Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Eksperci wydają zmienione wytyczne dotyczące badań w kierunku raka płuc

Eksperci wydają zmienione wytyczne dotyczące badań w kierunku raka płuc

Kolegium Amerykańskich Patologów (CAP), Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań nad Rakiem Płuca (IASLC) i Stowarzyszenie Patologii Molekularnej (AMP) ogłosiły dziś okres otwartego komentowania opartych na dowodach wytycznych z 2018 r. „Aktualne wytyczne dotyczące molekularnej Testowanie selekcji pacjentów z rakiem płuc do leczenia przy użyciu ukierunkowanych inhibitorów kinazy tyrozynowej.

„Szybki postęp w leczeniu uzupełniającym i wcześniejszych terapiach u pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuc we wczesnym stadium sprawia, że ​​niniejszy przegląd jest niezbędny do zapewnienia optymalnej opieki nad pacjentem. Te zmienione wytyczne zapewniają jasne ramy oparte na dowodach z niedawno opublikowanej literatury klinicznej”.


Sinchita Roy-Chowdhury, lekarz medycyny, członek American College of Cancer Physicians, współprzewodniczący ds. aktualizacji wytycznych i profesor patologii, MD Anderson Cancer Center na Uniwersytecie Teksasu

Okres otwartego komentowania rozpoczyna się dzisiaj i kończy 12 września 2024 r. Format internetowy umożliwia publiczny przegląd nowych projektów zaleceń dotyczących kilku kluczowych tematów, a także zestawień zaleceń, które zostały potwierdzone od czasu wspólnej publikacji wstępnych wytycznych w 2013 i zaktualizowano w 2018 r. w Internecie Archives of Pathology and Laboratory Medicine, Journal of Thoracic Oncology, I Journal of diagnostyki molekularnej.

Przeglądy wytycznych mają na celu dostarczenie najnowszych zaleceń dotyczących badań molekularnych w kierunku raka płuc patologom, onkologom, grupom wsparcia pacjentów oraz specjalistom w laboratoriach zajmujących się nowotworami i diagnostyką molekularną. Wszystkie recenzje opierają się na dowodach pochodzących z bezstronnego przeglądu literatury empirycznej publikowanego od 2018 roku i zawierają rekomendacje panelu ekspertów składającego się ze światowej sławy liderów w tej dziedzinie. Ostateczne zalecenia zostaną wspólnie uzgodnione i opublikowane po uwzględnieniu komentarzy publicznych, dalszych dyskusjach w grupach i pełnej analizie dowodów.

„Zmienione wytyczne dotyczą sekwencjonowania nowej generacji i nieinwazyjnych testów biomarkerów u pacjentów z niepłaskonabłonkowym i niedrobnokomórkowym rakiem płuc uczestniczących w innych badaniach klinicznych” – powiedziała dr Sanja Dasic, profesor patologii w Yale University School of Medicine i współpracownik -kierownik aktualizacji wytycznych „Przekażemy informacje zwrotne, aby upewnić się, że nasze wstępne zalecenia są rozsądne, praktyczne i wykonalne oraz wspierają najlepsze praktyki kliniczne i optymalną opiekę nad pacjentem”.

READ  Demencja: Orzechy, żółtka jaj i soja mogą poprawić pamięć i funkcje mózgu

„Ostateczny manuskrypt będzie stanowić aktualizację i rozszerzenie wytycznych z 2013 i 2018 roku, które ustanowiły oparte na dowodach najlepsze praktyki w zakresie testowania biomarkerów molekularnych u pacjentów ze zdiagnozowanym gruczolakorakiem płuc. „Będziemy w dalszym ciągu aktualizować te wytyczne, jeśli będzie to konieczne, i dodamy wytyczne dotyczące innych biomarkerów związanych z rakiem płuc w miarę postępu wiedzy medycznej i praktyki klinicznej”.

We współpracy z multidyscyplinarnym panelem ekspertów współprzewodniczący dr Roy Chowdhury, Daschek i Lindemann opracowali nowe zalecenia, które dotyczą następujących kluczowych pytań:

  • Czy badanie biomarkerów poprawia odsetek odpowiedzi na leczenie i przeżywalność u pacjentów z NSCLC, u których rozważa się leczenie na poziomie molekularnym?
  • Jakie cechy histologiczne i kliniczne należy wziąć pod uwagę przy wyborze pacjentów do badań molekularnych u pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca, u których rozważa się leczenie terapiami celowanymi molekularnie?
  • Czy badanie biomarkerów poprawia odsetek odpowiedzi na leczenie, przeżywalność lub dokładność diagnostyczną u pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem płuc bez komponenty gruczolakoraka lub niedrobnokomórkowym rakiem płuc, u których rozważa się leczenie celowanymi molekularnie?
  • Jakie są cechy diagnostyczne dostępnych testów podczas wykonywania badań biomarkerów płuc?
  • Czy u pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca, u których doszło do progresji podczas leczenia terapiami ukierunkowanymi molekularnie, w celu ustalenia kolejnej linii leczenia należy wykonywać badania biomarkerów?
  • Jakie badania w celu wykrycia mutacji oporności są preferowane u pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuc, u których choroba uległa progresji w trakcie leczenia terapiami celowanymi molekularnie?
  • Czy u pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca leczonych terapiami celowanymi molekularnie należy stosować badania molekularne w celu monitorowania progresji?

W połączeniu z aktualizacją wytycznych CAP, IASLC i AMP opracują narzędzia kliniczne i zasoby dla patologów i onkologów, które podsumowują ustalenia i zalecenia. Organizacje spodziewają się opracowania przewodnika dla pacjenta, który umożliwiłby jego lepsze zrozumienie i zawierał pytania, które pacjenci mogą zadawać lekarzom.