Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Fale mózgowe wykrywane podczas snu mogą chronić przed aktywnością epileptyczną: badanie |  zdrowie

Fale mózgowe wykrywane podczas snu mogą chronić przed aktywnością epileptyczną: badanie | zdrowie

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego, fale wolne, które zwykle występują w mózgu tylko podczas snu, występują również po przebudzeniu u pacjentów z padaczką i mogą chronić przed zwiększoną pobudliwością mózgu związaną z tą chorobą.

Badanie: Fale mózgowe wykrywane podczas snu mogą chronić przed aktywnością epileptyczną

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nature Communications i obejmującym Centrum Badań Biomedycznych przy Narodowym Instytucie Badań nad Zdrowiem i Opieką (NIHR) zbadano skany elektroencefalogramu (EEG) z elektrod w mózgach 25 pacjentów z padaczką ogniskową (rodzaj padaczki charakteryzujące się napadami padaczkowymi). pochodzące z określonej części mózgu), podczas gdy wykonują zadanie pamięci skojarzeniowej.

Elektrody umieszczono w mózgach pacjentów, aby zidentyfikować nieprawidłową aktywność i zalecić leczenie chirurgiczne.

Przeczytaj także: Fioletowy Dzień Padaczki 2023: Najważniejsze zmiany w stylu życia w celu opanowania napadów

Jesteśmy teraz na WhatsApp. Kliknij, aby dołączyć

Podczas zadania uczestnikom pokazywano 27 par obrazów, które pozostawały na ekranie przez sześć sekund. Zdjęcia podzielono na dziewięć grup, a każda grupa zawierała zdjęcie osoby, miejsca i rzeczy. W każdym warunku uczestnicy musieli pamiętać, które zdjęcia zostały zgrupowane. Dane EEG rejestrowano w sposób ciągły przez cały czas trwania zadania.

Po przejrzeniu danych EEG zespół odkrył, że mózgi osób chorych na padaczkę wytwarzają powolne fale – trwające krócej niż jedną sekundę – gdy osoby te nie śpią i są zaangażowane w zadanie.

Występowanie tych „przebudzonych” wolnych fal wzrastało wraz ze wzrostem pobudliwości mózgu i zmniejszeniem wpływu drgawek przypominających padaczkę na aktywność mózgu.

W szczególności nastąpiło zmniejszenie „odpalania” neuronów, co zdaniem naukowców może chronić przed aktywnością epileptyczną.

Główny autor, profesor Matthew Walker (Instytut Neurologii UCL Queen Square), powiedział: „Sen ma kluczowe znaczenie dla naprawy, utrzymania i resetowania aktywności mózgu. Kiedy nie śpimy, doświadczamy stopniowego wzrostu pobudliwości mózgu, który jest korygowany podczas snu .’

READ  Spadek samopoznawczy jest bardziej powszechny w populacjach niedostatecznie reprezentowanych

„Ostatnie badania wykazały, że specyficzna forma aktywności mózgu, czyli powolne fale podczas snu, odgrywa kluczową rolę w tych funkcjach regeneracyjnych. Chcieliśmy sprawdzić, czy wolne fale „senu” mogą pojawiać się w czasie czuwania w odpowiedzi na nieprawidłowy wzrost aktywności mózgu. Związane z epilepsją.

„Badanie to po raz pierwszy ujawnia potencjalny mechanizm ochronny: powolne fale „czuwania”, których mózg używa do przeciwdziałania aktywności epileptycznej. Mechanizm ten wykorzystuje ochronną aktywność mózgu, która zwykle występuje podczas snu, ale u osób chorych na padaczkę może wystąpić podczas czuwania.”

W ramach badań zespół chciał także sprawdzić, czy występowanie powolnych fal „pobudki” ma jakikolwiek negatywny wpływ na funkcje poznawcze.

Podczas zadania pamięciowego naukowcy odkryli, że powolne fale „czuwania” zmniejszają aktywność neuronów, a tym samym wpływają na wydajność poznawczą, wydłużając czas potrzebny pacjentom na wykonanie zadania.

Zespół poinformował, że przy każdym wzroście o jedną powolną falę na sekundę czas reakcji wydłużał się o 0,56 sekundy.

Profesor Walker powiedział: „Ta obserwacja sugeruje, że trudności poznawcze – zwłaszcza deficyty pamięci – doświadczane przez osoby chore na padaczkę, można częściowo przypisać krótkotrwałym upośledzeniom powodowanym przez te powolne fale”.

Zespół ma nadzieję, że przyszłe badania mogą zwiększyć tę aktywność jako potencjalną nową metodę leczenia osób chorych na padaczkę.

Główny autor, dr Laurent Chaibani (Instytut Neurologii Queen Square na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles), powiedział: „Szczególnie interesująca jest paralela między funkcją wolnych fal podczas snu a ich korzystnym wpływem na stan chorobowy.

„Nasze badanie sugeruje, że mózg wykorzystuje naturalnie występującą aktywność do kompensowania aktywności patologicznych, jednak ma to swoją cenę, ponieważ wykazano, że powolne fale „pobudki” wpływają na wydajność pamięci.

READ  Pandemia Covid-19 wiąże się ze znacznym spadkiem liczby przypadków czerniaka we wczesnym stadium, co wskazuje na ograniczony dostęp do badań przesiewowych.

„Z czysto neurobiologicznego punktu widzenia badanie ugruntowuje również pogląd, że aktywność snu może zachodzić w określonych obszarach mózgu, a nie równomiernie w całym mózgu”.

Badania zostały sfinansowane przez Radę ds. Badań Medycznych, Wellcome, Centrum Badań Biomedycznych UCLH i Szwajcarską Narodową Fundację Nauki.

Ta historia została opublikowana z kanału agencji informacyjnej bez modyfikacji tekstu. Zmienił się tylko tytuł.