Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Doktor Loeb opowiada o badaniu przeprowadzonym wśród partnerek pacjentów chorych na raka prostaty

Doktor Loeb opowiada o badaniu przeprowadzonym wśród partnerek pacjentów chorych na raka prostaty

W tym wywiadzie Stacy Loeb, lekarz medycyny, mgr, podkreśla rozwój badania ankietowego wśród partnerek chorych na raka prostaty, o czym mowa w artykule „Opracowanie i walidacja badania ankietowego oceniającego zdrowie seksualne partnerek chorych na raka prostaty”. Loeb jest profesorem na wydziałach urologii i zdrowia populacji w Grossman School of Medicine na Uniwersytecie Nowojorskim oraz w Perlmutter Cancer Center w Nowym Jorku.

Transkrypcja wideo:

Zaczęliśmy prowadzić badania na ten temat ze względu na ogromny wpływ raka prostaty na zdrowie seksualne. To naprawdę obejmuje całą gamę. Oczywiście zaburzenia erekcji, ale także inne rzeczy: zmiany w wytrysku, rozmiar penisa itp. Ma to wpływ nie tylko na pacjenta, ale także na partnera pacjenta. Jeden z naszych współpracowników otrzymał grant i bada wpływ raka prostaty na partnerów płci męskiej. Dlatego w tym projekcie przyglądaliśmy się wpływowi raka prostaty na zdrowie seksualne i jakość życia partnerek pacjentek. Okazuje się, że ma to naprawdę duży wpływ. Zaczęliśmy więc od pracy jakościowej, podczas której przeprowadziliśmy wywiady z partnerami pacjentów, a także przyjrzeliśmy się internetowym grupom dyskusyjnym, podczas których pacjenci i partnerzy omawiają niektóre problemy, z którymi się borykają. W rzeczywistości dzięki tym wstępnym pracom znaleźliśmy wszelkiego rodzaju problemy, które pojawiły się w związkach w wyniku leczenia raka prostaty. Czasami pojawiały się naprawdę trudności w komunikowaniu się między małżonkami na temat niektórych zachodzących zmian seksualnych. Niektórzy partnerzy czuli się smutni z powodu utraty zwykłej interakcji seksualnej lub izolowali się, jeśli ich partner nie był już zainteresowany aktywnością seksualną. Pojawiło się więc mnóstwo negatywnych emocji i różnych wyzwań. Niestety, nie jest to oceniane w praktyce klinicznej.

Naszym celem było stworzenie ankiety, która mogłaby zostać wykorzystana w praktyce lub w badaniach do oceny zdrowia seksualnego i jakości życia partnerek i pacjentek. Więc to właśnie zrobiliśmy. Zebraliśmy dane z tych badań jakościowych, uzyskaliśmy także konsensus ekspertów i opracowaliśmy ankietę, która może ocenić zdrowie seksualne i jakość życia partnerek chorych na raka prostaty. Zatem badanie stanowi w istocie walidację tego nowego narzędzia badawczego dla partnerek. Odkryliśmy, że było to prawidłowe w próbie 200 partnerek pacjentów z całych Stanów Zjednoczonych. Mamy nadzieję, że ankieta będzie praktycznie użyteczna w ocenie i doradzaniu pacjentom niektórych z tych partnerów, jako dodatek do kwestionariuszy, które stosujemy wobec samych pacjentów.

READ  Cząsteczki zanieczyszczeń powietrza powodują zakłócenia w komórkach

Ten zapis został zredagowany dla przejrzystości.