Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dwóch „agentów” DRS w Polsce dostało zielone światło

Dwóch „agentów” DRS w Polsce dostało zielone światło

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zatwierdził dwa wnioski dla operatorów Systemu Zwrotu Kaucji (DRS) od producentów m.in. Carlsberga I Coca-Colę.

Program obejmie napoje bezalkoholowe i piwo i zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., pod warunkiem uzyskania zgody operatorów od Ministra Klimatu i Środowiska.

W ramach polskiego systemu DRS – ogłoszonego po raz pierwszy w grudniu ubiegłego roku – klienci płacą zwrotną kaucję przy zakupie napojów w plastikowych i szklanych butelkach oraz puszkach. Niemcy mają podobny system od 2003 r., natomiast Irlandia i Węgry wprowadziły DRS na początku tego roku.

DRS będzie obsługiwany przez producentów lub importerów napojów i będzie odpowiedzialny za odbiór odpadów opakowaniowych z określonych lokalizacji, takich jak supermarkety.

„W większości krajów istnieje jeden operator systemu zwrotu kaucji, który tworzą producenci napojów, w niektórych przypadkach także przy udziale państwa” – wyjaśnił UOKiK. „Polska przyjęła inny model, w którym będą działać różni operatorzy”.

Pierwsze dwa zatwierdzone programy obejmują utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa lub „operatora” pomiędzy nimi Coca-Cola HBCrodzinna firma Kolyan z branży spożywczej, producent wody butelkowanej Żywiec-Zdrój, polska firma spożywcza Maspex Group, Nestlé Polska, Pepsi-Cola General Bottlers Polska, czerwony Bykproducent napojów izotonicznych Oshee Poland, producent napojów bezalkoholowych Zbyszko Company, Orangina Schweppes Polska, woda butelkowana Nałęczów Zdrój i polski browar Van Pur.

Uzyskaj dostęp do najbardziej kompleksowych profili firm na rynku, obsługiwanych przez GlobalData. Zaoszczędź godziny poszukiwań. Zdobądź przewagę konkurencyjną.

Profil firmy – bezpłatna próbka

Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail dotyczącą pobierania

Jesteśmy pewni wyjątkowej jakości profili naszej firmy. Zależy nam jednak na tym, abyś podjął decyzję, która będzie najkorzystniejsza dla Twojego biznesu, dlatego oferujemy bezpłatną próbkę, którą możesz pobrać, przesyłając poniższy formularz

Przez GlobalData

READ  Dane o eksporcie polskiej benzyny na Ukrainę ujawnione przez azerbejdżański SOCAR


Odwiedziliśmy Polityka prywatności Aby uzyskać więcej informacji na temat naszych usług, sposobu, w jaki możemy wykorzystywać, przetwarzać i udostępniać Twoje dane osobowe, w tym informacje o Twoich prawach w odniesieniu do Twoich danych osobowych oraz o tym, jak możesz zrezygnować z przyszłej komunikacji marketingowej. Nasze usługi są przeznaczone dla abonentów biznesowych i masz gwarancję, że podany adres e-mail jest adresem e-mail Twojej firmy.

Druga spółka jest spółką joint venture utworzoną przez producentów piwa Carlsberg Polska, Kompanię Piwowarską i Grupę Żywiec.

Inne programy prowadzone przez importerów i innych producentów będą mogły działać w Polsce, jeśli uzyskają zgodę UOKiK i Ministra Klimatu.

Carlsberg powiedział, że system DRS obejmie jednorazowe plastikowe butelki o pojemności do 3 litrów, szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra i metalowe puszki o pojemności do 1 litra.

Zapobieganie „falstartowi” DRS w Polsce

Duński browar stwierdził jednak, że konsultacje w sprawie zmian prawa w okresie przejściowym są „w toku”, aby zapobiec „falstartowi” programu.

Powiedziała, że ​​producentom dano „nierealistyczny” i „niezwykle krótki” termin jednego roku na wprowadzenie DRS.

„Jako branża piwna mamy ponad trzydziestoletnie doświadczenie w zarządzaniu systemem kaucji za butelki zwrotne” – powiedziała Agata Kuba, Dyrektor Korporacyjny i Dyrektor ESG w Carlsberg Polska.

„Nie gwarantuje to jednak, że system będzie działał bez uwzględnienia przez rząd żądań producentów.

„Spośród wszystkich naszych żądań najważniejszy wydaje się wniosek o zmianę przepisu przejściowego, zapewniającego kontynuację funkcjonowania obecnych systemów po 1 stycznia 2025 roku, do czasu uruchomienia systemu w wersji ostatecznej.

„To jedyne dobre rozwiązanie dla środowiska. Mamy nadzieję, że w trakcie trwających prac nad nowelizacją ustawy uda nam się wypracować jej optymalną formę, aby nie zamieniła się ona w falstart”.

READ  Polska pozyskała energooszczędny superkomputer Athena, a wkrótce pojawi się komputer kwantowy. W kraju pierwszy komputer kwantowy EuroHPC przyjedzie pod drzwi

Polski program jest następstwem katastrofalnego planu DRS w Szkocji, w wyniku którego firma nadzorująca program – Circularity Scotland – upadła w 2023 r. Program został przesunięty na 2025 r.