Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Fuzja Vodafone i 3M: według brytyjskiego organu nadzoru dziesiątki milionów mogą zostać obciążone wyższymi rachunkami Fuzje i przejęcia

Organ nadzoru konkurencji ostrzega, że ​​proponowana fuzja brytyjskich firm telekomunikacyjnych Vodafone i 3 może skutkować wyższymi rachunkami za telefon komórkowy dla dziesiątek milionów klientów telefonii komórkowej.

Ogłaszając wstępne wyniki dochodzenia w sprawie transakcji, Urząd ds. Konkurencji i Rynków wyraził szczególne zaniepokojenie skutkami dla klientów, których najmniej stać na usługi telefonii komórkowej.

Urząd ds. Konkurencji i Rynków stwierdził, że transakcja spowoduje „znaczne ograniczenie” konkurencji na detalicznym i hurtowym rynku telefonów komórkowych i wezwał obie spółki do uzyskania zapewnień od obu spółek przed zatwierdzeniem fuzji. Ostateczna decyzja ma zostać wydana do 7 grudnia.

We wspólnym oświadczeniu Vodafone i 3 odpowiedziały organowi regulacyjnemu, że nie zgadzają się z szeregiem ustaleń Urzędu ds. Konkurencji i Rynków i stwierdziły, że fuzja naprawi „niezdrowy rynek telefonii komórkowej” w kraju i „uwolni większą konkurencję i inwestycje”. .

Margherita Della Valle, dyrektor generalna Vodafone, powiedziała: „Nasza fuzja jest katalizatorem zmian. Nadszedł czas, aby znieść ograniczenia w zakresie łączności w kraju i zbudować światowej klasy infrastrukturę, na którą kraj zasługuje. Dostarczamy samofinansujący się plan napędzania wzrostu gospodarczego i zaradzić przepaści cyfrowej w Wielkiej Brytanii.”

Odrzucił argument Urzędu ds. Konkurencji i Rynków, że transakcja może doprowadzić do wyższych cen, podkreślając, że nie planuje się zmiany strategii cenowych. „Nie widzimy możliwości podwyżki cen w przyszłości” – stwierdziła.

Della Valle zauważyła, że ​​decyzja Urzędu ds. Konkurencji i Rynków nie jest ostateczna i stwierdziła, że ​​Vodafone nie może się doczekać współpracy z organem regulacyjnym w celu uzyskania ostatecznej zgody.

Robert Finnegan, dyrektor generalny 3UK, powiedział, że transakcja przyniesie Wielkiej Brytanii „najlepszą w swojej klasie technologię 5G”.

Wstępne ustalenia Urzędu ds. Konkurencji i Rynków przedstawiono po pięciomiesięcznym dochodzeniu w sprawie transakcji, w wyniku której powstałby największy w Wielkiej Brytanii operator komórkowy z ponad 27 milionami klientów, wyprzedzający EE należącą do firmy BT i Virgin Media O2 należącą do hiszpańskiej Telefóniki i notowana na giełdzie w USA Liberty Global.

Doprowadziłoby to do wyższych cen dla klientów, ale mogłoby również skutkować uzyskaniem przez nich zniżek na usługi, takie jak mniejsze pakiety danych w ramach umów, stwierdził w piątek Urząd ds. Konkurencji i Rynków.

W raporcie wyrażono również obawy, że jakakolwiek fuzja będzie miała negatywny wpływ na rynek hurtowy i wirtualnych operatorów sieci komórkowych (MVNO), takich jak Lebara, Lyca Mobile i Sky Mobile, którzy polegają na tych operatorach w zakresie świadczenia własnych usług.

W wyniku porozumienia liczba operatorów sieci w Wielkiej Brytanii zostanie zmniejszona z czterech do trzech, co oznacza, że ​​firmy te nie będą w stanie zapewnić sobie najbardziej konkurencyjnych warunków, co będzie miało wpływ na oferty, jakie będą mogły oferować klientom.

Rozmowy pomiędzy Vodafone a Hutchinson CK, właścicielem 3 firm, trwają od jesieni ubiegłego roku i obejmują zobowiązanie do zainwestowania w Wielkiej Brytanii 11 miliardów funtów w ciągu najbliższych 10 lat, w tym dużych inwestycji w sieci.

Pomiń promocję newslettera

Vodafone i Three to dwaj z czterech głównych operatorów sieci w Wielkiej Brytanii, obok BT/EE i Virgin Media O2.

Urząd ds. Konkurencji i Rynków stwierdził, że połączenie obu sieci pod jednym operatorem poprawi jakość sieci komórkowych i przyspieszy wdrażanie sieci i usług 5G w Wielkiej Brytanii. Uznała jednak, że twierdzenia te są przesadzone i że połączona grupa niekoniecznie będzie miała motywację do kontynuowania inwestycji.

Obecnie przedstawił 3 i Vodafone szereg rozwiązań mających na celu ulepszenie oferty i zmniejszenie jej wpływu na konkurencję. Obejmuje to prawnie wiążące zobowiązania mające na celu zapewnienie realizacji swoich inwestycji, przy jednoczesnym wdrażaniu niezbędnych środków w celu ochrony klientów detalicznych i hurtowych.

Three i Vodafone otrzymają czas na udzielenie odpowiedzi i przedstawienie rozwiązań, a ostateczna decyzja ma zostać wydana do 7 grudnia.

„Urząd ds. Konkurencji i Rynków zastrzega sobie możliwość zablokowania połączenia, jeśli uzna, że ​​inne opcje zaradcze nie rozwiążą skutecznie problemów związanych z konkurencją” – stwierdził organ regulacyjny.

Obecnie obie firmy stały się trzecią i czwartą co do wielkości siecią telekomunikacyjną i oczekuje się, że w wyniku transakcji początkowo Vodafone nabędzie 51% udziałów w spółce, a Hutchinson 49%. Vodafone będzie miał także możliwość odkupienia udziałów Hutchinsona trzy lata po sfinalizowaniu transakcji.