Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy Wielka Brytania i USA obniżą stopy procentowe tak jak Europa?

Czy Wielka Brytania i USA obniżą stopy procentowe tak jak Europa?

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

  • autor, Natalia Sherman
  • Rola, wiadomości BBC

Po gwałtownym podwyższeniu kosztów pożyczek w ostatnich latach w celu uspokojenia wysokich cen, kraje na całym świecie zaczynają zmieniać kierunek.

Europejski Bank Centralny ogłosił w czwartek pierwszą obniżkę stóp procentowych od pięciu lat, obniżając główną stopę procentową z najwyższego w historii poziomu 4% do 3,75%.

Nastąpiło to dzień po tym, jak Kanada podjęła podobny krok i podążyła za falą podobnych posunięć w ostatnich miesiącach z takich krajów, jak Szwecja, Szwajcaria, Brazylia i Meksyk.

Oczekuje się, że urzędnicy w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, gdzie koszty pożyczek są obecnie najwyższe od lat, na swoich spotkaniach w tym miesiącu wstrzymają się z wszelkimi cięciami.

Jednak wielu analityków szuka działań późnym latem lub wczesną jesienią, twierdząc, że jest to tylko kwestia czasu.

To znak, że globalna walka z inflacją wywołana pandemią wchodzi w nową fazę, a w niektórych z największych i najbardziej dotkniętych gospodarek rośnie nadzieja, że ​​inflacja cenowa zostanie wreszcie pod kontrolą.

„To ważny krok” – powiedział Brian Coulton, główny ekonomista Fitch Ratings. „Przechodzimy do kolejnego etapu”.

Zaledwie kilka lat temu banki centralne na całym świecie agresywnie podnosiły stopy procentowe, mając nadzieję, że wyższe koszty pożyczek odbiją się na gospodarce i złagodzą presję powodującą wzrost cen.

Posunięcia te odbyły się niezwykle jednocześnie w odpowiedzi na problemy w globalnym łańcuchu dostaw oraz wstrząsy na rynkach żywności i energii, które spowodowały wzrost cen na całym świecie.

W ciągu ostatniego roku format ten zanikł i stał się bardziej zmienny.

Emma Wall, dyrektor ds. badań i analiz inwestycyjnych w Hargreaves Lansdowne, stwierdziła, że ​​decyzja EBC stanowi wyraz zaufania, że ​​tendencje zmierzają we właściwym kierunku.

„Bank centralny twierdzi dziś, że chociaż inflacja może nie spadać w linii prostej, to ma pewność, że uda mu się sprowadzić inflację z powrotem do docelowego poziomu 2%” – stwierdziła.

W Europie inflacja wynosi obecnie 2,6%, natomiast w Wielkiej Brytanii inflacja spadła do 2,3%, co stanowi znaczny spadek w stosunku do najwyższego poziomu ponad 11% pod koniec 2022 r.

W Stanach Zjednoczonych preferowana przez Rezerwę Federalną miara inflacji, Indeks Wydatków Konsumpcyjnych Osobistych, spadł do 2,7%.

Fed, który przodował w podnoszeniu stóp procentowych, zachował jednak ostrożność, odzwierciedlając obawy, że postęp w tej kwestii może utknąć w martwym punkcie oraz że silniejszy niż oczekiwano wzrost gospodarczy i duże wydatki rządowe mogą utrudnić rozwiązanie problemu .

„Gospodarka strefy euro jest w innym miejscu niż Stany Zjednoczone” – powiedziała Yael Selvin, główna ekonomistka KPMG.

Obecnie wielu prognostów oczekuje, że stopy procentowe zostaną obniżone przynajmniej raz, jeśli nie więcej, w tym roku w USA, Europie i Wielkiej Brytanii, a w 2025 r. będą kolejne obniżki.

Takie posunięcia przyniosłyby ulgę firmom i gospodarstwom domowym chcącym zaciągnąć pożyczkę.

Analitycy twierdzą jednak, że ścieżka spadkowa stóp procentowych będzie prawdopodobnie wolniejsza i bardziej niestabilna niż ich wzrost.

Jeśli bankierzy centralni zbyt szybko podniosą stopy procentowe, ryzykują wywołaniem fali aktywności gospodarczej, która ponownie spowoduje wzrost cen.

Poruszanie się zbyt wolno, a ciężar wyższych kosztów finansowania zewnętrznego może doprowadzić do poważniejszego kurczenia się gospodarki.

Mark Wall, główny ekonomista Deutsche Bank, zauważył, że ogłaszając czwartkowe obniżki stóp procentowych, EBC ostrożnie unikał obiecujących przyszłych działań.

W Europie czynniki, które przed pandemią utrzymywały stopy procentowe na niskim poziomie, w tym spowolnienie wzrostu i starzenie się społeczeństwa, prawdopodobnie powrócą na powierzchnię, ostatecznie sprowadzając je do poziomu bliskiego zeru, powiedział Joseph Gagnon, starszy pracownik naukowy w Peterson Institute for Economics International .

Stwierdził jednak, że jest mało prawdopodobne, aby w Stanach Zjednoczonych powróciły ultraniskie koszty finansowania zewnętrznego, które panowały w dekadzie po kryzysie finansowym, powołując się częściowo na duży deficyt budżetowy, który prawdopodobnie będzie utrzymywał presję na podwyżkę stóp procentowych.

„Będziemy nieco wolniej niż Europa obniżki stóp procentowych, ale myślę, że gdy to wszystko się skończy, osiągniemy również wyższą stopę procentową” – powiedział.