Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Europejski Bank Centralny ma zamiar wstrzymać podwyżki stóp procentowych, ponieważ uwaga skupi się na kurczącym się bilansie

Europejski Bank Centralny ma zamiar wstrzymać podwyżki stóp procentowych, ponieważ uwaga skupi się na kurczącym się bilansie

Oczekuje się, że Europejski Bank Centralny wstrzyma najbardziej agresywną serię podwyżek stóp procentowych w swojej historii podczas spotkania decydentów w Atenach w tym tygodniu.

Jednakże w sytuacji, gdy inflacja w strefie euro jest ponad dwukrotnie wyższa od docelowej, a ceny energii rosną w wyniku konfliktu między Izraelem a Hamasem, oczekuje się, że prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde jasno wyjaśni, że stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną na obecnym poziomie lub powyżej niego przez jakiś czas.czas.

Większość inwestorów, biorąc pod uwagę zbliżającą się w tym roku recesję w gospodarce strefy euro oraz spadkową trajektorię inflacji, ocenia szanse na dalszą podwyżkę stóp procentowych w strefie euro jako niewielkie.

„Potrzymają opcję dalszych podwyżek stóp procentowych, ale poprzeczka, aby tak się stało, jest bardzo wysoka” – powiedział Konstantin Feit, menedżer portfela w amerykańskiej grupie inwestycyjnej Pimco.

Jednak pogląd, że stopy procentowe w strefie euro pozostaną wyższe niż oczekiwano na początku tego roku, zaczyna zyskiwać na popularności, pomimo oznak wskazujących, że gospodarka regionu ledwo rośnie.

„Jeszcze miesiąc temu rynek planował trzy pełne obniżki stóp procentowych przez EBC w przyszłym roku, ale teraz wycenia nieco ponad dwie” – powiedział Viet. „Nadal istnieje wiele zagrożeń związanych z inflacją i jest zbyt wcześnie, aby dokładnie określić, kiedy rozpoczną się obniżki stóp procentowych”.

W odpowiedzi na ponad 10% wzrost kosztów życia Europejczyków, największy od pokolenia, Europejski Bank Centralny podjął decyzję o podniesieniu kosztów finansowania zewnętrznego na dziesięciu kolejnych posiedzeniach. Spowodowało to podniesienie referencyjnej stopy procentowej depozytów z najniższego w historii poziomu minus 0,5 procent do rekordowo wysokiego poziomu 4 procent.

Wykres liniowy przedstawiający Europejski Bank Centralny podnoszący stopy procentowe wolniej niż w USA i Wielkiej Brytanii

Urzędnicy pozostają jednak ostrożni co do tego, ile czasu zajmie pokonanie „ostatniej mili” na drodze do przywrócenia inflacji do docelowego poziomu 2%.

Lagarde stwierdziła w tym miesiącu, że presja cenowa pozostaje „niepożądanie wysoka”, mimo że w zeszłym miesiącu spadła do najniższego od prawie dwóch lat poziomu 4,3 procent.

Oczekuje się dalszego spadku kursu w październiku, choć dane zostaną opublikowane dopiero kilka dni po posiedzeniu w tym tygodniu.

Więcej dowodów na słabnięcie aktywności gospodarczej i spadek inflacji pojawiło się we wtorek, kiedy najnowsze badanie menedżerów zakupów wskazało na dalszy spadek produkcji przedsiębiorstw w strefie euro, nasilenie redukcji miejsc pracy i mniejszą presję cenową wywierającą wpływ na przedsiębiorstwa.

Ankieta przeprowadzona wśród banków przez EBC wykazała także utrzymujący się spadek podaży kredytów dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw udzielanych przez banki strefy euro.

Jednak konflikt między Izraelem a Hamasem wzbudził obawy przed szerszymi napięciami na Bliskim Wschodzie i spowodował w ostatnich tygodniach wzrost cen ropy i gazu, co, zdaniem ekonomistów, może utrzymać inflację na utrzymującym się wysokim poziomie.

„Ataki na Izrael i potencjalny wpływ na rynek ropy naftowej stwarzają nowe ryzyko wzrostu inflacji” – powiedział Dirk Schumacher, były ekonomista Europejskiego Banku Centralnego, który obecnie pracuje we francuskim banku Natixis. „Jednocześnie wzrosło ryzyko pogorszenia wzrostu, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację EBC”.

Prezes greckiego banku centralnego Yiannis Stournaras, jeden z 26 członków Rady Prezesów EBC, powiedział niedawno „Financial Times”, że bank musi unikać „odruchowej reakcji” na wzrost cen energii wynikający z konfliktu na Bliskim Wschodzie Wschód.

Główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego, Philip Lane, również bagatelizował obawy. powiedzenie Wyższe koszty finansowania zewnętrznego powinny zapobiegać powodowaniu przez wyższe stopy szerszego wzrostu cen konsumenckich. „Kiedy stawki są ograniczone, firmy mają mniejszą możliwość przeniesienia podwyżek cen energii na ceny konsumenckie” – Lin powiedziała holenderskiej gazecie Het Financieele Dagblad.

Lin wyraziła jednak również zaniepokojenie rosnącymi dochodami, które w ciągu roku do drugiego kwartału wzrosły w regionie o 4,5 procent. „Musimy obserwować powolny wzrost płac” – stwierdził. „Jeśli szoki inflacyjne będą duże lub wystarczająco trwałe, EBC będzie musiał być otwarty na dalsze działania”.

Wykres liniowy cen konsumpcyjnych (w %) pokazujący spadek inflacji od wartości maksymalnej, ale nadal powyżej celu

Oczekuje się, że osoby ustalające stopy procentowe będą również omawiać możliwość zaostrzenia polityki pieniężnej w swoim bilansie.

Debata dotyczy tego, czy wcześniej niż oczekiwano zaprzestać reinwestowania wpływów z portfela o wartości 1,7 biliona euro zakupionego w odpowiedzi na pandemię.

Jednakże niedawna wyprzedaż na rynkach obligacji, która spowodowała, że ​​koszty pożyczek rządowych osiągnęły najwyższy poziom od dziesięciu lat, budzi wśród niektórych obawy związane z kurczeniem się bilansu.

Twierdzą, że EBC potrzebuje elastyczności, aby bardziej ukierunkować rentowność obligacji na dług dowolnego kraju, w którym występują ostre rozbieżności lub fragmentacja w kosztach finansowania w porównaniu z innymi krajami.

Koszty pożyczek Włoch wzrosły już bardziej niż w Niemczech ze względu na obawy dotyczące rosnącego deficytu budżetowego Rzymu, co spowodowało, że uważnie obserwowana różnica między rentownością 10-letnich obligacji obu krajów po raz pierwszy od miesięcy przekroczyła 2 procent.

„Biorąc pod uwagę wzrost rentowności długoterminowych – przy rentowności włoskich 10-letnich obligacji na poziomie około 5 procent i dodatkowym ryzyku fiskalnym – spodziewamy się, że EBC będzie zachowywał się ostrożnie”, powiedział Sven-Jari Steen, ekonomista w Goldman Sachs.

Część członków Rady EBC opowiada się także za obniżką odsetek płaconych bankom komercyjnym. Organy ustalające stopy procentowe dokonają tego poprzez zwiększenie minimalnej kwoty rezerw, które sektor musi przechowywać w banku centralnym, na czym pożyczkodawcy nic nie zarabiają.

Pomysł jest kontrowersyjny, gdyż wydaje się, że ma na celu głównie ograniczenie ogromnych strat ponoszonych przez niektóre krajowe banki centralne w strefie euro, a nie przyczynienie się do walki z inflacją.

„Jeśli obawy o straty banku centralnego kolidują z polityką, a EBC wydaje się mieć cele inne niż stabilność cen, może to negatywnie wpłynąć na wiarygodność banku centralnego” – powiedział Viet z Pimco.

Jest mało prawdopodobne, aby debata zakończyła się przed zakończeniem przez EBC szerszego przeglądu swoich ram prawnych. Zakończenie tego przeglądu, podczas którego oceniona zostanie optymalna wielkość bilansu, zaplanowano na wiosnę przyszłego roku.