Poprzednie badania wykazały, że rodzinne posiłki wpływają na zdrowie psychiczne. Jednak ograniczone badania oceniały związek między społecznymi zachowaniami żywieniowymi a zaburzeniami psychicznymi u nastolatków.
Rodzinne posiłki są normą społeczną w wielu regionach świata, w związku z czym mogą nie budzić wielkich emocji. Mówiąc porównawczo, społeczne zachowania żywieniowe są związane z cieszeniem się posiłkami w wybranym towarzystwie, którym mogą być przyjaciele lub rodzina.
nowo Żywienie kliniczne W badaniu przyjrzano się wpływowi rodzinnych posiłków i zachowań związanych z jedzeniem w towarzystwie na objawy lęku, depresji i stresu u nastolatków.
pobyt: Czy posiłki rodzinne i społeczne zachowania związane z jedzeniem są związane z depresją, lękiem i stresem u nastolatków? Badanie EHDLA. Źródło obrazu: Rawpixel/Shutterstock.com
tło
Na całym świecie odnotowano gwałtowny wzrost zaburzeń psychicznych, zwłaszcza lęku i depresji. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2019 roku na zaburzenia psychiczne cierpiało 970 milionów ludzi na całym świecie. Co ciekawe, około 50% zaburzeń psychicznych pojawia się przed 14 rokiem życia.
Okres dojrzewania to okres, w którym jednostka przechodzi wiele zmian poznawczych, fizycznych i społeczno-emocjonalnych, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym. Pojawienie się objawów zdrowia psychicznego, a nawet objawów subklinicznych, u młodzieży jest predyktorem przyszłego rozwoju psychopatologicznego, zwiększającego ryzyko zgonu, zachorowalności i niepełnosprawności. Dlatego istnieje pilna potrzeba opracowania skutecznych interwencji w zakresie problemów zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży zarówno w szkole, jak i poza nią.
Rozwój problemów ze zdrowiem psychicznym jest związany zarówno z czynnikami środowiskowymi, jak i genetycznymi. Wiele uwarunkowań społecznych, takich jak wydarzenia gospodarcze i środowiskowe, może zapobiegać lub zwiększać ryzyko wystąpienia problemów psychicznych.
Społeczne zachowania żywieniowe, takie jak jedzenie z przyjaciółmi lub rodziną, są związane z poczuciem przyjemności lub jej brakiem. Zachowania te są ściśle związane z interakcjami społecznymi.
Środowisko społeczne często determinuje zachowania żywieniowe dzieci i młodzieży, ponieważ ustanawia określone uczucia i relacje z jedzeniem i obrazem własnego ciała. Jedzenie z innymi ludźmi nie tylko zwiększa przyjemność z jedzenia, ale także zachęca do modyfikacji sposobu żywienia poprzez postrzegane normy i wzorce żywieniowe. W ten sposób interakcje społeczne można wykorzystać do poprawy zachowań żywieniowych i zdrowia psychicznego danej osoby.
o studiowaniu
Obecne badanie przekrojowe oceniało dane z badania dotyczącego spożywania zdrowych i codziennych posiłków (EHDLA). W badaniu EHDLA uzyskano reprezentatywne próby nastolatków w wieku 12-17 lat z Valle de Ricote w Hiszpanii. Grupa badana obejmowała łącznie 649 nastolatków, z czego 56,7% stanowiły dziewczęta.
Zaburzenia psychiczne oceniano za pomocą Skali Depresji, Lęku i Stresu (DASS-21), która uwzględniała 21 objawów, które wykorzystano do oceny uczestników na czteropunktowej skali typu Likerta. W tym systemie punktacji zero definiowano jako „w ogóle mnie to nie dotyczyło”, ze stopniową eskalacją wyniku wskazującą na wzrost depresji, lęku i stresu.
Częstotliwość rodzinnego posiłku oraz to, czy był to posiłek na śniadanie, obiad czy kolację, określono za pomocą kwestionariusza. Społeczne zachowania żywieniowe uczestników uzyskano na podstawie trzech stwierdzeń, począwszy od „Lubię siedzieć z rodziną lub przyjaciółmi i jeść razem posiłek”, „Zwykle jem obiad z innymi ludźmi” oraz „Ważne jest, aby usiąść i zjeść co najmniej jedną posiłek dziennie z innymi ludźmi”. inni (rodzina lub przyjaciele).
Zarejestrowano cztery różne odpowiedzi, w tym „zdecydowanie się nie zgadzam”, „raczej się nie zgadzam”, „raczej się zgadzam” lub „zdecydowanie się zgadzam”. Aktywność fizyczną uczestników i siedzący tryb życia oceniano za pomocą Profilu Aktywności Fizycznej Młodzieży (YAP). Uzyskano również masę ciała każdego uczestnika.
Wyniki
W porównaniu z posiłkami rodzinnymi spożywanie większej ilości posiłków w towarzystwie wiązało się ze zmniejszeniem lęku, depresji i objawów stresu u hiszpańskich nastolatków. Posiłki rodzinne były również odwrotnie skorelowane z objawami depresji, lęku i stresu.
Rodzinne posiłki niekoniecznie są tak przyjemne, jak posiłki w innym towarzystwie. W niektórych przypadkach posiłki rodzinne są wymuszane, a nastolatki muszą przestrzegać pewnych protokołów, aby zadowolić nieumyślnych krewnych.
Społeczne zachowania żywieniowe wiążą się ze zmniejszeniem objawów depresji u nastolatków i mogą wynikać z ochrony i wsparcia, jakie otrzymują od rodziny/rówieśników. Dzielenie się dobrym posiłkiem z rodziną i przyjaciółmi poprawia również komunikację z rówieśnikami/rodziną, co pozytywnie wpływa na stany lękowe.
Nastolatki, które jedzą na ogół w towarzystwie, cieszą się większą akceptacją rówieśników, co zapobiega objawom lęku. To odkrycie jest zgodne z wcześniejszym badaniem, które wykazało, że jedzenie w rodzinie poprawiło umiejętności rozwiązywania problemów przez nastoletnie dziewczęta, których nauczyły się od rodziców. Ta umiejętność pomogła im radzić sobie z presją społeczną i redukować objawy stresu.
wnioski
Obecne badanie jest pierwszym, które podkreśla korzyści wynikające ze społecznych zachowań żywieniowych u nastolatków. W porównaniu z posiłkami rodzinnymi, społeczne zachowania związane z jedzeniem były ściślej związane ze zmniejszeniem stresu, depresji i objawów lękowych.
Odkrycia te wskazują na znaczenie promowania społecznych zachowań żywieniowych w celu promowania korzyści psychospołecznych i dobrego samopoczucia.
Odniesienie do czasopisma:
- Victoria-Montesinos, D., Jiminez-Lopez, E., Mesas, AE, i in. (2023) Czy posiłki rodzinne i społeczne zachowania żywieniowe są związane z depresją, lękiem i stresem u nastolatków? Badanie EHDLA. Żywienie kliniczne 42; 505-510. doi: 10.1016/j.clnu.2023.01.020
cytaty
Użyj jednego z poniższych formatów, aby zacytować ten artykuł w swoim artykule, eseju lub raporcie:
-
APA
Bose, premia. (2023, 03 maja). Dzielenie się posiłkami z przyjaciółmi może zmniejszyć depresję, niepokój i stres u nastolatków. wiadomości medyczne. Pobrano 3 maja 2023 r. z https://www.news-medical.net/news/20230503/Sharing-meals-with-friends-may-lower-depression-anxiety-and-stress-in-teens.aspx.
-
MLA
Bose, premia. Dzielenie się posiłkami z przyjaciółmi może zmniejszyć depresję, niepokój i stres u nastolatków. wiadomości medyczne. 03 maja 2023 r.
-
Chicago
Bose, premia. Dzielenie się posiłkami z przyjaciółmi może zmniejszyć depresję, niepokój i stres u nastolatków. wiadomości medyczne. https://www.news-medical.net/news/20230503/Sharing-meals-with-friends-may-lower-depression-anxiety-and-stress-in-teens.aspx. (dostęp 3 maja 2023 r.).
-
Harvard
Bose, premia. 2023. Dzielenie się posiłkami z przyjaciółmi może zmniejszyć depresję, niepokój i stres u nastolatków. News-Medical, dostęp 3 maja 2023 r., https://www.news-medical.net/news/20230503/Sharing-meals-with-friends-may-lower-depression-anxiety-and-stress-in-teens. aspx.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków