Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Decyzja w Polsce budzi obawy przed wyjściem z Unii Europejskiej

Decyzja w Polsce budzi obawy przed wyjściem z Unii Europejskiej

BRUKSELA – Wysocy urzędnicy z dwóch członków założycieli Unii Europejskiej wyrazili w piątek obawy, że polskie orzeczenie kwestionujące praworządność Unii Europejskiej może wypędzić kraj z bloku 27 państw.

Francuski minister ds. Europy Clément Bonn podkreślił, że czwartkowe orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego było atakiem na Unię Europejską, podczas gdy luksemburski minister spraw zagranicznych i europejskich Jean Asselborn powiedział, że Polska „igra z ogniem”.

Zabrali głos dzień po tym, jak sąd orzekł, że polskie przepisy mają pierwszeństwo przed ustawami 27 bloku, do którego Polska przystąpiła w 2004 roku. Orzeczenie spotęgowało trwające napięcia wokół norm demokratycznych między prawicowym nacjonalistycznym rządem a instytucjami brukselskimi.

Orzeczenie większości Trybunału – w odpowiedzi na sprawę premiera Mateusza Morawieckiego – stwierdziło, że członkostwo Polski w UE nie daje Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości nadrzędnej władzy prawnej ani nie oznacza, że ​​Polska przeniosła swoją suwerenność prawną na UE.

[Video not showing up above? Click here to watch » arkansasonline.com/109polandeu/]

Szefowa władzy wykonawczej Unii Europejskiej, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, powiedziała, że ​​jest „bardzo zaniepokojona” tą decyzją i zobowiązała się do przeprowadzenia szybkiej analizy jej znaczenia przed podjęciem działań przez UE. Wskazała również na potencjalne zawirowania biznesowe w Polsce.

Premier Polski złożył wniosek o kontrolę po tym, jak Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł w marcu, że nowe przepisy dotyczące powoływania sędziów Sądu Najwyższego mogą naruszać prawo unijne. Orzeczenie zobowiązało polski rząd do rezygnacji z przepisów, które dawały politykom wpływ na wybór sędziów. Jak dotąd Polska tego nie zrobiła.

Bion powiedział, że nie chce, aby Polska wyjechała, powtarzając nastroje w dużej mierze podzielane w Brukseli i Polsce, gdzie Morawiecki niedawno opisał możliwe fake newsy dla „Polexitu”. Około 80% Polaków popiera członkostwo w UE.

READ  Bank Anglii podnosi stopy procentowe do 0,75% wraz ze wzrostem inflacji | stopy procentowe

W piątek Senat RP przyjął uchwałę stwierdzającą, że wyższa izba parlamentu „zachowa interesy narodowe, które leżą w dalszej obecności Polski w Unii Europejskiej”.

W decyzji stwierdzono, że orzeczenie sądu jest niezgodne z polską konstytucją i wyraża obawę, że opinia sądu „kontrolowanego przez partię rządzącą jest legislacyjnym preludium do wyjścia Polski z” UE.

Informacje do tego artykułu zostały dostarczone przez Monikę Sislowską, Angelę Charlton, Jerry’ego Molsona i Marka Carlsona z The Associated Press.