Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) opublikowało szczegółową aktualizację swoich wytycznych dotyczących niewydolności serca, uwzględniającą dane z kilkunastu nowych badań klinicznych opublikowanych od 2021 r., w tym EMPEROR-Preserved, DELIVER, STRONG-HF, IRONMAN i innych.
Nowe wytyczne, które opublikowano w dniu otwarcia konferencji ESC 2023, zawierają dodatkowo nowe zalecenia dotyczące stosowania inhibitora SGLT2 u pacjentów z niewydolnością serca z nieznacznie obniżoną frakcją wyrzutową (HFmrEF) lub z zachowaną frakcją wyrzutową (HFpEF). do zaktualizowanych wytycznych. Leczenie obwodowe chorób współistniejących.
„W 2021 r. ESC opublikowało wytyczne dotyczące diagnostyki i leczenia ostrej i przewlekłej niewydolności serca” – powiedział lekarz Marco Metro, przewodniczący grupy zadaniowej ds. wytycznych i dyrektor Instytutu Kardiologii Szpitala Miejskiego i Uniwersytetu w Brescii.2 „Od tego czasu opublikowano ponad 10 randomizowanych, kontrolowanych badań, które zmieniłyby sposób postępowania z pacjentami przed wprowadzeniem kolejnych zaplanowanych pełnych wytycznych, co wymagałoby ukierunkowanej aktualizacji. Nowe zalecenia są formułowane w trzech obszarach: przewlekła niewydolność serca, ostra niewydolność serca i choroby współistniejące. .
Od przełomu XIX i XX wieku w dziedzinie niewydolności serca odnotowano lata ciągłego postępu, zarówno w zakresie wiedzy, jak i leczenia farmakologicznego, ale tempo postępu w ostatnich latach eksplodowało. Często doroczna konferencja ESC służyła jako platforma do zaprezentowania tych osiągnięć, począwszy od prezentacji DAPA-HF w 2019 r., a następnie DAPA-CKD w 2020 r., EMPEROR-Preserved w 2021 r. i DELIVER w 2022 r.1
W tym samym czasie inne ważne badania, w tym FIDELIO-DKD, FIGARO-DKD, IRONMAN i STRONG-HF, po raz pierwszy ukazały się w czasopismach medycznych i na innych ważnych spotkaniach. Wraz z wieloma znaczącymi postępami w zrozumieniu i farmakoterapii po opublikowaniu Wytycznych ESC dotyczących niewydolności serca z 2021 r., w Wytycznych dotyczących praktyki klinicznej ESC utworzono grupę zadaniową, której zadaniem jest zapewnienie zaktualizowanych zaleceń dla pracowników służby zdrowia zajmujących się osobami z niewydolnością serca (HF), zgodnie z najlepszymi dostępnymi . certyfikat.1
Opracowany przez Grupę Roboczą ds. Diagnostyki i Leczenia Ostrej i Przewlekłej Niewydolności Serca ESC, przy szczególnym udziale Towarzystwa Niewydolności Serca ESC, dokument dzieli zaktualizowane wytyczne na 3 szczegółowe kategorie: przewlekła niewydolność serca, ostra niewydolność serca i choroby współistniejące. Zalecenia wymienione poniżej są wyróżnione według kategorii.1
Zalecenia dotyczące przewlekłej niewydolności serca1
- U pacjentów z HFmrEF zaleca się stosowanie inhibitora SGLT2 (dapagliflozyny lub empagliflozyny) w celu zmniejszenia ryzyka hospitalizacji z powodu niewydolności serca lub zgonu z powodu chorób układu krążenia. (Klasa I, Poziom A)
- U pacjentów z HFpEF zaleca się podawanie inhibitora SGLT2 (dapagliflozyny lub empagliflozyny) w celu zmniejszenia ryzyka hospitalizacji z powodu niewydolności serca lub zgonu z powodu chorób układu krążenia. (Klasa I, Poziom A)
zalecenia dotyczące ostrej niewydolności serca1
- Zaleca się intensywną strategię rozpoczynania i szybkiego dostosowywania leczenia opartego na dowodach naukowych przed wypisem ze szpitala oraz podczas częstych i dokładnych wizyt kontrolnych w ciągu pierwszych 6 tygodni po hospitalizacji z powodu niewydolności serca, aby zmniejszyć ryzyko ponownej hospitalizacji lub zgonu z powodu niewydolności serca. (Klasa I, Poziom B)
Zalecenia dotyczące chorób współistniejących1
- U pacjentów z cukrzycą typu 2 i przewlekłą chorobą nerek zaleca się stosowanie inhibitorów SGLT2 (dapagliflozyna lub empagliflozyna) w celu zmniejszenia ryzyka hospitalizacji z powodu niewydolności serca lub zgonu z powodu chorób układu krążenia. (Klasa I, Poziom A)
- U pacjentów z cukrzycą typu 2 i przewlekłą chorobą nerek zaleca się stosowanie ferenonu w celu zmniejszenia ryzyka hospitalizacji z powodu niewydolności serca. (Klasa I, Poziom A)
- U pacjentów z objawową HFrEF i HFmrEF oraz niedoborem żelaza zaleca się dożylną suplementację żelaza w celu złagodzenia objawów niewydolności serca i poprawy jakości życia. (Klasa I, Poziom A)
- U pacjentów z objawową HFrEF i HFmrEF oraz niedoborem żelaza należy rozważyć dożylną suplementację żelaza karboksymaltozą żelazową lub derizomaltozą żelazową, aby zmniejszyć ryzyko hospitalizacji z powodu niewydolności serca. (Klasa IIa, Poziom A)
Profesor Teresa McDonagh, MBBS, liderka grupy zadaniowej ds. wytycznych i konsultant kardiolog w King’s College of Cardionaczyniowe Medicine and Sciences, powiedziała: „Niewydolność serca to szybko rozwijający się obszar badań, a nowe, ekscytujące badania poszerzają możliwości leczenia dla pacjentów”. Szpital Uniwersytecki.2 „Ta ukierunkowana aktualizacja integruje najnowsze terapie oparte na dowodach z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi postępowania, mając na celu poprawę wyników leczenia pacjentów z niewydolnością serca”.
Bibliografia:
- McDonagh TA, Mitra M, Adamu M i in. Ukierunkowana aktualizacja Wytycznych ESC z 2023 r. dotyczących diagnostyki i leczenia ostrej i przewlekłej niewydolności serca z 2023 r. [published online ahead of print, 2023 Aug 25]. jeleń euro c. 2023; ehad195. doi:10.1093/eurheartj/ehad195
- Opublikowana dzisiaj szczegółowa aktualizacja wytycznych ESC dotyczących niewydolności serca. Konferencja ESC 2023. 25 sierpnia 2023 r. Dostęp: 25 sierpnia 2023 r. https://www.escardio.org/The-ESC/Press-Office/Press-releases/focused-update-of-esc-heart-failure – wytyczne -wysłane-dzisiaj.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków