Zgodnie z analizą danych globalnych, brytyjskie inwestycje w energię odnawialną znacznie zwolniły w ostatnich latach w porównaniu z resztą świata.
Najnowsze dane rządowe ujawniają, że moce wytwórcze energii odnawialnej w Wielkiej Brytanii spadły do średniego wzrostu o 4,45% w ciągu ostatnich trzech lat, w porównaniu ze średnim rocznym wzrostem na poziomie 9,67% na całym świecie.
Analiza pojawiła się po tym, jak rząd ogłosił, że zatwierdzi ponad 100 nowych licencji na ropę i gaz.
W Wielkiej Brytanii energia ze źródeł odnawialnych ogółem wzrosła o 1,96% w 2020 r., 3,65% w 2021 r. i 7,74% w 2022 r., przy średniej wydajności wynoszącej zaledwie 4,45% rocznie – co oznacza znaczny spadek w porównaniu ze stopą wzrostu 24,26% odnotowaną w 2015 r.
Reszta świata odnotowała znacznie wyższy poziom wzrostu energii odnawialnej niż Wielka Brytania w ciągu ostatnich trzech lat. W 2020 r. energia odnawialna wzrosła o 10,3%, następnie o 9,1% w 2021 r. i 9,6% w 2022 r. Jest to średni wzrost o 9,67%, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w Wielkiej Brytanii w tym samym okresie.
Rzecznik Liberalnych Demokratów ds. Energii i klimatu, Wera Hobhouse, skrytykował rząd za brak „inwestowania w najbardziej ekologiczną, najtańszą i najpopularniejszą formę energii” i zażądał od niego dalszych działań, w tym usunięcia ograniczeń dotyczących nowych źródeł energii słonecznej i wiatrowej oraz umożliwienia władzom lokalnym subsydiowania zdecentralizowanej energii, którą wytwarzają. „Nie tylko obniży to rachunki, ale także stworzy przyszłe miejsca pracy dla wykwalifikowanych pracowników”.
Powiedziała, że liczby pokazują, że torysom nie można ufać w kwestii środowiska. „Woleliby nowe lądowe pola naftowe od farm słonecznych i turbin wiatrowych” – powiedziała.
Roger Fouquet, starszy pracownik naukowy w Institute of Energy Studies na National University of Singapore, powiedział, że w miarę jak kraje takie jak Islandia zmierzają w kierunku 100% energii odnawialnej, „ich inwestycje prawdopodobnie zwolnią, a wzrosną tylko po to, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na moc.” Zauważył jednak, że Wielkiej Brytanii nie można porównywać.
„Obecna zdolność Wielkiej Brytanii do produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wynosi mniej niż 50%, a Wielka Brytania musi zobowiązać się do znacznych dodatkowych inwestycji, aby pretendować do miana lidera w niskoemisyjnych systemach energetycznych. W rzeczywistości 45% gospodarek europejskich ma wyższy udział energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych” – powiedział Fouquet.
RenewableUK, wiodące stowarzyszenie handlu energią non-profit, uważa, że rząd musi opracować plan konkurowania z UE i USA na konkurencyjnym rynku energii odnawialnej.
Dyrektor Wykonawcza ds. Polityki, Anna Mussat, powiedziała: „Rząd musi pilnie opracować kompleksową strategię, aby uczynić sektor energii odnawialnej w Wielkiej Brytanii bardziej atrakcyjnym dla globalnych inwestorów, abyśmy mogli nadal budować nowe, wielkoskalowe projekty czystej energii i przyciągać łańcuchy dostaw. inwestycje w kluczowe obszary, takie jak łopaty, kable i pływające morskie wiatry”.
Departament Bezpieczeństwa Energetycznego i Net Zero powiedział: „Nie będziemy przepraszać za szybsze i wcześniejsze przejście na energię odnawialną niż wiele innych krajów i cieszymy się, że kraje w Europie i na całym świecie zaczynają nadrabiać zaległości.
Od 2010 roku przyciągnęliśmy już około 120 miliardów funtów inwestycji w odnawialne źródła energii i oczekuje się, że do 2030 roku przyciągniemy kolejne 100 miliardów funtów netto – pobudzając Wielką Brytanię i wspierając do 480 000 miejsc pracy. Oznacza to, że zwiększyliśmy ilość energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych z 6,7% w 2010 r. do 41,5% w 2022 r.”
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii: Bank Anglii wkrótce ujawni swoją kolejną decyzję
Pracodawcy zmuszający pracowników do powrotu do pracy odchodzą w zapomnienie – twierdzi ekspert, twórca terminu prezenteizm Pracuj w domu
BlackRock i Microsoft planują fundusz o wartości 30 miliardów dolarów na inwestycje w infrastrukturę sztucznej inteligencji