- Napisane przez Petera Hoskinsa
- Reporter biznesowy
Giełda kryptowalut Gemini zgodziła się zwrócić co najmniej 1,1 miliarda dolarów (870 milionów funtów) klientom swojego nieistniejącego programu pożyczkowego w ramach ugody z nowojorskim Departamentem Usług Finansowych (NYDFS).
Firma zapłaci także karę w wysokości 37 milionów dolarów za „istotne awarie”.
Program Earn firmy Gemini został zamknięty podczas krachu kryptowaluty w listopadzie 2022 r.
„Gemini nie przeprowadziła badania due diligence nieregulowanej strony trzeciej, w związku z czym została oskarżona o powszechne oszustwo, które wyrządziło szkodę klientom Earn, którzy nagle stracili dostęp do swoich aktywów po załamaniu finansowym Genesis Global Capital”. Nadinspektor NYDFS Adrian Harris powiedział w oświadczeniu.
„Dzisiejsza ugoda jest wygraną dla klientów Earn, którzy mają prawa do aktywów, które powierzyli Gemini”.
NYDFS powiedział również, że może podjąć dalsze działania przeciwko Gemini, jeśli nie zwróci klientom co najmniej 1,1 miliarda dolarów.
Gemini powiedział w poście na blogu „Przez ostatnie 15 miesięcy niestrudzenie pracowała, aby bronić użytkowników Earn i starać się odzyskać ich majątek”.
„Jeśli zostanie zatwierdzony, zwrócimy ponad 1,8 miliarda dolarów wartości (przy dzisiejszych cenach) – o 700 milionów dolarów więcej niż wtedy, gdy Genesis zaprzestała wypłat 16 listopada 2022 r.”.
Firma oświadczyła również, że wpłaci 40 milionów dolarów pod koniec upadłości Genesis, aby przynieść korzyści klientom Earn.
Program Earn oferowany jest we współpracy z pożyczkodawcą kryptowalut Genesis Global Capital.
Zostało zakończone w listopadzie 2022 r., po czym Genesis ogłosiło upadłość. Od tego czasu toczy się szeroko zakrojony spór pomiędzy Genesis, Gemini i spółką-matką Genesis, Digitalency Group.
Klienci Gemini Earn nie mają dostępu do swoich środków na tych rachunkach od końca 2022 r. Dzięki ugodzie są o krok bliżej odzyskania pieniędzy.
Gemini prowadzą bliźniacy Winklevoss, Tyler i Cameron, znani także z długotrwałego sporu prawnego z Facebookiem i jego szefem Markiem Zuckerbergiem.
Spółkom zarzucono naruszenie prawa poprzez oferowanie i sprzedaż produktów za pośrednictwem uruchomionego w 2021 roku serwisu Earn.
Sprawą zajmuje się amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Czy należy Ci się odszkodowanie po wyroku sądu w sprawie finansowania samochodu? | Sektor finansowy
Regulowane opłaty kolejowe w Anglii wzrosną o 4,6%, aby pokonać inflację w 2025 r. | Ceny kolei
Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, odważnie twierdzi, że będzie to ogromne wyzwanie dla Optimusa