W traumatycznym wydarzeniu Odkrycie Parlament stoi przed potencjalną sprzedażą swojej działalności w Polsce po uzyskaniu zielonego światła dla kontrowersyjnej ustawy o nowych mediach.
Ustawa, nazwana Lex TVN, ogranicza pozaeuropejską własność polskich spółek medialnych. Zaproponowała ją w lipcu Konserwatywna Partia Prawa i Sprawiedliwości, która stwierdziła, że koncesjonariusze telewizyjni i radiowi nie powinni być bezpośrednio ani pośrednio kontrolowani przez firmy spoza europejskiej strefy ekonomicznej.
Nowe prawo medialne wymierzone jest w Discovery, amerykańskich właścicieli polskiej Grupy TVN, która obsługuje najważniejszy w kraju kanał informacyjny TVN24. Z kwotą około 2 miliardów dolarów TVN reprezentuje największą amerykańską inwestycję w Polsce.
Projekt ustawy krążył latem po domach Parlamentu. Choć Senat podjął decyzję o odrzuceniu ustawy we wrześniu, w piątek przegłosował ją Sejm, co oznacza, że do wejścia w życie jest tylko jeden krok – zgoda prezydenta.
Rzecznik Discovery powiedział Różnorodność: „Wynik dzisiejszego nagłego głosowania w polskim parlamencie powinien mieć głębokie znaczenie dla każdej firmy inwestującej w Polsce oraz dla każdego zainteresowanego demokracją i wolnością prasy.
„Poprzez to referendum Polska bezpośrednio podważa wartości, które Polska przywiązuje do Europy i wyrywa fundamenty stosunków polsko-amerykańskich. Apelujemy teraz do prezydenta RP Andrzeja Dudy, aby sprzeciwił się temu planowi i nie dopuścił do przekształcenia prawo.
Czeka nas wiele.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu