Jest większy niż ten duży. że to Microsoftu (MSFT -2,96%)warty 3 biliony dolarów gigant, który po raz kolejny rości sobie prawo do miana największej korporacji świata.
Jednak zaledwie 15 lat temu Microsoft był w zupełnie innym miejscu. Zajęła 35. miejsce na liście 100 magazynu Fortune, co odzwierciedla jej słabe wyniki jako spółki i akcji.
W rzeczywistości wartość zapasów spadła o 67% od 2000 do 2009 roku.
Jednak w ciągu ostatnich 15 lat akcje Microsoftu wzrosły aż o oszałamiające 2730%, co oznacza, że inwestycja o wartości 10 000 dolarów w 2009 r. będzie równa dzisiejszej kwocie 283 000 dolarów.
Co zatem kryje się za tą ogromną transformacją? Jeden wykres może pomóc to wyjaśnić. Spójrzmy.
Microsoft ma głowę w chmurze
Krótko mówiąc, renesans Microsoftu pod rządami dyrektora generalnego Satyi Nadelli (który przejął stanowisko Steve’a Ballmera w 2014 r.) polega na rozwoju jego działalności w chmurze.
Spójrz na ten wykres przedstawiający przychody Microsoftu według segmentów od 2012 do 2023 roku:
Jak widać, działalność firmy w chmurze (Intelligent Cloud jest zaznaczona na wykresie na żółto) była najmniejszym z trzech segmentów, kiedy Nadella reorganizowała oddziały firmy w 2014 roku. Podążała zarówno za segmentami Produktywność, jak i Procesy Biznesowe (elementy działalności firmy charakterystyczny pakiet oprogramowania Office; pokazany na ciemnoczerwonym) i sektor bardziej osobisty (składający się z oprogramowania Windows, gier Xbox i urządzeń sprzętowych; pokazany na ciemnoniebieskim).
Jednak w ostatnim kwartale (trzy miesiące zakończone 31 grudnia 2023 r.) Microsoft odnotował przychody z inteligentnej chmury w wysokości 25,9 miliarda dolarów, co znacznie przewyższa pozostałe dwa segmenty, które odnotowały odpowiednio 19,2 miliarda dolarów i 16,9 miliarda dolarów.
Innymi słowy, Nadelli udało się przekształcić popularną firmę zajmującą się komputerami osobistymi i oprogramowaniem w potęgę usług w chmurze. Jest to jeden z powodów, dla których Nadella jest dziś najbardziej podziwianym dyrektorem generalnym. Właśnie dlatego Microsoft znów rośnie w siłę.
Jake Lerch nie zajmuje pozycji w żadnej z wymienionych spółek. Motley Fool zajmuje stanowiska w firmie Microsoft i ją poleca. Motley Fool zaleca następujące opcje: długie rozmowy telefoniczne za 395 USD w styczniu 2026 r. z firmą Microsoft i krótkie rozmowy telefoniczne za 405 USD w styczniu 2026 r. z firmą Microsoft. Motley Fool ma politykę ujawniania informacji.
„Nieuleczalny myśliciel. Miłośnik jedzenia. Subtelnie czarujący badacz alkoholu. Zwolennik popkultury”.
More Stories
Emdoor przygotowuje się do zaprezentowania swoich osiągnięć w zakresie nowej technologii sztucznej inteligencji podczas targów Global Sources Mobile Electronics Show 2024.
LinkedIn wykorzystuje Twoje dane do szkolenia Microsoft, OpenAI i jego modeli AI – oto jak to wyłączyć
Zapomnij o Apple Watch Series 10 — Apple Watch Ultra 2 w kolorze Satin Black to smartwatch, który warto mieć