Różnorodność i włączenie uczestników ma kluczowe znaczenie dla badań klinicznych, ale niektóre grupy w niekorzystnej sytuacji są nadal wykluczane z badania z różnych powodów. W tym artykule zadam pytanie, dlaczego niektórym ludziom odmawia się dostępu do badań i jakie są konsekwencje tego wykluczenia.
Źródło zdjęcia: Pensee Sauvage / Shutterstock.com
Badania kliniczne
Badania kliniczne są istotną częścią wprowadzania na rynek leków i interwencji farmaceutycznych. Nowe terapie i procedury są początkowo testowane na modelach laboratoryjnych i zwierzęcych, zanim zostaną zatwierdzone do testów na ludziach. Badania kliniczne przechodzą następnie przez szereg etapów zwanych fazami, które dostarczają badaczom klinicznym ważnych danych na temat skuteczności i ryzyka leczenia.
Badania kliniczne przebiegają zgodnie z protokołem, który opisuje, na czym polega badanie i czego może oczekiwać uczestnik. Uczestnicy są objęci prawami i ochroną oraz muszą rozumieć ryzyko i korzyści. Kryteria eksperymentu określają, kto może wziąć udział, a osoby z różnych grup są zachęcane do udziału. Obejmuje to osoby młode i stare, zdrowe i chore oraz osoby o różnym pochodzeniu rasowym i etnicznym.
Problem różnorodności w badaniach klinicznych
Jednak badania kliniczne mają historyczny problem z różnorodnością i włączeniem. Grupom osób, nie z własnej winy, zabroniono udziału w badaniach klinicznych z kilku powodów. Osoby pozbawione możliwości wyszukiwania w ten sposób nazywane są „grupami niedocenianymi”.
Ten brak kompleksowości ma znaczący negatywny wpływ na badania kliniczne i pacjentów, którzy mogą potrzebować leczenia lub procedury po ich wprowadzeniu na rynek. Jeśli badanie kliniczne nie obejmuje szerokiego kręgu uczestników, wyników badania nie da się uogólnić w szerokim zakresie populacji. Ponadto różne grupy i osoby różnie reagują na leczenie ze względu na różne stany fizjologiczne i patologiczne, a jeśli dane dla tej grupy nie są dostępne, nie można odpowiednio zrównoważyć korzyści i ryzyka leczenia.
Ponadto, ponieważ skuteczna realizacja interwencji jest procesem złożonym, obejmującym przezwyciężanie różnic społecznych, kulturowych, logistycznych, biologicznych i psychologicznych, zapewnienie ich powodzenia w praktyce wymaga udziału grup zaniedbanych. Ponadto, w przypadku braku danych na temat wpływu leczenia na określoną grupę, klinicyści mogą zdecydować, aby nie oferować jej pacjentowi.
Problem różnorodności i kompleksowości w badaniach klinicznych jest dobrze znany, ale rozwiązania tego problemu są złożone i czasami trudne do wdrożenia. Badania z ostatnich lat rzuciły światło na tę kwestię. W badaniu opublikowanym w 2013 r. zbadano bariery w włączaniu osób starszych do badań dotyczących chłoniaka nieziarniczego. Spośród 87 badań 10,3% koncentrowało się wyłącznie na pacjentach w wieku powyżej 65 lat, a 54% pośrednio wykluczyło tę grupę demograficzną ze względu na kryteria włączenia.
W USA Afroamerykanie stanowią 20% wszystkich osób ze szpiczakiem mnogim, ale tylko 6% osób biorących udział w badaniach należy do tej grupy. Badania kliniczne mające na celu znalezienie szczepionek i metod leczenia COVID-19 również rzuciły światło na ten problem. Chociaż mniejszości etniczne częściej są diagnozowane, hospitalizowane i umierają z powodu choroby, brakuje danych z badań dla tych grup. Projektowanie eksperymentów obejmujących różne grupy ludzi jest ważnym kierunkiem badawczym.
Źródło zdjęcia: nelzajamal / Shutterstock.com
Przykłady niedocenianych grup
Nieobsługiwane grupy obejmują członków demograficznych społeczno-ekonomicznych, kulturowych, kulturowych, rasowych, etnicznych, wiekowych i zdrowotnych. Kluczowe cechy niezastrzeżonych grup obejmują niższy udział w badaniach niż można by oczekiwać na podstawie szacunków populacji, większe obciążenie opieki zdrowotnej niezgodne z ilością badań oraz różnice w sposobie interakcji i reakcji na interwencje w porównaniu z innymi grupami (oraz brak badań który odnosi się do tych czynników).
Grupy niedoceniane przez demografię obejmują osoby LGBTQ+, osoby z trudnościami w uczeniu się, osoby starsze lub młode oraz różne grupy mniejszości etnicznych. Grupy według czynników społeczno-ekonomicznych obejmują osoby zatrudnione na pełny etat, weteranów wojskowych, osoby o niskich dochodach i bezrobotnych, osoby z odległych społeczności, osoby posługujące się językami obcymi oraz mniejszości religijne.
Grupy według stanu zdrowia obejmują osoby niepełnosprawne fizycznie, pacjentów ze zdrowiem psychicznym, osoby, które nie są w stanie wyrazić zgody na samych siebie, osoby otyłe, palacze, osoby z problemami uzależnień, osoby z trudnościami w uczeniu się, osoby z niepełnosprawnością poznawczą i kobiety w ciąży. Wreszcie, niedoceniane grupy mogą mieć czynniki specyficzne dla choroby, takie jak podtypy chorób genetycznych i choroby rzadkie.
Jak zmieniły się badania kliniczne w ciągu ostatnich 10 lat?
Jakie są bariery dostępu?
Aby przezwyciężyć ten problem, należy usunąć bariery uniemożliwiające dostęp grupom w niekorzystnej sytuacji. Projekt NIHR-INCLUDE zidentyfikował kilka z tych barier. Znajomość barier może pomóc w projektowaniu doświadczeń, które poprawiają dostęp dla tradycyjnie pokrzywdzonych grup.
Bariery obejmują słabe procedury wyrażania zgody na badania, świadomość ryzyka uczestników, bariery kulturowe, brak zaufania i zainteresowania badaniami, słabą promocję badań i brak dostępnych badań, bariery dla niepełnosprawności fizycznej, negatywny wpływ finansowy, brak skutecznych zachęt do udziału oraz brak wykształcenia, który sprawia, że ludzie czują się nieważni Kwalifikujący się do uczestnictwa, bariery geograficzne.
Co można zrobić, aby to poprawić?
Aby przezwyciężyć bariery dostępu uczestników, doświadczenia muszą się zmienić. Projekt NIHR-INCLUDE proponuje serię pytań, które pomogą zespołom badawczym zaprojektować kompleksowe badania, kierować recenzentami i organami finansującymi w ocenie kompleksowości badań oraz kierować zespołami realizującymi badania, jak najlepiej włączyć grupy w niekorzystnej sytuacji.
Zaawansowane technologie mogą również pomóc w pokonaniu niektórych barier. Media społecznościowe mogą poprawić promocję, kierując świadomość procesu do grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji. Urządzenia ubieralne, urządzenia mobilne i technologie zdalne, takie jak telemedycyna, mogą pokonać bariery geograficzne. Tłumaczenie wielojęzyczne może pokonać bariery językowe. Dzięki zdalnemu monitorowaniu uczestników w ich domach eliminowane są ograniczenia finansowe i czasowe. Technologia odgrywa ważną rolę w projektowaniu nowej generacji dynamicznych, zdecentralizowanych i integracyjnych doświadczeń.
Podsumowanie powyższych
Projektowanie bardziej kompleksowych badań znacznie przynosi korzyści badaniom medycznym i prowadzi do skuteczniejszych terapii i interwencji dla szerokiego zakresu populacji. Istnieje jednak wiele barier, które wykluczają niedostatecznie obsługiwane grupy, które należy pokonać, aby to osiągnąć. Jednym z czynników, który odgrywa główną rolę w pokonywaniu tych barier, są innowacje technologiczne. Włączenie zróżnicowanej grupy uczestników powinno być główną troską zespołów badawczych i organizacji klinicznych.
Bibliografia:
dogłębna lektura
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Bardziej ekologiczne wybory, bystrzejsze umysły: badania łączą zrównoważony rozwój i zdrowie mózgu
Coraz częstsza liczba chorób przenoszonych przez komary w Europie – jak bardzo martwią się naukowcy? | Transmisja
Badanie asocjacji całego genomu pozwala zidentyfikować genetyczne czynniki ryzyka demencji