Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Europejski sąd twierdzi, że Polska odmówiła urzędnikom sądowym prawa do odwołania się od decyzji

Europejski sąd twierdzi, że Polska odmówiła urzędnikom sądowym prawa do odwołania się od decyzji

WARSZAWA (Reuters) – Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł we wtorek, że polski minister sprawiedliwości naruszył prawa dwóch urzędników sądowych, zwalniając ich bez wniesienia apelacji, co jest ciosem dla reformy sądownictwa w rządzie.

Ministerstwo Sprawiedliwości stwierdziło, że orzeczenie było motywowane politycznie i nie miało związku z prawami człowieka.

Rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość wprowadziła szereg reform sądownictwa, które zdaniem krytyków, w tym władza wykonawcza Unii Europejskiej, mogą zaszkodzić niezależności sądów.

Obejmowały one przepisy dające Ministrowi Sprawiedliwości uprawnienia do powoływania i odwoływania prezesów sądów powszechnych. Sędziowie ci koordynują pracę sądu i wykonują zadania administracyjne.

Zgodnie z nowymi przepisami sędziowie Marius Broda i Alina Bogara zostali odwołani ze stanowisk wiceprezesów Sądu Okręgowego w Kielcach przed upływem sześcioletniej kadencji bez wyjaśnienia i możliwości odwołania.

Ponieważ wcześniejsze zakończenie kadencji skarżących jako wiceprezesa sądu nie było rozpatrywane przez sąd powszechny ani przez inny organ wykonujący obowiązki sędziowskie, pozwane państwo naruszyło istotę prawa skarżących do dostępu do europejskiego Trybunał Praw Człowieka, stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Orzekł, że Polska powinna wypłacić każdemu wnioskodawcy 20 000 euro odszkodowania. Obie strony mają trzy miesiące na odwołanie.

Ministerstwo Sprawiedliwości stwierdziło w oświadczeniu, że skarżący nie zostali pozbawieni stanowisk sędziowskich.

„Sąd uznał absurdalnie, że zajmowanie administracyjnego stanowiska wiceprezesa sądu… jest chronionym konwencją prawem człowieka” – powiedziała. „Ministerstwo Sprawiedliwości ubolewa, że ​​sąd podjął wobec Polski decyzję umotywowaną politycznie” – dodała.

Według polskiego stowarzyszenia sędziów Iustitia minister sprawiedliwości Zbigniew Sziobro zdymisjonował ponad 150 prezesów i wiceprezesów sądów w ciągu sześciu miesięcy w 2017 i 2018 roku.

W maju Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że odmówiono polskiej spółce prawa do właściwego rozprawy z powodu nielegalnego powołania sędziego Trybunału Konstytucyjnego, otwierając drogę polskiemu Sądowi Najwyższemu.

READ  White Ferns zdobywa czyste zwycięstwo w serii T20 nad Bangladeszem w Queenstown

(Raportowanie Anny Ludarczak-Simczuk; Dodatkowe raporty Paula Florkiewicza; Edytowanie przez Alana Sharlisha, Angusa McSwana i Nicka McPhee)