Powszechnie uważa się, że długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne może ostatecznie stwardnieć skórę. Weź pod uwagę „skórzaną” skórę rolników, pracowników dróg i innych osób, które spędzają długie godziny na świeżym powietrzu, a także osób, które latem często odwiedzają kabiny opalające lub plaże.
Jednak pomimo tych obserwacji przeprowadzono niewiele badań w celu wyjaśnienia, dlaczego dzieje się to na poziomie biologicznym – aż do teraz.
Niedawno w czasopiśmie opublikowano badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Binghamton Journal of Mechanical Zachowanie materiałów biomedycznych Bada, jak promienie UV mogą zmieniać mikrostrukturę ludzkiej skóry. Szczególnie dotknięty jest kolagen, włókniste białko łączące tkanki, ścięgna, chrząstki i kości w całym organizmie.
„Nie chcemy umieszczać tutaj czynnika strachu i mówić: «Nie wychodź na słońce»” – powiedział Guy German, adiunkt inżynierii biomedycznej na Uniwersytecie Binghamton. „Ale długie okresy przebywania pod światłem UV mogą stwardnieć skórę i prowadzić do zwiększonego ryzyka problemów nowotworowych”.
Prowadzi badania z językiem niemieckim w Thomas J. Watson School of Engineering i Wydział Inżynierii Biomedycznej w Naukach Stosowanych. Student Abraham Etishiri, dr Zachary Lipsky ’21 i adiunkt Tracy Hookaway.
Nowe badanie opiera się na wcześniejszych badaniach Germana i Lipsky’ego, które skupiały się na warstwie rogowej naskórka, górnej warstwie skóry. Tym razem zespół z Binghamton porównał próbki skóry pełnej grubości przed i po ekspozycji na różne poziomy promieniowania UV.
„Jednym ze sposobów scharakteryzowania właściwości fizycznych skóry jest wykonanie mechanicznego testu rozciągania” – powiedział Itishiri. „Jeśli rozciąga się bardzo łatwo, jest stosunkowo podatny, ale jeśli rozciąga się znacznie mocniej, można go opisać jako sztywniejszy. Z mojego doświadczenia wynika, że widziałem, jakie są izolowane skutki promieniowania UV i porównałem je ze scenariuszem, w którym skóra nie jest wystawiony na działanie promieni UV.
Naukowcy odkryli, że w miarę jak skóra pochłania więcej promieni UV, jej włókna kolagenowe stają się mocniejsze, co skutkuje zwiększoną sztywnością i twardszą tkanką do złamania. Germain widzi powiązania z teorią starzenia się polegającą na sieciowaniu, która głosi, że gromadzenie się z czasem niepożądanych wiązań molekularnych może powodować dysfunkcję komórkową.
Hookway — która na początku tego roku zdobyła nagrodę National Science Foundation Career Award za badania nad komórkami serca — dostrzega podobieństwa między sposobem, w jaki komórki serca i komórki skóry radzą sobie z uszkodzeniami, mimo że ich funkcje są bardzo różne.
„Nasze ciało ma naturalną reakcję w każdej tkance, gdy następuje jakiś rodzaj urazu, który najprawdopodobniej występuje w warstwie rogowej naskórka” – powiedziała. „Po pierwsze, gdy pojawia się jakiś rodzaj osłabienia, musi nastąpić kompensacja przez inną część tkanki, w przeciwnym razie nastąpi katastrofalna niewydolność. To samo dzieje się z sercem po zawale mięśnia sercowego, gdzie gromadzi się blizna i serce nie będzie już działać tak samo.”
Dodała, że czasami reakcja organizmu utrzymuje przy życiu, ale niekoniecznie jest to dobry wynik i może później prowadzić do innych problemów zdrowotnych. Znajomość mechaniki tego wszystkiego może pozwolić przyszłym lekarzom skierować interakcje w zdrowszym kierunku.
W następstwie tych badań trwa już dalsza współpraca pomiędzy firmami Ittycheri, German i Hookway. Nasza skóra jest największym organem organizmu i pierwszą linią ochrony przed drobnoustrojami i innymi atakami zewnętrznymi, dlatego sposoby na jej zachowanie, a nawet wzmocnienie są wyraźnie korzystne.
„Jakiekolwiek zakłócenie naturalnych procesów zachodzących w skórze byłoby bardzo niebezpieczne i szkodliwe dla całego naszego stylu życia” – stwierdziła Itishiri. „Nie obejmuje to nawet kosmetycznej strony rzeczy, gdy postrzeganie siebie przez daną osobę może zostać zakwestionowane, gdy jej skóra nie wygląda dobrze”.
Odniesienie: „Światło ultrafioletowe powoduje zmiany mechaniczne i strukturalne w ludzkiej skórze o pełnej grubości” autorstwa Abrahama Etishiriego, Zachary’ego W. Lipsky’ego i Tracy A. Hookway i J.K. Germaina, 6 maja 2023 r., Journal of Mechanical Zachowanie materiałów biomedycznych.
doi: 10.1016/j.jmbbm.2023.105880
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków