Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Francuska grupa artystyczna wykorzystuje fale mózgowe i sztuczną inteligencję do odtwarzania krajobrazów

Francuska grupa artystyczna wykorzystuje fale mózgowe i sztuczną inteligencję do odtwarzania krajobrazów

Bardzo kolorowy obraz ciemnego wzgórza i strumienia lawy jest wystarczająco ładny, ale zaawansowane technologicznie zasoby sztucznej inteligencji czynią go wyjątkowym.

Jest to produkt fal mózgowych członka francuskiej grupy artystycznej Obvious, które zostały zebrane za pomocą aparatu MRI w Brain Institute w szpitalu Pitié-Salpetriere w Paryżu.

„Dużo myślałem o wulkanie” – powiedział Pierre Vautrel, jeden z trzech.

Przyznaje, że powstała praca nie była dokładnie tym, o czym myślał, „ale zachował podstawowe elementy: płonącą górę z płynącą lawą i krajobraz na jasnym tle”.

Trzydziestokilkuletnie trio, Futrell, Hugo Cassellis-Dupré i Gautier Vernier, zyskało już międzynarodową uwagę w 2018 roku, sprzedając dzieło sztuki wygenerowane przez sztuczną inteligencję w Christie’s w Nowym Jorku za ponad 400 000 euro.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

W swoim najnowszym projekcie „Mind to Image” wykorzystali oprogramowanie typu open source MindEye, które jest w stanie odzyskiwać i rekonstruować wyświetlane obrazy na podstawie aktywności mózgu oraz łączyć je z oprogramowaniem sztucznej inteligencji w celu tworzenia dzieł sztuki.

Wypróbowali dwie różne wersje – jedną, w której patrzyli na obrazy i próbowali je odtworzyć po prostu za pomocą fal mózgowych zarejestrowanych w rezonansie magnetycznym.

Próbowali także odtworzyć wymyślone przez siebie obrazy na podstawie pisanych opisów.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Za każdym razem powtarzali ten proces kilka razy w ciągu 10 godzin, aby stworzyć bazę danych dla swojej sztucznej inteligencji.

„Od około 10 lat wiemy, że możliwa jest rekonstrukcja obrazu wzrokowego na podstawie aktywności kory wzrokowej” – powiedziała Alizé Lopez-Bersem, badaczka z Brain Institute.

„Ale nie «wyimaginowany» obraz – to prawdziwe wyzwanie”.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Zespołowi zajęło kilka godzin sortowanie danych zebranych w badaniu MRI, zanim Obvious wprowadził je do oprogramowania AI, nadając mu specyficzny klimat częściowo inspirowany surrealizmem.

READ  Ta oferta Nintendo Switch w Czarny piątek 2022 obowiązuje wszędzie

„Dwa lata temu nie uwierzyłbym, że coś takiego może istnieć” – powiedział Charles Millerio, neuroradiolog, który pomagał w projekcie.

Przypisuje mu ogromny postęp w jakości obrazowania medycznego, a także nagłe pojawienie się generatywnej sztucznej inteligencji, która potrafi tworzyć obrazy na podstawie pisemnych podpowiedzi.

„Istnieją prawdziwe powiązania między sztuką a nauką” – stwierdziła Cassellis-Dupré, ale przyznała, że ​​technologia „może być bardzo przerażająca, jeśli zostanie użyta w niewłaściwy sposób”.

Wyniki ich projektu będzie można oglądać w październiku w Galerii Danysz w Paryżu, a grupa twierdzi, że chce rozszerzyć projekt o audio i wideo.