Ospa małp może wkrótce mieć nową nazwę po tym, jak naukowcy wezwali do zmiany, aby rozwiać stereotypy postrzegania Afryki jako tygla chorób.
Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w zeszłym tygodniu, że „współpracuje z partnerami i ekspertami na całym świecie, aby zmienić nazwę wirusa ospy małpiej i choroby, którą powoduje”.
Grupy ospy małp, które są różnymi gałęziami drzewa genealogicznego wirusów, są szczególnie kontrowersyjne, ponieważ ich nazwy pochodzą od regionów Afryki.
W zeszłym roku Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie nazwała warianty Covid-19 Covid-19 po greckich literach, aby uniknąć stygmatyzacji miejsc, w których zostały odkryte po raz pierwszy.
Na kilka dni przed ogłoszeniem przez Światową Organizację Zdrowia, że zmieni nazwę małpiej ospy, grupa 29 naukowców napisała list, w którym stwierdza, że istnieje „pilna potrzeba niedyskryminującego, niestygmatyzującego nazewnictwa” wirusa.
List, podpisany przez wielu wybitnych afrykańskich naukowców, wzywał do zmiany imion małp „zachodnioafrykańskich”, „środkowoafrykańskich” lub „dorzecza Konga”.
Jeszcze kilka miesięcy temu małpia ospa ograniczała się głównie do Afryki Zachodniej i Środkowej.
Ale od maja nowa wersja rozprzestrzeniła się na większość świata. Sygnatariusze listu zasugerowali nazwanie tej wersji nowym kladem i nadanie jej „oznaczenia zastępczego hMPXV” – dla ludzkiego wirusa ospy małpiej.
Z ponad 2100 przypadków małpiej ospy zarejestrowanych w tym roku na całym świecie 84 procent miało miejsce w Europie, 12 procent w obu Amerykach i tylko 3% w Afryce, jak wynika z ostatniej aktualizacji Światowej Organizacji Zdrowia z zeszłego tygodnia.
Czytaj | Od stycznia zgłoszono 2103 przypadki ospy małp w 42 krajach: WHO
Owewell Tomori, wirusolog z Redeemer University w Nigerii, powiedział, że jest za zmianą nazwy gatunku małpiej ospy.
„Ale nawet nazwa monkeypox jest fałszywa. To nie jest właściwa nazwa” – powiedział AFP.
„Gdybym był małpą, zaprotestowałbym, ponieważ tak naprawdę nie jest to choroba małp”.
Nazwa wirusa pochodzi od tego, jak po raz pierwszy odkryto go wśród małp w duńskim laboratorium w 1958 roku, ale większość ludzi zaraziła się nim od gryzoni.
W liście zauważono, że „prawie wszystkie” epidemie w Afryce zostały spowodowane przez ludzi zarażonych wirusem od zwierząt, a nie od innych ludzi.
Obecna epidemia jest „niezwykła, ponieważ przenosi się z człowieka na człowieka” – powiedział Olivier Restive, epidemiolog z University of Cambridge.
„Może więc uczciwie powiedzieć, że obecna epidemia ma niewiele wspólnego z Afryką, w ten sam sposób nie ma nic wspólnego z falami Covid-19 i wariantami, które wciąż są bici przez azjatyckie nietoperze, z których wirus pierwotnie pochodzi sprzed kilku lat.”
Musa John Bockari z Ngala University w Sierra Leone powiedział, że zgadza się z wezwaniem do zmiany nazwy małpiej ospy.
„Małpy są zwykle kojarzone z globalnym południem, zwłaszcza z Afryką” – napisał w The Conversation.
Czytaj | WHO udostępnia szczepionki, aby powstrzymać ospę małp wśród obaw o nierówności
„Ponadto istnieje długa, mroczna historia porównywania czarnych z małpami. Patologiczna nomenklatura nie powinna stanowić do tego zachęty”.
„Ważne jest, aby podkreślić, że ta dyskusja jest częścią większego problemu związanego ze stygmatyzacją Afryki jako źródła chorób” – powiedział Restif.
„Widzieliśmy to najbardziej zauważalnie w przypadku HIV w latach 80., w przypadku eboli podczas epidemii w 2013 roku i ponownie w przypadku Covid-19 i reakcji na tak zwane „warianty południowoafrykańskie”” – powiedział AFP.
Afrykańska grupa prasowa również wyraziła „konsternację z powodu wykorzystywania przez media zdjęć czarnoskórych osób wraz z historiami epidemii małpiej ospy w Ameryce Północnej i Wielkiej Brytanii.
„Potępiamy utrzymywanie się tego negatywnego stereotypu, który przynosi katastrofę rasie afrykańskiej, a przywileje lub immunitet innym rasom” – napisało w zeszłym miesiącu na Twitterze Stowarzyszenie Afrykańskiej Prasy Zagranicznej.
Rostef zauważył, że „stare zdjęcia afrykańskich pacjentów” używane przez zachodnie media zwykle przedstawiały ciężkie objawy.
Powiedział, że ogólnoświatowe rozpowszechnienie małpiej ospy jest „znacznie łagodniejsze, co częściowo tłumaczy, jak łatwo się przenosi”.
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że WHO ogłosi nazwy nowej małpiej ospy „tak szybko, jak to możliwe”.
Agencja ONZ organizuje również w czwartek posiedzenie komisji kryzysowej, aby ocenić, czy epidemia stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym – najgłośniejszy alarm, jaki może wydać.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków