Czy ChatGPT może stać się wiarygodnym źródłem informacji o obrazowaniu raka piersi dla pacjentów?
W niedawnym retrospektywnym badaniu opublikowanym w promienienaukowcy z oddziałów mammografii trzeciego stopnia opieki zdrowotnej zadali 25 pytań dotyczących wykrywania i profilaktyki raka piersi ChatGPT, chatbota ze sztuczną inteligencją (AI) obsługującego duże języki.
Pytania obejmowały różne tematy, od ryzyka zachorowania na raka piersi w rodzinie i częstości wykonywania mammografii do gęstości piersi i znaczenia rejestracji za pomocą systemu raportowania i danych obrazowania piersi (BI-RADS). Zgodnie z badaniem, pytania zostały przesłane do ChatGPT trzy razy, a odpowiedzi zostały ocenione przez trzech mammologów przeszkolonych w ramach stypendium.
Według naukowców ChatGPT dostarczył odpowiednich odpowiedzi na 22 z 25 pytań (88 procent).
Paul H. Yi, MD, dyrektor Centrum Inteligentnego Obrazowania Medycznego Uniwersytetu Maryland w Departamencie Radiologii Diagnostycznej i Medycyny Nuklearnej na Uniwersytecie Maryland School of Medicine w Baltimore i jego współpracownicy, napisał.
(Nota redaktora: Aby zapoznać się z pokrewnymi treściami, zobacz „Czy ChatGPT ma wpływ na promienie?”)
Autorzy zauważają pewne zastrzeżenia dotyczące ChatGPT, zwracając uwagę na niespójne odpowiedzi na pytania dotyczące badań przesiewowych w kierunku raka piersi i lokalizacji profilaktyki raka piersi oraz niewłaściwe odpowiedzi dotyczące harmonogramu planowania mammografii po szczepieniu przeciwko COVID-19. Podczas gdy ChatGPT cytował wytyczne American Cancer Society (ACS) dotyczące sporządzania odpowiednich zaleceń dotyczących mammograficznych badań przesiewowych, Yee i współpracownicy zauważają, że nie wspomniano ani o zaleceniach dotyczących mammografii American College of Radiology (ACR), ani United States Preventive Services Task Force (USPSTF).
W związku z tym autorzy badania kładli nacisk na ostrożność i nadzór lekarza przy potencjalnym wykorzystaniu ChatGPT do informacji skierowanych do pacjentów na temat obrazowania raka piersi.
Jeśli chodzi o ograniczenia badania, Ye i współpracownicy przyznają, że możliwości ChatGPT szybko się rozwijają, a wersja ChatGPT, której użyli do badania, była dostępna w lutym 2023 r. Poza zauważeniem, że oceny przydatności ChatGPT są subiektywne, autorzy badania podkreślili, że przyszłe badania mógł ocenić, w jaki sposób roszczenia ChatGPT mogą wpłynąć na zalecenia dotyczące porad medycznych chatbota lub je zmienić.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Bardziej ekologiczne wybory, bystrzejsze umysły: badania łączą zrównoważony rozwój i zdrowie mózgu
Coraz częstsza liczba chorób przenoszonych przez komary w Europie – jak bardzo martwią się naukowcy? | Transmisja
Badanie asocjacji całego genomu pozwala zidentyfikować genetyczne czynniki ryzyka demencji