Autyzm jest zaburzeniem ze spektrum, co oznacza, że u każdego człowieka objawia się inaczej, co ogranicza zakres wiedzy na temat tej choroby. Szeroki zakres zachowań, zdolności i wyzwań związanych z autyzmem często powoduje zamieszanie, co utrudnia ludziom zrozumienie, w jaki sposób wpływa on na jednostki w wyjątkowy sposób. Wokół autyzmu narosło wiele dezinformacji i mitów, które wynikają z kilku czynników, w tym ograniczonej świadomości, przestarzałych przekonań i złożoności choroby.
Historycznie rzecz biorąc, autyzm nie był dobrze poznany, co prowadziło do błędnych założeń na temat jego przyczyn i leczenia. Na przykład wczesne teorie błędnie obwiniały za autyzm złe rodzicielstwo lub traumę emocjonalną, co przyczyniało się do napiętnowania i błędnego obwiniania. Pomimo postępu w badaniach te przestarzałe pomysły czasami się utrzymują.
Jeden z powszechnych mitów na temat autyzmu zniechęca wielu rodziców do szczepienia swoich dzieci. Mit ten wmawia rodzicom, że autyzm jest skutkiem szczepień.
Legenda pochodzi od grupy badaczy
W 1998 roku grupa brytyjskich badaczy poinformowała, że szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR) powoduje autyzm. Dokument ten został zignorowany przez Naczelną Radę Lekarską Anglii, ale już wtedy wzbudził zaniepokojenie i debatę na całym świecie. Czasopismo, które opublikowało badanie, ostatecznie je wycofało, a w kilku badaniach, które przeprowadzono po wynikach tego badania, nie znaleziono żadnego naukowego powodu na poparcie twierdzenia, że szczepionki powodują autyzm.
Badaczem, o którym mowa, był dr Andrew Wakefield. W artykule wyjaśniono: Początkowo Wakefield donosił, że za zmiany w okrężnicy obserwowane w chorobie Leśniowskiego-Crohna odpowiedzialny jest wirus odry. Chociaż teoria ta została szybko obalona i odrzucona, Wakefield był pod wrażeniem przypadków, które mu zwróciły uwagę, w których prawidłowo rozwijające się dzieci wykazywały objawy autyzmu wkrótce po podaniu potrójnej szczepionki MMR. Pomimo swojego poprzedniego błędu z chorobą Leśniowskiego-Crohna, postawił hipotezę, że wirus odry powoduje zmiany zapalne w okrężnicy, zaburzając przepuszczalność jelita grubego, przez które neurotoksyczne białka przedostają się do krwioobiegu i mózgu, powodując w ten sposób autyzm.
Jakie znaczenie mają szczepienia dla dzieci i dlaczego rodzice nie powinni ich zaniedbywać?
Szczepienia mają kluczowe znaczenie dla dzieci, ponieważ chronią je przed innymi poważnymi chorobami, takimi jak odra, polio i krztusiec. Wzmacnia odporność dzieci, czyniąc je odpornymi na infekcje. Dlatego szczepienia chronią zdrowie nie tylko dzieci, ale całego społeczeństwa; Ogranicza wpływ tych chorób na osoby bezbronne lub nieposiadające odpowiednich mechanizmów obronnych, np. dzieci i osoby starsze. Oprócz opóźnień w szczepieniach zwiększa to ryzyko rozprzestrzeniania się chorób wśród dzieci i naraża je na choroby, którym można zapobiec. Szczepienie jest bezpieczne i skuteczne, zapewnia długotrwałe zdrowie organizmu i zapobiega niepotrzebnemu cierpieniu.
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków