Należy zwiększyć finansowanie pożyczek uprzywilejowanych dla małych rozwijających się państw wyspiarskich.
Tak zaapelował Minister ds. Zarządzania Katastrofami, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Morskich Sakiasi Ditoka podczas prezentacji wkładu Fidżi podczas wtorkowego spotkania na wysokim szczeblu w sprawie mobilizacji zasobów dla małych rozwijających się państw wyspiarskich w Antigui i Barbudzie.
Powiedział, że pożyczki te powinny charakteryzować się niższym oprocentowaniem, dłuższymi okresami karencji w spłacie i uproszczonymi wymogami dotyczącymi umorzenia długów.
Pan Detucca powiedział, że wiele małych rozwijających się państw wyspiarskich ma ograniczoną przestrzeń fizyczną, wysoki poziom zadłużenia i stoi przed krytycznymi wyzwaniami związanymi z rozwojem infrastruktury, jednocześnie stawiając czoła wyzwaniom społeczno-gospodarczym, ubóstwu, wzrostowi i dywersyfikacji gospodarek, niedoborom umiejętności i zmianom klimatycznym.
Dlatego partnerstwa publiczno-prywatne są niezbędne do promowania zrównoważonego rozwoju.
„Inwestorzy prywatni powinni skupić się na zrównoważonych i odpowiedzialnych społecznie inwestycjach, które wspierają tworzenie miejsc pracy, generowanie dochodów i dywersyfikację gospodarczą w małych rozwijających się państwach wyspiarskich” – stwierdził.
W swoim wystąpieniu pan Detucca stwierdził, że w miarę zbliżania się roku 2030 konieczne jest uczestnictwo w dyskusjach na temat globalnej reformy finansowej.
Mówił także o wielowymiarowym wskaźniku podatności na zagrożenia (MVI), nad którego opracowaniem i wdrożeniem ONZ współpracuje z małymi rozwijającymi się państwami wyspiarskimi, aby zapewnić dokładne dane umożliwiające zrozumienie kryzysu klimatycznego.
„Indeks MVI okazał się bardzo ważnym narzędziem, które można wykorzystać w zrównoważonym finansach do identyfikacji i ustalania priorytetów inwestycji w zrównoważony rozwój.
„Wskaźnik MVI można wykorzystać do identyfikacji sektorów najbardziej wrażliwych, takich jak te najbardziej dotknięte zmianami klimatycznymi lub te, które doświadczają największych nierówności w dochodach”.
Powiedział, że inwestowanie w te priorytetowe obszary może pomóc w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju, poprawiając jednocześnie stabilność finansową wśród małych rozwijających się państw wyspiarskich.
Ditoca powiedział również, że prywatni inwestorzy muszą zwiększyć inwestycje w zrównoważone projekty, zwłaszcza te, które przynoszą korzyści ogółowi społeczności SIDS i grupom szczególnie wrażliwym, takim jak kobiety, młodzież i właściciele małych firm.
Powiedział, że pomoże to zmniejszyć zadłużenie i poprawić stabilność finansową poprzez utworzenie zdywersyfikowanych źródeł dochodów i wzmocnienie partnerstw między sektorem publicznym i komercyjnym.
„Społeczność międzynarodowa może promować i wspierać tego typu partnerstwa, oferując korzyści podatkowe i inne w celu stymulowania inwestycji sektora prywatnego w inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju.
„Udział podmiotów sektora publicznego jest niezbędny, aby ułatwić mobilizację środków poprzez stworzenie korzystnych warunków, jasnych regulacji i zabezpieczeń prawnych.
„Ramy globalne, regionalne i krajowe muszą być spójne z zasadami zrównoważonych i odpowiedzialnych inwestycji”.
„Fanatyk muzyki. Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Czytelnik. Wielokrotnie nagradzany telewizyjny ninja”.
More Stories
Obietnice wyborcze Kamali Harris przypominają obietnice Jacindy Ardern
Wybory w USA: Joe Biden mógł pomóc Trumpowi w jego „śmieciowych” gafach.
Wydarzenie Trumpa w Madison Square Garden zostało zakłócone prymitywnymi uwagami wstępnymi