× Zamknąć
Źródło: domena publiczna Unsplash/CC0
Z nowego badania dotyczącego porodu w Szwecji opublikowanego w 2017 roku wynika, że kobiety cierpiące na depresję w trakcie ciąży lub po jej zakończeniu są bardziej narażone na śmierć z przyczyn naturalnych i nienaturalnych. BMJ Raporty. Zwiększone ryzyko osiąga szczyt w miesiącu po postawieniu diagnozy, ale pozostaje wysokie przez okres do 18 lat później.
Kobiety, u których rozwinęła się depresja okołoporodowa – depresja w czasie ciąży lub wkrótce po porodzie – są bardziej narażone na śmierć z przyczyn naturalnych lub nienaturalnych, jak ma to miejsce w większości przypadków. Sześciokrotnie chętniej przywiązują się do kobiet, które nie cierpią na tego typu depresję. Zwiększone ryzyko osiąga szczyt w ciągu 30 dni od postawienia diagnozy, ale pozostaje wysokie przez okres do 18 lat później.
Takie są wyniki dużego badania kohortowego, w którym wykorzystano dane ze Szwedzkiego Medycznego Rejestru Urodzeń, który zawiera praktycznie wszystkie urodzenia w Szwecji od 1973 roku.
Na podstawie badania kobiet, które urodziły żywe dzieci w latach 2001–2018, naukowcy porównali ponad 86 500 kobiet, u których zdiagnozowano depresję okołoporodową w czasie ciąży lub do roku po porodzie, z ponad 865 500 kobietami z grupy kontrolnej dobranymi pod względem wieku. która urodziła.To samo. rok.
„To badanie kohortowe i chociaż nie może wykazać żadnego związku przyczynowego, jest to największe i najbardziej wszechstronne badanie w swojej dziedzinie”, mówi Qing Chen, pracownik naukowy w Instytucie Medycyny Środowiskowej Karolinska Institutet i jeden z wiodących autorski. badania. „Myślę, że nasze badanie wyraźnie pokazuje, że w przypadku tych kobiet ryzyko śmierci jest wysokie i że jest to bardzo ważna kwestia”.
Ryzyko było wyższe w przypadku kobiet, u których zdiagnozowano depresję poporodową (depresję poporodową), co potwierdza wyniki wcześniejszych, mniejszych badań. Kobiety cierpiące na depresję przedporodową (depresję w czasie ciąży) nie zostały wystarczająco zbadane, dlatego baza wiedzy w tym zakresie jest mniejsza. Doktor Shen i jej współpracownicy mogą teraz wykazać, że u kobiet cierpiących na depresję przedporodową ryzyko śmierci jest również zwiększone, chociaż nie tak wysokie.
Porównując ryzyko śmierci kobiet z depresją okołoporodową, które miały problemy psychiczne jeszcze przed ciążą, z kobietami, które nie miały takich problemów, badacze odkryli, że było ono takie samo w obu grupach.
„Dlatego zalecamy, aby nie przerywać aktywnej psychoterapii w czasie ciąży” – mówi dr Shin.
Kobiety, u których zdiagnozowano depresję okołoporodową, zazwyczaj rodziły się w regionie nordyckim, miały krótszą historię edukacji i niższe dochody niż kobiety bez takiej diagnozy.
„Jedna z hipotez głosi, że te kobiety szukają pomocy w inny sposób lub liczba badań przesiewowych poporodowych nie jest tak duża, co oznacza, że ich depresja rozwija się i pogłębia, gdy zostanie wykryta” – mówi autorka końcowa Donghao Lu, adiunkt w Instytucie Psychiatrii. Medycyna Środowiskowa, Instytut Karolinska. „Naszym zdaniem te kobiety są szczególnie bezbronne i powinny być przedmiotem przyszłych interwencji”.
Zamiast jednak wprowadzać nowe środki, dr Lu argumentuje, że chodzi o lepsze wykorzystanie tych, które już istnieją.
„Szwecja ma już wiele doskonałych narzędzi, takich jak kwestionariusz poporodowy pozwalający wykryć objawy depresji poporodowej” – mówi Donghao Lu. „Musimy podkreślić, jak ważne jest, aby wszystkie kobiety w ciąży poddawały się badaniom przesiewowym, zarówno po porodzie, jak i w okresie prenatalnym, oraz zapewniały niezbędną, opartą na dowodach opiekę i wsparcie”.
więcej informacji:
Naila Hajtoula i wsp., Depresja okołoporodowa i ryzyko śmierci: ogólnokrajowe badanie rejestrowe w Szwecji, BMJ (2024). doi: 10.1136/bmj-2023-075462
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków