Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

David Warner: Gwiazda Tron, Titanic i Omen umiera w wieku 80 lat |  Ents & Arts News

David Warner: Gwiazda Tron, Titanic i Omen umiera w wieku 80 lat | Ents & Arts News

Jego rodzina ogłosiła śmierć Davida Warnera, który zagrał w filmach takich jak Tron, Titanic i Omen, w wieku 80 lat z powodu choroby związanej z rakiem.

Aktor weteran, którego kariera trwała sześć dekad i obejmowała teatr, telewizję i film, zmarł na kilka dni przed swoimi 81. urodzinami.

Na dużym ekranie jego role to między innymi lokaja i ochroniarza Billy’ego Zane’a Spicera Lovejoya w przebojowym filmie Jamesa Camerona z 1997 roku Titanic, trzy różne role w klasycznym filmie Tron z 1981 roku oraz operatora Keitha Jenningsa w horrorze Omen z 1976 roku.

Warner zmarł w niedzielę w Denville Hall, domu opieki dla osób pracujących w przemyśle rozrywkowym, w londyńskiej dzielnicy Hillingdon.

Oświadczenie jego rodziny mówi: „Będzie nam go bardzo brakowało, jego rodzinie i przyjaciołom, i zostanie zapamiętany jako dobroduszny, hojny, współczujący mężczyzna, partner i ojciec, którego spuścizna wyjątkowej pracy wpłynęła na życie wielu na przestrzeni lat. Jesteśmy załamani”.

Urodzony w Manchesterze w czerwcu 1941 roku i wykształcony w Leamington Spa w Warwickshire, Warner wcześniej określał swoje dzieciństwo jako „niespokojne”.

Po studiach w Royal Academy of Dramatic Art (RADA) w Londynie dołączył do Royal Shakespeare Company (RSC), gdzie jego występ w 1965 w Hamlecie Sir Petera Halla został okrzyknięty jedną z najlepszych postaci swojego pokolenia.

Wystąpił także w prestiżowych przedstawieniach teatralnych Burza, Juliusz Cezar i Henryk VI oraz w sztukach Wojny róż.

Gregory Doran, dyrektor techniczny RSC, pochwalił Warnera, nazywając go „hojnym duchem, dobrym człowiekiem i ogromnym talentem”.

obrazek:
Warner często gra złoczyńcę, grając Zło w Bandits czasu w 1981 roku

Jego pierwsza rola filmowa, u boku pani Vanessy Redgrave w filmie Morgan: odpowiedni przypadek leczenia z 1966 roku, przyniosła mu nominację do nagrody BAFTA dla głównego aktora.

W 1981 roku zdobył Emmy za rzymski serial Masada, w którym zagrał polityka Pomponiusza Falco.

Pomimo swojego sukcesu, Warner rozwinął chroniczną tremę po wyprodukowaniu I, Claudius w 1973 roku, który został zaostrzony przez związek spowodowany łuszczycą.

READ  Paul Ritter pojawił się z Friday Dinner w ostatnim telewizyjnym występie dokumentu

Potem odszedł od sceny, nadając priorytet pracy telewizyjnej i filmowej.

Często przedstawiany jako czarny charakter, jego godne uwagi role filmowe obejmują Zło w Fantasy Adventure Time Bandits Terry’ego Gilliama, Czas po czasie science fiction i klasyczny Tron z 1982 r., w którym zagrał trzy role – starszy wiceprezes wykonawczy ENCOM Ed Dillinger, program przywództwa Sark i dźwięk Master Control Program (MCP).

Pracował przy trzech filmach reżysera Sama Peckinpy, w tym Straw Dogs, a także przy rolach w filmach Omen i Człowiek z dwoma mózgami.

Pic: tylko do użytku redakcyjnego.  Nie używaj okładki książki. Obowiązkowe zaliczenie: Fotografia Moviestore/Shutterstock (1645977a), The Omen, David Warner, Gregory Peck.  Film i Telewizja
obrazek:
Warner zagrał fotografa Keitha Jenningsa w filmie Omen. Zdjęcie: Moviestore / Shutterstock

W 1987 roku Warner przeniósł się do Hollywood, gdzie mieszkał przez 15 lat, występując w jednym z najbardziej udanych filmów wszechczasów – Titanicu. Zagrał także wiele ról w serialu Star Trek TV.

Warner pojawił się później w Doctor Who, Twin Peaks i The League Of Gentlemen’s Apocalypse.

W 2001 roku powrócił na scenę po prawie 30 latach, by zagrać Andrew Under Shaft w broadwayowskiej reaktywacji major Barbary George’a Bernarda Shawa, a cztery lata później zagrał Króla Leara w Chichester Festival Theatre.

Działając pod koniec lat 70., zagrał w komedii romantycznej You, Me And Him, a także pojawił się w filmie Mary Poppins Returns z 2018 roku jako emerytowany oficer marynarki Admiral Boom.

Został pozostawiony przez swoją partnerkę Lisę Bowerman i syna Luke’a.