Do Muzeum Łazienki Królewskie przybyła paczka z Kanady.
Nadawca jest nieznany, a do pudełka dołączony był list.
Po otwarciu paczki kustosze muzeum byli zszokowani tym, co znajdowało się w środku.
Jedenaście Zapisane płytki – Zaginiony od czasów II wojny światowej – był starannie zapakowany w pudełko.
Muzeum Łazienki Królewskie zlokalizowane jest na terenie Ujazdowa Przestronne osiedle zamieniono w prywatną rezydencję Według muzeum ostatni król Polski.
Muzeum podało, że majątek nabył Stanisław Herakliusz Lubomirski w 1674 roku i na małej wyspie Lubomirski postanowił wybudować mały pawilon kąpielowy.
Jak wynika z komunikatu prasowego Ministra Naoki i Szkolnictoa Wiszygo z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w łazience zainstalowano ściany z holenderskich płytek ceramicznych, aby chronić ściany budynku przed wilgocią i zapewnić określony poziom finansów.
Płytki zostały wyprodukowane w Holandii w latach 1690–1700 i naśladują francuski styl wersalski zapoczątkowany przez dwór królewski – twierdzą urzędnicy.
Kiedy władzę przejął król Stanisław August, panujący w latach 1764-1795 Ostatni król niepodległej PolskiJak wynika z oświadczenia, po przejęciu posiadłości zakochał się w barokowym stylu łazienek i rozbudował budynki, tworząc własny dom.
Przez wieki niebiesko-białe kafelki ozdobione drzewami i pasterzami z biegiem czasu czuwały nad wydarzeniami w domu.
Wtedy doszło do katastrofy.
Z oświadczenia wynika, że w 1944 r., gdy szalała II wojna światowa, a Polska znajdowała się pod okupacją hitlerowską, w obecnym pałacu na wyspie wybuchł pożar, w wyniku którego większość majątku uległa zniszczeniu.
Przedstawiciele muzeum powiedzieli, że płytki prawdopodobnie przetrwały pożar, ale z biegiem czasu zostały rozdane, skradzione i zagubione. Wewnątrz posiadłości zrekonstruowano płytki, ale oryginały były na tyle charakterystyczne, że według urzędników rzadko pojawiają się na aukcjach dzieł sztuki lub na rynku antyków.
Teraz 12 oryginalnych płytek dosłownie dotarło do ich drzwi.
Władze muzeum stwierdziły, że odzyskane płytki mają ogromną wartość nie tylko dla muzeum, ale także dla historii Polski.
Nie wiadomo, w jaki sposób płytki te trafiły do Kanady, do kogo należały ani co spowodowało ich tajemniczy powrót do Łaźni Polskich.
Płytki można teraz oglądać w muzeum do 1 września w Sali Bachusa w pałacu na wyspie – poinformowali urzędnicy muzeum.
Tłumacz Google służył do tłumaczenia biuletynów wydawanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Muzeum Łazienki Królewskie.
Wykrywacz metalu wykrywa zielony obiekt i znajduje rzadki 400-letni artefakt. Obejrzyj to
W Meksyku odkryto starożytne mury, które służyły Majom za „Mapy Google”.
Wykrywacz metalu znajduje w Polsce wielowiekowy artefakt – niegdyś zakazany przez cara
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce