Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Francja odnotowuje rosnące straty z powodu ptasiej grypy

Francja odnotowuje rosnące straty z powodu ptasiej grypy

Od pierwszych przypadków sezonowej grypy HPAI we Francji w listopadzie 2021 r. odnotowano 1230 potwierdzonych ognisk w gospodarstwach komercyjnych. To jest według Francuzów Minister rolnictwa (od 4 kwietnia). Co więcej, 22 stada przydomowe również uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa.

We Francji wszystkie pozytywne przypadki powiązano z serowirusem H5N1 – podobnie jak zdecydowana większość ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy w Europie od początku zeszłej zimy.

Wśród ostatnich ognisk w gospodarstwach towarowych są pierwsze przypadki w trzech powiatach. Były to Curie i Dordogne w regionie Nouvelle w Akwitanii w południowo-zachodniej Francji oraz Finistère w północno-zachodnim regionie Bretanii. Oznacza to, że łączna liczba dotkniętych epidemią prowincji wynosi 20, podczas gdy liczba regionów, w których potwierdzono epidemię, wynosi osiem na 13 we Francji kontynentalnej.

Więcej szczegółów na temat każdej epidemii znajduje się w oficjalnych raportach do Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt). Według ostatniego powiadomienia władz francuskich liczba drobiu bezpośrednio dotkniętego epidemią wysoce zjadliwej ptasiej grypy osiągnęła ponad 12,2 mln ptaków.

Najnowszy raport obejmuje 75 epidemii, które rozpoczęły się od 1 do 28 marca, a jedno zostało zgłoszone z mocą wsteczną od stycznia. Z tej liczby 64 dotknięte chorobą gospodarstwa w Pays de la Loire – regionie w zachodniej Francji. Pozostałe budynki znajdowały się w Nouvelle-Aquitaine, Bretanii i Occitanie (na południu kraju).

W wieku 34 lat za większość epidemii odpowiadały stada kurcząt – w tym największa, w której wzięło udział 190.000 ptaków. Dotknęło również dwadzieścia pięć gospodarstw z kaczkami, siedem z indykami, sześć z perliczkami i po jednym z gęsiną i przepiórką.

W trzecim tygodniu marca dwa stada przydomowe we Francji uzyskały wynik pozytywny na obecność wirusa HPAI H5N1. Według raportu OIE ptaki te obejmowały jedno stado 15 kur niosek w regionie Pays de la Loire i 25 ptaków mieszanych gatunków w Nouvelle-Aquitaine.

READ  U pacjentów z zaburzeniami używania alkoholu liczba nawrotów jest mniejsza, gdy ich stan poprawia się dzięki lekom przeciwdepresyjnym

Status wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w innych europejskich stadach drobiu

Na dzień 1 kwietnia 18 krajów europejskich odnotowało w tym roku jedną lub więcej ognisk u ptactwa domowego. Jest to zgodne z najnowszą aktualizacją systemu informacji o chorobach zwierząt autorstwa Komisja Europejska (WE). Na ten dzień system miał łącznie 1212 epidemii rocznie.

W całym 2021 r. w UE odnotowano 1756 ognisk ptactwa domowego w 24 krajach europejskich.

Z 78 nowych epidemii zarejestrowanych od czasu poprzedniej aktualizacji 26 marca 74 znajdowało się we Francji. Z wybuchem 1012 przypadków w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku, Francja stanowi 83% całości regionu.

Przy niezmienionych 31 ogniskach, Hiszpania odnotowała drugą najwyższą liczbę w dotychczasowym roku.

Nowe ogniska odnotowano pomimo reżimu Komisji Europejskiej w Belgii, Bułgarii, Niemczech i Rumunii.

Niemcy, Włochy i Wielka Brytania zgłosiły nowe ogniska u drobiu

W Niemczech ostatnie powiadomienia OIE wskazują na trzy nowe ogniska na fermach drobiu, wszystkie związane z serotypem H5N1.

Między 23 marca a 4 kwietnia wykryto wysoce zjadliwą ptasią grypę na dwóch fermach indyczych – jednej w Meklemburgii-Pomorzu Przednim i drugiej w Dolnej Saksonii, a także w hodowli gęsi w Szlezwiku-Holsztynie. W sumie wzięło udział ponad 22 000 ptaków. w tych epidemiach.

Tymczasem całkowita epidemia HPAI we Włoszech od początku zeszłej zimy wzrosła do 317.

Ostatnia epidemia wirusa w niekomercyjnym stadzie miała miejsce w Rawennie w regionie Emilia-Romania na początku kwietnia. Dotknęło to około 1500 ptaków różnych gatunków. W obecnej fali epidemii była to pierwsza epidemia w okręgu Ravenna i pierwsza od 17 marca.

Od początku kwietnia brytyjska (UK) Agencja Zdrowia Zwierząt potwierdziła pięć nowych ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy. Obecność serotypu H5N1 została potwierdzona na każdym stanowisku, według Departamentu Rolnictwa Państwowego, Diwra.

Wszystkie te ostatnie epidemie miały miejsce w Anglii, co dało jej w sumie 94 sezony. Ponadto było dziewięć ognisk w Szkocji, sześć w Irlandii Północnej, pięć w Walii i jedna na Wyspie Man. Oprócz budynków komercyjnych sumy te obejmują stada przydomowe i budynki komercyjne wolne od drobiu (takie jak centra ratowania dzikich zwierząt).

READ  Epidemia grypy skłania do przypominania o szczepieniach

Wysoce zjadliwa ptasia grypa w populacjach dzikiego ptactwa w Europie

Do tej pory ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) wśród dzikich ptaków w całej Europie zostało zgłoszone do Systemu Chorób Zwierząt (ECD) Komisji Europejskiej w 1529 (od 1 kwietnia). To wzrost o 62 w porównaniu z poprzednią aktualizacją z 26 marca. Połowę zgłosiły Niemcy, a 22 Holandia. W tym roku 29 stanów zarejestrowało już jedną lub więcej spraw za pośrednictwem systemu.

Liczby te porównują 31 krajów europejskich, które odnotowały łącznie 2437 ognisk HPAI wśród dzikich ptaków, ze Wspólnotą Europejską w 2021 r.

Do chwili obecnej w 2022 r. Niemcy wykryły największą liczbę ognisk wśród dzikich gatunków (791), a następnie Holandia (308) i Dania (80). Komisja Europejska potwierdziła również nowe ogniska w Belgii, Francji, Grecji i Hiszpanii.

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) zgłosiła najwięcej nowych przypadków dzikiej ptasiej grypy w kwietniu w Niemczech (47 przypadków). Ponadto zgłoszono od jednego do trzech nowych dzikich ptaków zarażonych HPAI z Austrii, Estonii, Węgier, Norwegii i Szwecji. Ponadto władze holenderskie odnotowały jeszcze dwa ogniska w stadach bażantów hobbystycznych. W Norwegii serotyp wirusa H5N5 został po raz pierwszy wykryty wśród dzikich populacji. Wszystkie inne niedawne przypadki w Europie obejmowały wariant wirusa H5N1.

Według Ministerstwa Rolnictwa we Francji sześć innych dzikich ptaków uzyskało ostatnio wynik pozytywny na wysoce zjadliwą ptasią grypę. Wśród nich były pierwsze przypadki w departamentach Vendée (region Zatoki Loary) i Aube (Grand Est).

Od momentu wyjścia kraju z Unii Europejskiej Komisja Europejska przestała monitorować sytuację chorobową w Wielkiej Brytanii. Jednak Agencja Zdrowia Zwierząt OIE odnotowała kolejne 33 przypadki wysoce zjadliwej ptasiej grypy u dzikich gatunków.

Zobacz nasze bieżące relacje z Globalna sytuacja ptasiej grypy.