Duński Vestas wybuduje fabrykę w pobliżu Szczecina na północnym wybrzeżu Bałtyku w Polsce do montażu części do turbin wiatrowych. Elektrownia będzie zaopatrywać zarówno rynek światowy, jak i samą Polskę, która przygotowuje się do uruchomienia swoich pierwszych morskich farm wiatrowych.
„Morska energetyka wiatrowa ma w Polsce wspaniałe perspektywy, a Vestas z dumą wspiera kraj w maksymalizacji jego możliwości” – powiedział dyrektor operacyjny firmy, Rahbek Nielsen.
Rozpoczęcie projektu następuje po wyborze duńskiej firmy na preferowanego dostawcę dla Baltic Energy Project, wspólnej inicjatywy polskiego państwowego giganta energetycznego Orlen i kanadyjskiego Northland Power, aby zbudować farmę wiatrową na Morzu Bałtyckim. Vestas dostarczy 76 turbin o mocy 15 megawatów każda.
# Widok Założenie nowej montowni w Szczecinie, w Polsce, w pobliżu Morza Bałtyckiego. Zakład będzie montował osie i osie dla V236-15.0 MW™ i stworzy od 600 do 700 bezpośrednich miejsc pracy.
Ucz się więcej: https://t.co/bfaZAKI2VI#Moc Bałtycka #REPowerEU #MocRozwiązanie pic.twitter.com/CneckrL9tm– systemy wiatrowe Vestas 13 października 2022
Polska agencja informacyjna (PAP) zacytowała Nilsa de Bara, szefa Vestas na Europę Północną i Środkową, mówiącego, że zakład pod Szczecinem będzie wytwarzał około 400 turbin rocznie.
Po uruchomieniu do 2024 r. zatrudni bezpośrednio około 700 osób i, jak twierdzi firma, stworzy „tysiące pośrednich miejsc pracy w regionie szczecińskim”.
PKN Orlen i zarząd portów morskich Szczecin i Świnoujście podpisały umowę na początku tego miesiąca w ramach planów budowy instalacji morskich farm wiatrowych związanych z Baltic Energy Project.
W lutym urzędnicy ogłosić W Polsce zostaną otwarte dwie nowe hiszpańskie zakłady produkujące wieże do morskich turbin wiatrowych.
Choć Polska pozostaje najbardziej zależnym od węgla krajem w Unii Europejskiej, to wokół siebie wytwarza energię 70% energii elektrycznej pochodzi z paliw kopalnychodnawialne źródła energii mają coraz większy udział w miksie energetycznym – 17% w zeszłym roku, w porównaniu z 7% przed dekadą.
Największym źródłem zielonej energii był wiatr, choć do tej pory znajdował się wyłącznie na lądzie. Na początku tego roku narodziła się Polska Rekordowa ilość energii z wiatruTurbiny czasami zaspokajają około jednej trzeciej zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju.
Oprócz dążenia do rozwoju pierwszych morskich farm wiatrowych działa również polski rząd Dążenie do usunięcia przepisów wprowadzone w 2016 r. znacznie ograniczyły nowe inwestycje w lądową energetykę wiatrową.
Polski rząd – też własność państwowa A prywatne firmy – Posuwają się też do przodu z planami budowy Pierwsza elektrownia jądrowa w kraju.
Wysłannik klimatu prezydenta USA Joe Bidena, John Kerry na początku tego roku Polska chwalona „Przewodzić Unii Europejskiej w jej wysiłkach na rzecz dywersyfikacji źródeł energii”, w tym podejmować kroki w kierunku przejścia na zieloną energię.
Jednak wiele środowisk ekologicznych twierdzi, że postęp Polski jest zbyt wolny i zarzuca rządowi uległość wobec ważnego politycznie przemysłu węglowego.
Główne źródło obrazu: Piotr Dargatz/ Pixabay (Licencja na Pixabay)
Peter Kononczuk jest starszym redaktorem w Notes from Poland. Wcześniej pracował jako dziennikarz dla Agence France-Presse w Londynie i Warszawie.
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu