Z badania, które wykazało, że do 2050 r. prawie 1 miliard ludzi na całym świecie będzie cierpieć na chorobę zwyrodnieniową stawów, wynika, że na najczęstszą postać zapalenia stawów cierpi obecnie 15% osób w wieku 30 lat i więcej. W badaniu, opublikowanym niedawno w The Lancet Rheumatology, przeanalizowano dane dotyczące osteoporozy z 30 lat (1990–2020) obejmujące ponad 200 krajów.
Zespół kierowany przez naukowców z Instytutu Pomiarów i Ewaluacji Zdrowia (IHME) w USA w ramach badania Global Burden of Disease Study 2021 odkrył, że w ciągu ostatnich trzech dekad liczba przypadków gwałtownie wzrosła z powodu trzech głównych czynników: starzenia się i populacja. wzrost, otyłość.
Zapalenie stawów dosłownie oznacza zapalenie stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą postacią zapalenia stawów, dotykającą miliony ludzi na całym świecie. Występuje, gdy chrząstka ochronna, która chroni końce kości, z czasem ulega zużyciu.
W 1990 roku na osteoporozę cierpiało 256 milionów ludzi. Do 2020 r. liczba ta wzrosła do 595 milionów, co stanowi wzrost o 132% w porównaniu z 1990 r. Naukowcy twierdzą, że do 2050 r. liczba ta ma zbliżyć się do miliarda.
„Biorąc pod uwagę główne przyczyny wydłużania się życia ludzi i rosnącą populację na świecie, musimy przewidzieć obciążenia systemów opieki zdrowotnej w większości krajów” – powiedział Jamie Steinmetz, autor korespondent artykułu i główny naukowiec w Instytucie Pomiarów i Ewaluacji Zdrowia (Instytut Pomiarów i Ewaluacji Zdrowia). IHME).
„Obecnie nie ma skutecznego leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów, dlatego ważne jest, abyśmy skupili się na strategiach zapobiegania i wczesnej interwencji oraz sprawili, że drogie i skuteczne metody leczenia, takie jak wymiana stawów, będą dostępne w krajach o niskich i średnich dochodach” – stwierdziła Steinmetz.
Naukowcy zauważają, że najczęstszymi obszarami choroby zwyrodnieniowej stawów są kolana i biodra.
Oczekuje się, że więcej kobiet będzie doświadczać tego stanu niż mężczyzn. W 2020 r. 61% przypadków choroby zwyrodnieniowej stawów dotyczyło kobiet, w porównaniu do 39% u mężczyzn. Stwierdzili, że istnieje wiele możliwych przyczyn tej różnicy między płciami.
„Badane są przyczyny różnic między płciami w częstości występowania osteoporozy, ale badacze uważają, że pewną rolę odgrywają czynniki genetyczne, hormonalne i różnice anatomiczne” – powiedział Jacek Kubik, starszy badacz i profesor na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie.
Badanie pokazuje, że otyłość lub wysoki wskaźnik masy ciała (BMI) jest ważnym czynnikiem ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawów. Gdyby można było skutecznie zająć się otyłością w populacji globalnej, obciążenie chorobą zwyrodnieniową stawów zmniejszyłoby się o około 20 procent.
Ta historia została opublikowana z kanału agencji informacyjnej bez zmian w tekście.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Bardziej ekologiczne wybory, bystrzejsze umysły: badania łączą zrównoważony rozwój i zdrowie mózgu
Coraz częstsza liczba chorób przenoszonych przez komary w Europie – jak bardzo martwią się naukowcy? | Transmisja
Badanie asocjacji całego genomu pozwala zidentyfikować genetyczne czynniki ryzyka demencji