Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

ECOO poszukuje optometrystów do udziału w projekcie badań przesiewowych sztucznej inteligencji

Europejska Rada Optometrii i Optometrii (ECOO) zaprasza optometrystów do wyrażenia zainteresowania projektem Unii Europejskiej mającym na celu zbadanie sztucznej inteligencji (AI) i obrazowania siatkówki.

Projekt I (eye)-Screen poszukuje ekspertów AI do współpracy z okulistami i optometrystami, którzy używają optycznej tomografii koherentnej (OCT) do wykrywania zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD).

Projekt zidentyfikował AMD jako najczęstszą przyczynę ślepoty prawnej u osób po 50. roku życia, z ryzykiem 110 milionów osób. Oznaki choroby można rozpoznać za pomocą OCT, zanim pojawią się objawy wizualne.

W ramach inicjatywy, która obejmuje wszystkie kraje UE oraz Wielką Brytanię, Norwegię i Szwajcarię, uczestniczący optometryści wykonują OCT z osobami dorosłymi powyżej 55 roku życia z funkcjonalnym wzrokiem. Obrazy będą analizowane pod kątem wczesnego lub średniego zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem przez grupę AI.

W przypadku rozpoznania AMD pacjent zostanie skierowany do uczestniczącego w badaniu okulisty, który będzie przeprowadzał obserwację kliniczną cztery razy w roku przez trzy lata w celu określenia progresji.

Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, oczekuje się, że zostanie przyznany budżet na pokrycie przeglądu i skierowania obrazów.

Optometrysta zbada około 200 do 250 osób w ciągu jednego roku i skieruje około 25 osób do partnera okulisty.

Po zakończeniu badania naukowcy starają się udostępnić społeczności wizualnej niezawodne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, wraz z ramami prawnymi jako podstawą współpracy.

ECOO poinformowało, że wszyscy optometryści korzystający z Topcon Maestro OCT są zaproszeni do składania wniosków. Wnioski można składać poprzez formularz online.

Julie-Ann Little, prezes AOP, powiedziała o inicjatywie: „Udział w takich badaniach jest ważną okazją do zapewnienia, że ​​optometria będzie miała wpływ na to, w jaki sposób sztuczna inteligencja i narzędzia uczenia maszynowego będą wykorzystywane w okulistyce w przyszłości”.

Niewiele dodał: „Okuliści podstawowej opieki zdrowotnej powinni mieć kluczowe znaczenie dla tego, jak te narzędzia zapewniają skuteczną, zintegrowaną opiekę okulisty dla pacjentów”.

Optometryści, którzy mają już kontakt z okulistą za pomocą Spectralis OCT i chcieliby z nim współpracować, mogą to zaznaczyć w formularzu zgłoszeniowym. W ramach tej inicjatywy dobierani będą optometryści offline.

Termin wyrażenia zainteresowania upływa 30 lipca, z większą szansą na sukces w przypadku poprzednich zgłoszeń.

Zapraszając optometrystów do wyrażenia zainteresowania badaniem, ECOO zgodziło się, że projekt jest „kluczową szansą” dla profesji, aby mieć głos w korzystaniu z narzędzi AI, „wnieść wkład we wszelkie wskazówki na ten temat i określić, w jaki sposób” opiekuńczy udział” naprzód.

Sugestia wyszukiwania

ECOO, które reprezentuje stowarzyszenia krajowe z 21 krajów w całej Europie, jest częścią konsorcjum interesariuszy współpracujących przy wniosku o dofinansowanie projektu przez UE.

Grant badawczy z Unii Europejskiej na Osobiste badania przesiewowe i ocena ryzyka sąsiedztwa w celu uzyskania informacji na temat zdrowia przez całe życie w oparciu o zautomatyzowane narzędzia sztucznej inteligencji Pomyślnie złożony, otrzymał najwyższą ocenę i przeszedł do ostatniej rundy wniosku o dofinansowanie.

ECOO powiedziało, że propozycja opiera się na fakcie, że 200 milionów ludzi na całym świecie jest dotkniętych AMD, a 1,9 miliarda ludzi jest zagrożonych.

W ramach projektu najpierw zbierze się retrospektywne zbiory danych, aby wytrenować zaawansowany algorytm oparty na sztucznej inteligencji w celu identyfikacji wczesnego i średniego AMD oraz wykrywania ewolucji ryzyka.

Przyszłe badanie kliniczne zostanie przeprowadzone we współpracy z optometrystami, aby zweryfikować działanie algorytmu AI przy użyciu urządzeń OCT. Następnie nastąpi weryfikacja koncepcji pod kątem wykonalności, w ramach której niezależne ośrodki optometrystyczne w całej Europie będą badać osoby w warunkach rzeczywistych, aby zebrać dane do walidacji.

Ostatnią fazą projektu będą zgodne z UE ramy etyczne i prawne zapewniające środki opieki zdrowotnej, przygotowanie zatwierdzenia regulacyjnego i opracowanie strategii profilaktycznych opartych na sztucznej inteligencji.