Minister handlu Todd McLay twierdzi, że nie spodziewa się, że przystąpienie rządu do drugiego filaru AUKUS będzie miało jakikolwiek wpływ na handel Nowej Zelandii z Chinami.
W wywiadzie Q+A Maclay bagatelizował obawy, czy przyłączenie się do trójstronnego paktu bezpieczeństwa może zaniepokoić największego partnera handlowego Aotearoa.
W kręgach polityki zagranicznej rozgorzała debata na temat możliwości przyłączenia się rządu do filaru drugiego, a obserwatorzy wskazują na zmianę tonu dyplomatycznego od czasu wyboru koalicji w zeszłym roku. Premier odrzucił wcześniej tę charakterystykę, twierdząc, że podejście kraju pozostaje takie samo, jak miało to miejsce w czasach Partii Pracy.
W rozmowie z Q+A Maclay powiedział, że nie spodziewa się, że Chiny „w ogóle” uzbroją handel, jeśli Nowa Zelandia zgodzi się podpisać porozumienie. Następnie zapytano go, czy jego zdaniem dołączenie do AUKUS będzie miało jakiekolwiek konsekwencje biznesowe.
„Nie spodziewam się, że tak będzie, jeśli będziemy otwarci i porozmawiamy o powodach, dla których to robimy” – odpowiedział.
„Jedną z najtrudniejszych sytuacji dla każdego kraju na świecie jest to, że coś dzieje się nagle, a oni tego nie rozumieją”.
Krytycy obawiają się, że przyłączenie się do drugiego filaru porozumienia może doprowadzić do odwetu handlowego ze strony Chin lub przyczynić się do militaryzacji Pacyfiku.
Minister dodał, że w porozumieniu AUKUS chodzi o „bezpieczeństwo regionalne”. Zapytany, czy chodzi o Chiny, minister odpowiedział: „Bezpieczeństwo regionalne oznacza wiele rzeczy”.
Kiedy w zeszłym miesiącu spotkał się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, minister spraw zagranicznych Winston Peters stwierdził, że Nowa Zelandia ma „ważne powody”, aby dołączyć do drugiego filaru AUKUS.
Jednak Peters powiedział później w przemówieniu, że rząd wciąż „jest daleko od tego punktu zdolności decyzyjnej”.
Nowa Zelandia nie jest w dużym stopniu zależna od Chin – Maclay
Chiny reprezentują około 28% eksportu Nowej Zelandii i są jak dotąd największym jednolitym rynkiem, a były minister handlu w rządzie laburzystów stwierdził, że dywersyfikacja jest kluczowa.
Maclay wydaje się podzielać pogląd, że handel musi się zdywersyfikować, choć stwierdził, że nie wierzy, że lokalne firmy są zbyt zależne od Chin.
„Nie jesteśmy zbyt zależni od Chin, ale musimy się upewnić, że otwieramy drzwi do możliwości dla krajów z całego świata”.
Czym jest filar II AUKUS?
AUKUS to strategiczne partnerstwo obronne pomiędzy Australią, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi. Umowa koncentruje się na regionie Indo-Pacyfiku. Eksperci twierdzą, że ma on na celu walkę z chińską ekspansją militarną w regionie.
Założona w 2021 roku umowa AUKUS opiera się na dwóch filarach.
Filar pierwszy koncentruje się na zakupie i rozwoju ośmiu okrętów podwodnych o napędzie atomowym, ale nie uzbrojonych w broń nuklearną, dla Australijskich Sił Obronnych.
Deklarowanym celem drugiego filaru jest dzielenie się zaawansowanymi technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja i obliczenia kwantowe. Technologia mogłaby obejmować także drony lub systemy wsparcia dla broni hipersonicznej.
Cały wywiad obejrzyj Q&A o 9:00 w TVNZ+ lub TVNZ 1
Niniejsza sesja pytań i odpowiedzi z Jackiem Tame została przygotowana przy wsparciu New Zealand On Air
„Fanatyk muzyki. Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Czytelnik. Wielokrotnie nagradzany telewizyjny ninja”.
More Stories
Obietnice wyborcze Kamali Harris przypominają obietnice Jacindy Ardern
Wybory w USA: Joe Biden mógł pomóc Trumpowi w jego „śmieciowych” gafach.
Wydarzenie Trumpa w Madison Square Garden zostało zakłócone prymitywnymi uwagami wstępnymi