Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy w Polsce jest więcej certyfikowanych budynków?

Czy w Polsce jest więcej certyfikowanych budynków?

Jaki jest status zatwierdzonych budynków? W jakich sektorach ich liczba rośnie najbardziej? Najnowszy raport PLGBC odpowiada na te pytania.

W ramach naszego #Raportczwartek Dostarczamy dokumenty, raporty i poradniki dotyczące architektury, miast i samorządu, które zdecydowanie warto publikować i promować. W tym tygodniu przyjrzymy się części z tego tygodnia „Certyfikowane Budynki Zrównoważone 2024” Raport wyprodukowany przez BLGBC.

Raport przygotowała firma Dawid Franke I Alicja Kutzera. To kolejna odsłona tego dokumentu, która ma na celu podsumowanie zmian związanych z pojawieniem się certyfikacji budynków, monitorowanie tych trendów i określenie ich kierunku. Opisy poprzednich wydań z lat 2022 i 2023 dostępne są na naszym portalu.

Jak zatem zmienia się branża budowlana związana z certyfikowanymi budynkami?

raport

Raport „Certyfikowane Budynki Zrównoważone 2024” opracowany przez PLGBC.

© Polskie Towarzystwo Budownictwa Ekologicznego PLBGBC

Raport dostępny jest na stronie internetowej PLGBC strona internetowa.

Wpływ gospodarki światowej

Pierwszym elementem widocznym w raporcie jest wpływ globalny Spowolnienie gospodarcze Jest to spowodowane dwoma wydarzeniami: pandemią Covid-19 i wojną na Ukrainie. W porównaniu do 2023 r. wzrost nastąpił w zatwierdzonym obszarze 2,1 miliona metrów kwadratowych. Dla porównania, w 2023 r. nastąpił wzrost o 7,7 mln mkw. Spowolnienie w branży budowlanej było widoczne także w branży budownictwa certyfikowanego.

Zwiększ wykorzystanie certyfikacji poprzez uzyskanie certyfikatu posprzedażowego

Powierzchnia zatwierdzonych budynków, wyszczególniona zgodnie z certyfikatem

© Polskie Towarzystwo Budownictwa Ekologicznego PLBGBC

Niekwestionowana dominacja systemów certyfikacji pozostaje niezmieniona PriamaCo stanowi 86% całkowitej zatwierdzonej powierzchni w Polsce. Powoli, choć wielkimi krokami, szklarnia Liczba certyfikatów rośnie – o ponad 50% więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrost wynika także z… PROWADZONY System.

Choć zaobserwowano spadek tempa dodawania nowych powierzchni, to wyraźnie wzrosło tempo adopcji nowych budynków – wzrost o 24% rok do roku. Oznacza to, że wzrosła liczba zatwierdzonych małych budynków, chociaż wzrost na samym obszarze jest niższy.

READ  Adrian Myronk wygrywa Irish Open, pierwszy mistrz DP World Tour z Polski

Uzyskanie certyfikatu akredytacji poprzez oparcie się na certyfikacie

Rozwój budynków zatwierdzony certyfikatem

© Polskie Towarzystwo Budownictwa Ekologicznego PLBGBC

Który segment rośnie szybciej?

Ważną kwestią poruszoną w raporcie informacyjnym jest to, które sektory dominują w zestawie zatwierdzonych budynków. jeszcze raz, Sektor magazynowo-przemysłowy Znalazł się na szczycie listy z 46,8% wszystkich posiadaczy stopni naukowych. To już drugi rok z rzędu reprezentacja tego typu obiektu Dominacja rynkowa. Dodatkowo zatwierdzona powierzchnia magazynowa stanowi 53% całkowitej powierzchni nowoczesnych magazynów.

Solidne wykorzystanie certyfikowanej dźwigni uwierzytelniania

Udział powierzchni certyfikowanych budynków według branż

© Polskie Towarzystwo Budownictwa Ekologicznego PLBGBC

Którą prowincję kontroluję?

W której części Polski zlokalizowane są najbardziej zatwierdzone budynki? Podobnie jak w latach poprzednich – tak Mazowiecki Fuwojewództwo. Zmniejszył się jednak dystans pomiędzy państwem dominującym a województwami małopolskim i śląskim. Zauważalny jest wzrost liczby zatwierdzonych budynków w większości powiatów – wyjątkami są powiaty podlaski i opolski.

certyfikat certyfikowany według lokalizacji

Zatwierdzone budynki według lokalizacji

© Polska Rada Budownictwa Ekologicznego PGLBC

Co wtedy?

Raport przygotowany przez PLBGBC pozwala zidentyfikować zmiany jakie zachodzą w związku ze wzrostem liczby stopni naukowych. Jak specjaliści widzą przyszłość tego segmentu?

Od lat obserwujemy wzrost zainteresowania certyfikacją i tendencja ta prawdopodobnie się utrzyma. Oprócz dotychczasowych motorów napędowych, takich jak oczekiwania funduszy inwestycyjnych i najemców, dobry zrównoważony design czy przynajmniej aspekty marketingowe, dostajemy więcej argumentów. Systemy oceny budynków są bardzo dobrymi narzędziami do wdrażania strategii ESG i pozyskiwania funduszy. Zawiera szereg elementów, które po niewielkiej transformacji można przełożyć np. na standardy zawarte w standardzie ESRS lub Unia Europejska Kategoria. Zapewnia także solidną podstawę do obliczania wbudowanych i operacyjnych śladów węglowych (będących podstawą dekarbonizacji), a także aspektów związanych z recyklingiem, gospodarką o obiegu zamkniętym i różnorodnością biologiczną. Mamy nadzieję, że zmiany legislacyjne (np. GOZ) i zmiany transformacyjne (przede wszystkim w energetyce) wyjdą naprzeciw oczekiwaniom i działaniom branży budowlanej, co pomoże radykalnie przyspieszyć dekarbonizację polskiego budownictwa. Marcin Gawrońskiegoprezes PLBGBC, przeprowadził wywiad z Victorem Boschnikiem w kwietniowym numerze magazynu A&B.

Raport dostępny jest na stronie internetowej PLGBC strona internetowa.

READ  2022 FIFA World Cup Odliczanie: 20 dni do wielkiego startu

Zestawione przez: {tag:AuthorA&B}