Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czynność gonad u samców myszy jest zakłócana przez prenatalne czynniki ryzyka

Naukowcy konsekwentnie wykazali, że prenatalna ekspozycja na ftalan di(2-etyloheksylu) uszkadza układ rozrodczy samców myszy i powoduje zaburzenia płodności. W nowym badaniu naukowcy z Uniwersytetu Illinois Urbana-Champaign wykazali, że łączenie DEHP z dietą wysokotłuszczową u ciężarnych myszy może wyrządzić potomstwu więcej szkód niż każdy środek osobno.

Zaburzenia reprodukcji u mężczyzn stanowią coraz większy problem ze względu na globalny spadek liczby i jakości plemników. Niepokojące jest to, że czynnikiem przyczyniającym się do tego są substancje chemiczne, takie jak DEHP, które można znaleźć w pojemnikach do przechowywania żywności, lekach i materiałach budowlanych. Toksyczność DEHP wynika z jego zdolności do naśladowania hormonów w naszym organizmie, co powoduje długoterminowe skutki dla zdrowia.

„Społeczność naukowa jest świadoma faktu, że obecne pokolenie mężczyzn produkuje o połowę mniej plemników w porównaniu do poprzedniego pokolenia” – powiedział Chi Myung Jae Ko (EIRH), profesor weterynarii. „Chociaż jest to szokujące, niewiele uwagi poświęca się zrozumieniu przyczyn”.

Naukowcy wykorzystali hipotezę Parkera jako wytyczną do swoich badań. Brytyjski lekarz i epidemiolog David Parker wysunął hipotezę, że dziewięć miesięcy w łonie matki to jeden z najważniejszych okresów w życiu człowieka i może kształtować jego przyszłą trajektorię zdrowotną.

„Hipoteza Parkera skupia się przede wszystkim na żywieniu, a my chcieliśmy sprawdzić, czy dieta matki może zmienić zdrowie następnego pokolenia” – powiedział Kuo. „Ponadto, w przeciwieństwie do poprzedniego pokolenia, jesteśmy stale narażeni na działanie substancji chemicznych takich jak DEHP, które mogą zmieniać funkcjonowanie naszego organizmu. Chcieliśmy zapytać, czy narażenie na te dwa czynniki może spowodować, że u niemowląt będzie mniej funkcjonujący układ rozrodczy”.

W przeszłości laboratorium Kuo i inne grupy badawcze wykazały, że prenatalna ekspozycja na DEHP obniża poziom testosteronu i powoduje zaburzenia płodności u samców myszy. Ponadto naukowcy wykazali, że dieta wysokotłuszczowa matki może również zmniejszyć liczbę plemników u potomstwa płci męskiej. Jednak skutki obu nie były badane łącznie.

READ  Fermentowana żywność pomaga w walce z depresją i stanami lękowymi • Earth.com

Naukowcy wykorzystali cztery grupy ciężarnych myszy; Jedna była grupą kontrolną, a pozostałe trzy były narażone na DEHP, dietę wysokotłuszczową, lub kombinację obu. Następnie prześledzili każdy miot, w którym było średnio 6 samców i 6 samic.

„Co zaskakujące, odkryliśmy, że dieta wysokotłuszczowa miała bardziej szkodliwy wpływ na męski układ rozrodczy niż sam DEHP, a najgorsze wyniki osiągały szczenięta urodzone przez matki leczone obydwoma lekami” – stwierdził Kuo.

Naukowcy zmierzyli masę ciała i różne narządy rozrodcze szczeniąt na różnych etapach wzrostu i dorosłości. Odkryli, że chociaż waga szczeniąt urodzonych przez matki karmione wyłącznie dietą wysokotłuszczową lub w połączeniu z DEHP była wyższa niż w przypadku innych szczeniąt, ich narządy rozrodcze ważyły ​​mniej. Odkryli również, że myszy te wytwarzały mniej plemników i miały niższy poziom testosteronu. Barwiąc tkankę, badacze odkryli, że narządy rozrodcze zawierają nieprawidłowe komórki, co przyczyniło się do dysfunkcji gonad.

„W naszych badaniach wykorzystaliśmy te myszy jako model. Chociaż musimy potwierdzić te wyniki na ludziach, badanie to powinno służyć jako ostrzeżenie dla naszego pokolenia, że ​​musimy uważać na nasze środowisko i dietę podczas ciąży” – powiedziała Ko. . .