Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gazociąg jamalski nadal płynie na wschód z Niemiec do Polski

Gazociąg jamalski nadal płynie na wschód z Niemiec do Polski

Widok przedstawia rurociągi w pobliżu zakładu przetwarzania gazu, obsługiwanego przez Gazprom, na polu gazowym Powanenkowo na Arktycznym Półwyspie Jamalskim, Rosja, 21 maja 2019 r. Zdjęcie zrobione 21 maja 2019 r. REUTERS/Maxim Szemetow

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

MOSKWA (Reuters) – Gazociąg Jamał-Europa, który normalnie wysyła rosyjski gaz na zachód do Europy, płynie na wschód z Niemiec do Polski 26. dzień z rzędu w sobotę, wynika z danych niemieckiego operatora sieci Gascad.

Od 21 grudnia połączenie między Polską a Niemcami działa w odwrotnym kierunku, wywierając presję na wzrost cen gazu w Europie. Czytaj więcej

Gazociąg zwykle odpowiada za około jedną szóstą rocznego eksportu rosyjskiego gazu do Europy i Turcji. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

W piątek liczba próśb o ponowne filtrowanie, czyli wstępne oferty, aby w sobotę rano przesyłać gazociągiem gaz płynący z Niemiec do Polski na wschód, spadła gwałtownie do 1,5 mln kWh.

Jednak rzeczywiste przepływy wsteczne zaobserwowane w sobotę utrzymywały się na poziomie około 7 milionów kWh obserwowanym wcześniej w tym tygodniu i oczekuje się, że pozostaną na odwrotnym poziomie do wczesnych godzin niedzieli, zgodnie z danymi z punktu pomiarowego Mallnow w Niemczech – granica z Polską pokazane.

Nie jest jasne, kiedy rurociąg powróci do cieków zmierzających na zachód do Niemiec. Źródło zbliżone do Gazpromu powiedziało, że firma ma zmienić przepływy w tym miesiącu, ponieważ Gazprom naciskał na wolumeny handlowe na zachód. Czytaj więcej

Rosja zaprzeczyła oskarżeniom ze strony wielu europejskich polityków o wstrzymanie dostaw gazu, aby wywierać nacisk na władze niemieckie i europejskie, by dały zielone światło dla nowo wybudowanego gazociągu Nord Stream 2.

Wicepremier Rosji Aleksander Nowak powtórzył w sobotę, że Rosja jest gotowa dostarczać Europie więcej gazu, ale tylko w przypadku nowych kontraktów długoterminowych – stanowisko, które Moskwa zajmuje od wybuchu kryzysu gazowego w zeszłym roku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(raportuje Katya Golubkova). Montaż przez Jean Harvey

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.