Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dlaczego nie ma wielu alternatyw dla Polski bez węgla

Dlaczego nie ma wielu alternatyw dla Polski bez węgla

Śląsk, polski region górniczy, przechodzi „zieloną transformację”. Zamykanie kopalń i porzucanie węgla to duże wyzwanie, ponieważ ten obszar i cały kraj są obecnie uzależnione od przemysłu węglowego. Ale „zielona zmiana” dotyczy nie tylko energii, ale także przemysłu.

Piotr Kuczera, burmistrz Rybnika na Śląsku, od lat wdraża „zielone zmiany” i twierdzi, że lokalne władze nie mogą nimi zarządzać, potrzebują pomocy. Ich plan działania podzielony jest na trzy części:

  • Edukacja
  • Proces przyznawania
  • Egzekwowanie kar za niezgodność

Ta ostatnia jest szczególnie przeznaczona do rozwiązania antynikotynowego.

Kucera oczekuje, że „do procesu transformacji gospodarczej zostaną dodane fundusze europejskie i rządowe”.

W ubiegłym roku wydobycie węgla kamiennego w Polsce wyniosło ok. 54,4 mln ton, przy sprzedaży ok. 53 mln ton. Sektor ciepłowniczy zużywa około 26 mln ton węgla, z czego połowa przeznaczona jest dla gospodarstw domowych.

Polska spala 87 proc. całkowitego węgla zużywanego przez gospodarstwa domowe w UE.

Koszt konwersji energii

Henrietta Ferenc ma 72 lata i jest na emeryturze. Mieszka sama i źle się czuje. Chce żyć w zdrowym środowisku. Obecnie do ogrzewania domu używa węgla, ale zapożyczył się, aby zmienić system ogrzewania zgodnie z nowymi „zielonymi zasadami”.

Wyjaśnia, że ​​na wszystko ma miesięcznie 3 533, że jest zaniepokojony i ma świadomość, że ceny paliw rosną coraz bardziej. Według Henrietty jest to 222 euro za tonę i potrzebuje tej kwoty co miesiąc, aby przeżyć.

Mówi nam, że jej emerytura nie wystarcza na opłacenie lekarstw, ton paliwa potrzebnego do ogrzania domu i długu.

W Polsce wielu takich jak Henrietta nie może zaakceptować zielonych zmian. Polscy górnicy, którzy chcą utrzymać przemysł przy życiu, przekonują, że zbyt szybkie odrzucanie węgla może doprowadzić do kryzysu energetycznego.

READ  Węgiel w Indonezji i na Filipinach przewyższa Chiny i Polskę

Rafał Jedwabny z NSZZ „Solidarność” mówi, że obawia się, że „ta zima może już pokazać, że nie ma wielu alternatyw dla Polski bez węgla”.

Uważa, że ​​dzieje się tak dlatego, że Polska nie jest jeszcze gotowa na tak drastyczne zmiany w systemie energetycznym. – Dziś ceny gazu pokazują, że Polacy nie mogą kupować energii – dodaje.

Jedna noga w środku, jedna noga na zewnątrz

Mimo wprowadzonych „zielonych” zmian region i kraj śląski nie są jeszcze w pełni przygotowane do zamknięcia kopalń. Jednak wiceminister zmian klimatycznych Ireneusz Zyska obiecuje, że zielone zmiany zadziałają w Polsce, ale przewiduje wyzwania, jeśli chodzi o stabilność bez węgla.

Przekonuje, że do czasu, gdy Polska przekształci swój system energetyczny w technologię mostową wykorzystującą energię jądrową, kraj „musi przyjąć energię opartą na węglu i korzystać z zaawansowanych technologii, aby nie zanieczyszczać środowiska podczas korzystania z niej”.

Idzie w zielonym kierunku

W ubiegłym roku polskie kopalnie wyprodukowały rok temu około 7,2 mln ton węgla kamiennego, a sprzedaż tego surowca spadła o 5,4 mln ton rocznie. Produkcja spadła o prawie 12 procent, a sprzedaż o 9 procent.

Jednak pomimo tych niepowodzeń, przemysł węglowy pozostaje w Polsce stabilny i tworzy miejsca pracy dla wielu biegunów, zwłaszcza na obszarach takich jak Śląsk, gdzie istnieją pewne alternatywy.