Rząd ogłosił 10 milionów dolarów na główny bank na Fidżi – pierwsze finansowanie z funduszu klimatycznego o wartości 1,3 miliarda dolarów utworzonego w październiku.
Wiceprezydent USA Kamala Harris ma jutro przemówić do liderów na Forum Wysp Pacyfiku, ogłaszając szereg nowych strategicznych inicjatyw, które według eksperta politycznego są „bezprecedensowym dostępem” do członków spoza Forum.
Dzieje się tak, gdy spotkania liderów Forum Wysp Pacyfiku rozpoczynają się w tym tygodniu w obliczu rosnących napięć geopolitycznych z Chinami i Stanami Zjednoczonymi, walczącymi o wpływy w regionie.
W środę rano Harris ma przemówić wirtualnie na spotkaniu liderów. Ogłosi zwiększenie funduszy dla regionu i nowych ambasad w Tonga i Kiribati, które właśnie opuściły forum, budząc obawy, że bliskie związki z Chinami mogą odegrać pewną rolę.
Spotkanie odbywa się również po doniesieniach, że próba spotkania Chin z przywódcami Pacyfiku została odrzucona prawie w czwartek, tego samego dnia, w którym przywódcy się wycofali.
Hipotetyczne przemówienie Harrisa dziś rano ma miejsce, mimo że forum postanowiło wykluczyć w tym roku kraje obserwatorów, w tym Stany Zjednoczone i Chiny, które zwykle wysyłają swoich przedstawicieli na spotkania boczne.
W oświadczeniu Harris powiedziała, że jej list „potwierdza zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w region Wysp Pacyfiku i omawia możliwości pogłębienia zaangażowania USA w regionie”.
Stany Zjednoczone ustanowią również nowe ambasady w Kiribati i Tonga oraz zwiększą fundusze na wsparcie traktatu w sprawie tuńczyka na południowym Pacyfiku, który daje amerykańskim łodziom dostęp do zasobów tuńczyka.
Jej nowe inicjatywy obejmują również powrót zespołów pokojowych do regionu i utworzenie Regionalnej Misji USAID na Pacyfiku w Suvie.
Stany Zjednoczone dostarczają obecnie na Pacyfik około 600 milionów dolarów nowozelandzkich rocznie.
Premier Jacinda Ardern powiedziała, że przemówienie Harrisa dotyczyło rybołówstwa i nie postrzegała tego ruchu jako czegoś innego niż zainteresowanie z przeszłości.
Ardern powiedział, że podczas gdy Stany Zjednoczone i Chiny od jakiegoś czasu przebywają na Pacyfiku, zainteresowanie niektórych słabnie i maleje.
Powiedziała, że Chiny ostatnio zwiększyły swoje zainteresowanie, a kiedy przeszło to na elementy bezpieczeństwa, „które mają dla nas znaczenie”.
„Mamy przykład partnera rozwojowego, który od dziesięcioleci jest na Pacyfiku, ale zdecydowanie przyspiesza swoją działalność i zmienia sposób, w jaki się angażują.
„Z punktu widzenia Nowej Zelandii powiedzieliśmy, że są na to elementy, szczególnie jeśli chodzi o ustalenia dotyczące bezpieczeństwa w obszarze, który nas interesuje”.
Z drugiej strony, powiedziała, zainteresowanie Amerykanów osłabło w ostatnich latach i dopiero teraz ponownie się podnosi.
Ardern powiedział, że ważne jest, aby upewnić się, że przymus nie odgrywał roli w stosunkach wielkich mocarstw w regionie i że należy przeciwstawiać się ruchom w kierunku militaryzacji.
Dr Anna Bowles, ekspert ds. bezpieczeństwa Pacyfiku z Uniwersytetu Massey, powiedziała, że czas, w którym Stany Zjednoczone wysłały sygnał do Chin, które nie byłyby obecne na spotkaniach przywódców.
Prezydent USA Joe Biden wygłosił przemówienie na forum na temat zeszłego roku, ale Bowles powiedział, że nigdy wcześniej nie dano mu czasu i dostępu przez osobę spoza Forum poprzez wirtualne spotkanie podczas Tygodnia Liderów.
„To w dużej mierze kwestia tego, czy Stany Zjednoczone starają się pozycjonować się jako preferowany partner na Pacyfiku”.
Bowles powiedział, że podczas gdy niektórzy członkowie sojuszu z USA prawdopodobnie byliby pomocni, może to zdenerwować innych, ponieważ zraziłoby do jedności wysiłki na forum.
„Jest jedna rzecz, której partnerzy muszą się nauczyć i to jest różnica między istnieniem a przeszkodą”.
Na przykład w zeszłorocznym przemówieniu Bidena nie wskazano podziałów regionalnych.
„Czas jest wątpliwy, biorąc pod uwagę, że forum musi skoncentrować się na kwestiach regionalnych i solidarności” – powiedział Bowles.
„To rodzaj dyplomatycznego odwrócenia uwagi.
„Ale chodzi również o wysyłanie przez Stany Zjednoczone sygnałów do Chin, że chociaż zarówno Stany Zjednoczone, jak i Chiny są partnerami w dialogu, Stanom Zjednoczonym udało się zapewnić publiczność”.
Tymczasem Ardern ma spotkać się w środę ze swoim odpowiednikiem na Wyspach Salomona po raz pierwszy od czasu, kiedy kraj wyspiarski podpisał kontrowersyjną umowę o bezpieczeństwie z Chinami.
Przemawiając przed spotkaniem z premierem Wysp Salomona Manassehem Sogavari, Ardern powiedziała, że chętnie rozmawia o umowie z Chinami.
Porozumienie, które zostało podpisane w kwietniu, wzbudziło powszechne obawy przed wzrostem militaryzacji na Pacyfiku, czemu Sogavari stanowczo zaprzecza.
Po porozumieniu odbyła się regionalna wizyta chińskiego ministra spraw zagranicznych Wang Yi, aby zebrać poparcie 10 państw Pacyfiku dla szerszego paktu bezpieczeństwa i handlu.
Państwa Pacyfiku ostatecznie odrzuciły go, ostrzegając, że i szersze obawy zostaną omówione na Forum Wysp Pacyfiku, zgodnie z Deklaracją Peketawa.
W międzyczasie do walki wkroczyły również Stany Zjednoczone, przeprowadzając własną podróż i szukając bliższych więzi bezpieczeństwa z Nową Zelandią i sojusznikami, w tym tworząc partnerów Blue Ocean.
Ardern powiedziała, że zgłosiła swoje obawy przez telefon z Sugavari „i teraz jest okazja, aby zrobić to twarzą w twarz. To nie byłaby niespodzianka”.
Nikt nie kwestionuje indywidualnej suwerenności [for countries] do tworzenia własnych relacji”, ale dodał, że gdy taka relacja wpływa na bezpieczeństwo całego regionu, należy o tym dyskutować.
„Byliśmy tam, aby pomóc we wspieraniu jego rodziny, aby pomóc zaspokoić potrzeby bezpieczeństwa w okolicy. A jeśli były w tym braki, chciałbym usłyszeć, jakie one były”.
Miała nadzieję, że forum, w ramach zapowiedzi Peketawy i Boye’a, będzie w stanie uzyskać więcej jasności, jak radzić sobie z tymi problemami w przyszłości.
Dziś spotka się również z premierem Fidżi Frankiem Bainiramamą i dołączy do Forum, Zmiany Klimatu i Regionów.
Oczekuje się, że środowe dyskusje Ardern skupią się na jedności na forum, w świetle opuszczenia Kiribati i podjęcia działań w sprawie zmian klimatycznych.
Ardern ogłosił we wtorek pierwszy projekt z rządowego pakietu finansowania klimatycznego o wartości 1,3 miliarda dolarów, który ma wesprzeć bank nasion Fidżi w celu ochrony zagrożonych roślin.
Ponieważ Albańczyk obiecał podjąć znacznie silniejsze działania w sprawie zmian klimatu niż jego poprzednik Scott Morrison, oczekuje się, że jego dzisiejsze przybycie wywoła wiele dyskusji na ten temat ze strony przywódców Pacyfiku.
Ardern powiedziała, że „przyjmie zdrową konkurencję” ze strony płodowego partnera w sprawie zmian klimatycznych.
„Fanatyk muzyki. Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Czytelnik. Wielokrotnie nagradzany telewizyjny ninja”.
More Stories
Obietnice wyborcze Kamali Harris przypominają obietnice Jacindy Ardern
Wybory w USA: Joe Biden mógł pomóc Trumpowi w jego „śmieciowych” gafach.
Wydarzenie Trumpa w Madison Square Garden zostało zakłócone prymitywnymi uwagami wstępnymi