Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest
Rula Khalaf, redaktorka „Financial Times”, wybiera w tym cotygodniowym biuletynie swoje ulubione artykuły.
Prawdopodobny kolejny premier Polski Donald Tusk udał się do Brukseli i zapowiedział wykorzystanie wszelkich możliwych środków, aby odblokować dziesiątki miliardów euro zamrożonych przez Unię Europejską w związku z obawami dotyczącymi standardów praworządności w kraju, mimo że nie objął jeszcze urzędu.
Tusk wciąż czeka, aż polski prezydent nominuje go na stanowisko premiera, ale w środę rozpoczął dwudniowe rozmowy z przywódcami Unii Europejskiej, próbując przyspieszyć uwolnienie środków i odwrócić wieloletnie napięte stosunki między Warszawą a Komisja Europejska.
„Dziś celem jest odbudowa pozycji mojego kraju w Europie” – powiedział reporterom przed rozmowami z przewodniczącą Komisji Ursulą von der Leyen i czwartkowym szczytem przywódców centroprawicy.
„Jestem tutaj jako lider opozycji, a nie jako premier, ale czas gra tu kluczową rolę” – powiedział. „Musiałem wyjść z tą inicjatywą przed podjęciem ostatecznych decyzji, bo trzeba zastosować wszelkie metody, także te niestandardowe, aby zapewnić Polsce pieniądze, na które zasługuje.”
W grę wchodzi ponad 34 miliardy euro funduszy UE przyznanych Polsce, ale obecnie są one zamrożone – to wynik lat wrogości i nieporozumień między Komisją a prawicową partią Prawo i Sprawiedliwość, którą Bruksela uważa za odpowiedzialną za reformy sądownictwa, które stawiają reguła zagrożona. Dotyczy prawa socjalnego i polityk naruszających przepisy UE.
Wypowiedzi Tuska mają także na celu wywarcie presji na polskiego prezydenta Andrzeja Dudę, sojusznika PiS, który na razie nie sygnalizuje zamiaru przyspieszenia procesu przekazania władzy, który może potrwać do grudnia.
Duda zwlekał z ogłoszeniem terminu kolejnego parlamentu i ma dać PiS pierwszą szansę na utworzenie nowego rządu. PiS zdobył 15 października 35% głosów, ale nie ma jasnej drogi do utworzenia większości rządzącej.
Unijni urzędnicy ostrzegają jednak, że dążenie Tuska do odblokowania finansów swojego kraju może być trudniejsze i bardziej czasochłonne, niż spodziewa się wielu jego zwolenników, biorąc pod uwagę złożoność wątpliwych stosunków i polityczne ryzyko ich rozwiązania.
Polska nie była w stanie skorzystać z żadnego z 22,5 miliarda euro dotacji i 11,5 miliarda euro pożyczek, czyli części unijnego funduszu odbudowy po pandemii, którą inne kraje zaczęły wydawać w 2021 roku. Bruksela zamroziła dostęp Warszawy do tych funduszy do czasu wprowadzenia reform mających na celu chronić swoją niezależność Sędziowie, po tym jak uznano, że rząd pod przewodnictwem PiS utworzył izbę motywowaną politycznie, aby dyscyplinować sędziów.
„Retoryka na temat Tuska i tego, co chce nam zrobić, jest jak najbardziej mile widziana” – powiedział wyższy rangą urzędnik Komisji zaangażowany w negocjacje z Polską. „Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że będziemy oczekiwać zbyt wiele i zbyt szybko”.
Didier Reynders, unijny komisarz ds. sprawiedliwości, wkrótce po polskich wyborach powiedział „Financial Times”, że pozytywnie ocenia zdolność Tuska do „odblokowania pieniędzy”, jeśli uda mu się przeprowadzić potrzebne reformy.
Urzędnicy przestrzegają jednak przed wszelkimi posunięciami, które mogłyby sprawiać wrażenie ingerencji Tuska w polski wymiar sprawiedliwości w sposób porównywalny z nadmierną ingerencją polityczną PiS. Duda może także skomplikować planowaną przez Tuska reformę sądownictwa, gdyż ma on znaczną władzę w zakresie legislacji i powoływania sędziów.
„Problem z podejmowaniem jakichkolwiek działań w sprawie systemu sądownictwa polega na tym, że gdy się nim zmanipuluje, upadnie” – powiedział starszy urzędnik komisji. „Jakiekolwiek zmiany polityczne. Jeśli Tusk będzie próbował to teraz naprawić, będzie musiał się przy tym więcej majstrować.”
W trakcie kampanii wyborczej Tusk obiecał wizytę w Brukseli dzień po wygranych wyborach, aby udostępnić unijne środki.
Komisja jest jednak pod presją Parlamentu Europejskiego, aby trzymała się parametrów i procedur, którymi uzasadniała zamrożenie polskich funduszy, a nie okazywała Tuskowi stronniczości politycznej.
Myślę, że następny polski rząd. . . „Będzie to oznaczać, że obywatele Polski będą mogli skorzystać z tych pieniędzy” – powiedział Siegfried Muresan, rumuński eurodeputowany i członek komisji budżetowej należący do rodziny politycznej Tuska należącej do centroprawicowej europejskiej partii Partia Ludowa.
„Ważne jest, że nowy rząd bardzo ostrożnie zarządza oczekiwaniami Polaków, nie obiecuje zbyt wiele i w bardzo przejrzysty sposób mówi obywatelom, co można osiągnąć… i w jakim terminie” – powiedział.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce