Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dupilumab jest skuteczny w leczeniu atopowego zapalenia skóry niezależnie od wieku zachorowania

Dupilumab jest skuteczny w leczeniu atopowego zapalenia skóry niezależnie od wieku zachorowania

Dupilumab (Dupixent; Sanofi i Regeneron) jest skuteczny w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS) u dorosłych, niezależnie od wieku zachorowania, według ostatnich badań.

Choroba Alzheimera, choroba skóry, która powoduje czerwone, swędzące plamy na skórze, najczęściej występuje w dzieciństwie. U niektórych pacjentów może ustąpić u nastolatków. Jednak ostatnie dowody wskazują, że choroba Alzheimera u dorosłych występuje częściej niż wcześniej sądzono.

Szacuje się, że około 25% przypadków choroby Alzheimera rozpoczyna się w wieku dorosłym, z unikalnymi cechami klinicznymi, takimi jak zmiany w dłoni, głowie i szyi. Istnieją również różne cechy laboratoryjne u dorosłych, takie jak niższe odpowiedzi immunoglobuliny E.

Dupilumabin jest przeciwciałem, które hamuje sterowniki leukiny (IL)-4 i IL-13 odpowiedzialne za zapalenie typu 2, w którym pośredniczy zapalenie. Ten rodzaj stanu zapalnego jest objawem choroby Alzheimera we wszystkich grupach wiekowych, co skłoniło badaczy do spekulacji, że duplomab jest skuteczny w leczeniu choroby Alzheimera u dorosłych, niezależnie od wieku, w którym zachorowała.

Aby ocenić skuteczność dupilumabu, naukowcy przeprowadzili analizę post hoc badań fazy III dupilumabu u dorosłych z chorobą Alzheimera. Uczestnicy mieli co najmniej 18 lat i cierpieli na chorobę Alzheimera o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, której miejscowe kortykosteroidy nie były w stanie odpowiednio kontrolować. Muszą być również spełnione przesłanki przewlekłej choroby Alzheimera, z rozpoznaniem postawionym co najmniej 3 lata wcześniej.

Uczestnicy otrzymywali 300 mg dupilumabu lub placebo raz w tygodniu lub co drugi tydzień, a wyniki z co dwa tygodnie były wykorzystywane w analizie. Zastosowano skale nasilenia, aby określić, czy objawy choroby Alzheimera były łagodne, łagodne, umiarkowane czy ciężkie. Pacjentów podzielono na podgrupy w zależności od wieku zachorowania na chorobę Alzheimera.

Było 460 pacjentów w grupie placebo i 457 w grupie dupilumabu. Średni wiek pacjentów wynosił 38 lat, a średni czas trwania choroby Alzheimera około 28 lat. Początek choroby Alzheimera był częstszy w dzieciństwie, u 53,2% pacjentów w wieku od 0 do 4 lat, au 18,5% pacjentów w wieku 20 lat lub starszych.

READ  Siłowniki pneumatyczne mogą kontrolować dopasowanie ubytków protetycznych oraz zmniejszać ból i owrzodzenia skóry Nauka w Polsce

Wiek zachorowania był zrównoważony wśród grup leczonych do analizy, wraz z większością wyjściowych danych demograficznych. W 16. tygodniu leczenia wskaźnik nasilenia wyprysku (EASI) wynoszący -75 osiągnięto u 38% do 54% pacjentów leczonych dupilumabem, w porównaniu z 10% do 19% pacjentów otrzymujących placebo.

EASI-50 i EASI-90 obserwowano również w grupie dupilumabu w porównaniu z grupą placebo. Wyniki te pozostały spójne we wszystkich podgrupach w wieku zachorowania. Głowa, szyja, kończyny górne, kończyny dolne i tułów uległy znacznie większej poprawie w grupie otrzymującej dupilumab.

Jakość życia również uległa poprawie u pacjentów leczonych dupilumabem. Ciężkie działania niepożądane występowały niezbyt często lub częściej u pacjentów otrzymujących placebo. Zdarzenia niepożądane były spójne we wszystkich podgrupach w wieku wystąpienia, a mniej niż 2% pacjentów przerwało leczenie z powodu zdarzeń niepożądanych.

Ogólnie wykazano, że dupilumab znacząco łagodzi objawy choroby Alzheimera niezależnie od wieku zachorowania. Wskazuje to, że dupilumab jest ogólnie skuteczny w leczeniu choroby Alzheimera.

Odniesienie

Silverberg JI, Boguniewicz M, Hanifin J, Papp KA, Zhang H, Rossi AB i in. Leczenie dupilumabem u dorosłych z atopowym zapaleniem skóry o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego jest skuteczne niezależnie od wieku zachorowania: analiza post-hoc dwóch badań klinicznych III fazy. Dermatol Ther (Heidlib). 2022; 12: 2731-2746. doi: 10.1007/s13555-022-00822-x