niesamowite wysokości

Szaleństwo zakupów detalicznych, które w tym roku doprowadziło do gwałtownego wzrostu giełd, w połączeniu z apetytem inwestorów na gorące sektory, spowodowało zawroty głowy po wejściu na giełdę. Rivian, który jeszcze nie wygenerował przychodów, podwoił się w pierwszych kilku sesjach, na krótko przewyższając Volkswagena pod względem kapitalizacji rynkowej, podczas gdy koreański SK Bioscience po debiucie wzrósł o 160%.

Te ogromne zyski wzbudziły obawy przed bańką. Indeks S&P 500 jest notowany na poziomie ponad 21 razy większym od oczekiwanych zysków w przyszłym roku, znacznie powyżej średniej 10-letniej. Akcje są blisko najwyższych poziomów od bańki internetowej z 2000 r. „Po zmniejszeniu stymulacji monetarnej, a jeśli globalny wzrost gwałtownie zwolni, rynki mogą zmierzać w kierunku korekty” – powiedziała Susanna Streeter, starszy analityk w Hargreaves Lansdown plc. „Przereklamowane firmy odczują ból znacznie szybciej niż inne”.

W dół do ziemi

Zarządzający funduszami stali się bardziej wybredni w kwestii mnóstwa transakcji, a wielu z nich widziało zmarnowanie wczesnych zysków. Rywal TikTok, Kuaishou Technology, jest jednym z najtrudniejszych IPO w 2021 roku, spadając o 16% poniżej swojej ceny giełdowej po tym, jak akcje początkowo wzrosły ponad trzykrotnie. Rentowności IPO w 2021 r. w USA i Europie są obecnie średnio gorsze od regionalnych benchmarków.

Niektóre akcje IPO rozczarowały. Godne uwagi wahania po raz pierwszy obejmują 27-procentowy spadek w spółce-matce indyjskiego dostawcy płatności cyfrowych Paytm w zeszłym tygodniu, 26-procentowy spadek w brytyjskim startupie dostarczającym jedzenie Deliveroo oraz 11-procentowy spadek w marcu przez amerykańskiego ubezpieczyciela Oscar Health.

Zwłaszcza w drugiej połowie roku nagromadziły się anulowane oferty, m.in. dla firmy zajmującej się nieruchomościami w sektorze opieki zdrowotnej Icade Sante SAS we Francji, firmy zajmującej się oprogramowaniem inwestycyjnym Allvue Systems Holdings w USA i Novotech Health w Hongkongu.

Podczas gdy niektórzy przesunęli plany pierwszej oferty publicznej na 2022 r., piętrzą się zagrożenia dla światowych rynków akcji, w tym rosnąca inflacja, która może prowadzić do zaostrzenia polityki pieniężnej. Podwyżki stóp procentowych mogą zahamować wzrost gospodarczy i spowolnić dynamikę zysków.