Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dostępna bielizna pomaga osobom niepełnosprawnym „zabijać”

Dostępna bielizna pomaga osobom niepełnosprawnym „zabijać”

  • Napisane przez Charlotte Simpson i Rheę Collins
  • Newsbeat BBC

Źródło obrazu, Fotografia Amy Davies

Skomentuj zdjęcie,

Eliza Wren ma nadzieję, że inni sprzedawcy detaliczni pójdą w ślady Primark, jeśli chodzi o dostępną odzież

Działacze na rzecz osób niepełnosprawnych twierdzą, że nowe linie dostępnej bielizny dostępnej na High Street są „naprawdę ważne”.

Primark jako ostatni ogłosił plany oferowania bardziej dostępnych artykułów po przystępnych cenach w prawie 200 sklepach w Wielkiej Brytanii.

Sieć jako ostatnia stworzyła we współpracy z osobami niepełnosprawnymi nową linię bielizny, obejmującą biustonosze i figi zapinane na magnes.

Według twórczyni Elizy Wren bielizna adaptacyjna pomaga osobom niepełnosprawnym czuć się pewniej.

26-latka z Londynu powiedziała BBC: „Były chwile, gdy miałam problemy z garderobą, a potem czułam się sfrustrowana tym, co mam na sobie”.

„Chcesz po prostu mieć pewność siebie, a jeśli coś nie działa na moim krześle, może to być frustrujące i nie sprawiać, że czuję się komfortowo i pewnie”.

Primark nie jest pierwszym dużym sprzedawcą detalicznym, który wprowadził na rynek linię produktów dostępnych dla osób niepełnosprawnych. George w Asda oferuje linię Easy On Easy Wear dla osób poniżej 16 roku życia.

Eliza, poruszająca się na mobilnym wózku inwalidzkim, twierdzi, że łatwe zapięcia zastosowane w Primark, w tym zapięcia na rzepy i magnesy, a także zapięcia po obu stronach majtek, są ważną cechą, ponieważ oznaczają, że nie trzeba się schylać, aby je założyć NA.

„Bielizna może być dla mnie dość niewygodna i bardzo lubię mieć klipsy z boku, ponieważ łatwiej je założyć i zdjąć, gdy leżę” – mówi Eliza.

Kaitlyn Hartwell, lat 25, zgadza się z tym.

Ma ograniczoną mobilność i twierdzi, że w tej chwili nie może się sama ubrać, ale dostępna bielizna pomoże jej odzyskać pewną niezależność.

„Będę mogła zapiąć stanik i założyć bieliznę” – mówi.

Skomentuj zdjęcie,

Sophia Dunn twierdzi, że osoby niepełnosprawne chcą ubrań, które odpowiadają ich potrzebom, a jednocześnie są stylowe

Inni twierdzą, że to świetny sposób na zwiększenie pewności siebie.

„Nie czujesz się pewnie, jeśli nie wyglądasz, jakbyś zabijał” – mówi Sophia Dunne, lat 19, z Liverpoolu.

Sophia urodziła się z porażeniem mózgowym, schorzeniem wpływającym na ruch i koordynację.

„Nie mogę chodzić, nie mogę dobrze wyprostować rąk i moje nogi nie poruszają się prosto, więc byłoby miło, gdyby były rzeczy, na których można by się ślizgać” – mówi.

„Nie lubię rzeczy zapinanych na zamek i guziki. Byłoby miło, gdybyś stała prosto, ale kiedy siedzisz, było to widać”.

Nowa oferta Primark jest ograniczona w porównaniu z szerszym asortymentem i oferuje tylko cztery sztuki w jednym kolorze.

Nie będzie również dostępny we wszystkich sklepach, ponieważ siedem z nich będzie fizycznie magazynować produkty, a produkt będzie dostępny w opcji „kliknij i odbierz” w około 64 ze 191 sklepów w Wielkiej Brytanii.

Skomentuj zdjęcie,

Aby ułatwić instalację, znajdują się klipsy magnetyczne

Dla Caitlin najważniejsza jest cena. Bielizna jest sprzedawana w Primarku po cenie od 8 do 12 funtów za sztukę, co wydaje się przystępne.

„Oczywiście, będąc niepełnosprawnym, przez większość czasu nie można pracować na pełny etat i nie osiąga się tak wysokich dochodów. Trudno więc kupować luksusy” – mówi.

Dane organizacji charytatywnej Scope wskazują, że osoby niepełnosprawne są prawie dwukrotnie bardziej narażone na bezrobocie i życie w ubóstwie.

Caitlin twierdzi, że dostępna odzież jest dostępna wyłącznie w małych, niezależnych firmach, w których ceny mogą być wyższe.

„Jest kilka sklepów internetowych, które są bardzo drogie” – mówi Caitlin i dodaje: „Nie przychodzi mi do głowy ani jeden sklep stacjonarny, do którego można by kupić adaptacyjną odzież lub bieliznę”.

Primark zobowiązał się również do zapewnienia większej integracji, zapraszając ekspertów do przeglądu swoich sklepów i sprawdzenia, czy jakiekolwiek zmiany mogą zwiększyć ich dostępność.

„Dzięki temu osoby niepełnosprawne poczują się bardziej usłyszane i pozwolą im odzyskać część niezależności” – mówi Caitlin.

Posłuchaj Newsbeata On żyje O 12:45 i 17:45 w dni powszednie – lub posłuchaj ponownie Tutaj.

READ  Ojciec, lat 65, zarabia 85 000 funtów rocznie, wynajmując swój basen setkom graczy, którzy nie lubią pływać w miejscach publicznych.