Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Estonia kupuje 12 średnich haubic „Lekcje z Ukrainy”

Estonia kupuje 12 średnich haubic „Lekcje z Ukrainy”

WARSZAWA, Polska — Ponieważ sojusznicy z Europy Wschodniej nadal inwestują w rozbudowę flot artyleryjskich w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, estońskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że składa zamówienie na 12 haubic K9 Thunder od południowokoreańskiej firmy Hanwha Defence.

W ramach umowy estońskie siły zbrojne będą obsługiwać łącznie 36 takich broni. Państwowe Centrum Inwestycji Obronnych poinformowało w oświadczeniu, że ostatni kontrakt był wart 36 milionów euro (39 milionów dolarów).

„Dzisiejsza wojna na Ukrainie wyraźnie pokazuje, jak ważna jest broń palna pośrednio” – powiedział minister obrony Hanno Pevkor. „W świetle doświadczeń zdobytych na Ukrainie podjęliśmy szybkie decyzje o wyposażeniu każdej z naszych brygad piechoty w dodatkowe mobilne haubice K9 Thunder i podnieśliśmy zdolność Estonii do prowadzenia ognia pośredniego na zupełnie nowy poziom”.

Polska zamówiła również K9 Thunder, a pierwszą partię 24 broni otrzymano w zeszłym miesiącu. Łącznie Hanwha Defence dostarczy Wojsku Polskiemu 212 haubic K9 Thunder, a kolejne 460 haubic może wyprodukować polski przemysł zbrojeniowy na licencji.

W grudniu 2022 roku Estonia podpisała kontrakt ze Stanami Zjednoczonymi na zakup sześciu systemów rakietowych M142 Highly Mobility Missile Systems (HIMARS), dołączając do szybko rozwijającej się grupy sojuszników z Europy Wschodniej przyglądających się broni po rosyjskim ataku na Ukrainę. W tym samym miesiącu Litwa i rząd USA wytatuowany Zapakuj do ośmiu M142 HIMARS. Łotwa, trzeci kraj bałtycki, zamierza kupować systemy dla swoich sił zbrojnych.

Przemawiając 6 stycznia, Pefcor powiedział, że nabycie przez te trzy kraje systemu HIMARS zwiększy „sojuszniczą interoperacyjność”. [on] wschodnie skrzydło NATO” i stanowiło dla ich sił „kamień milowy w rozwoju zdolności do prowadzenia ognia pośredniego dalekiego zasięgu”.

Jarosław Adamowski jest polskim korespondentem Defense News.