Jak wynika z najnowszych ustaleń przedstawionych przez Pope’a i wsp. podczas dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej (ASTRO) w 2024 r., przyspieszony przebieg radioterapii po mastektomii może nie zwiększać powikłań u pacjentek z rakiem piersi poddawanych rekonstrukcji piersi (Podsumowanie 1) i opublikowane jednocześnie w International Journal of Radiation Oncology • Biologia • Fizyka.
tło
Duża część pacjentek poddawanych mastektomii może również wymagać radioterapii ściany klatki piersiowej i węzłów chłonnych, aby zapobiec nawrotom raka. Chociaż wiadomo, że radioterapia po mastektomii w celu usunięcia raka piersi poprawia przeżywalność niektórych pacjentek z grupy ryzyka nawrotu raka, w niewielu badaniach analizowano korzyści płynące z krótszych cykli radioterapii u pacjentek poddawanych rekonstrukcji piersi. Historycznie rzecz biorąc, radioterapię w przypadku raka piersi stosowano zazwyczaj przez okres od 5 do 6 tygodni, ale ostatnie badania wykazały, że krótszy cykl leczenia może być równie skuteczny w zapobieganiu nawrotom raka piersi, a także może poprawić jakość życia pacjentek. Jednakże z badań tych wykluczono osoby zgłaszające się na radioterapię po mastektomii ze względu na obawę, że wyższe dzienne dawki promieniowania mogą nasilić działania niepożądane i wpłynąć na proces rekonstrukcji.
„W ciągu ostatnich 10 lat staraliśmy się przenieść wszystkie pacjentki wymagające radioterapii piersi na krótszy i dogodniejszy harmonogram” – wyjaśnił główny autor badania. Matthew M. Pope, lekarz medycyny, FASTROprofesor radioterapii onkologicznej na Uniwersytecie Utah. „[However]Pacjentki po mastektomii planujące rekonstrukcję piersi były jedyną grupą, dla której nie mieliśmy wystarczających danych, aby uzasadnić krótsze kursy. Teraz wyniki tego badania pokazują, że możemy bezpiecznie skrócić czas leczenia tych pacjentów do 3 tygodni bez uszczerbku dla ich rekonstrukcji”.
Metody i wyniki badań
Do tego międzynarodowego, wieloinstytucjonalnego badania III fazy RT CHARM (Alliance A221505) badacze zrekrutowali 898 pacjentek (średni wiek 46 lat) z jednostronnym inwazyjnym rakiem piersi w 209 akademickich i społecznych ośrodkach onkologicznych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Do badania kwalifikowali się pacjenci z większymi guzami (pT3N0) lub mniejszymi guzami i naciekiem regionalnych węzłów chłonnych (pT0–2 pN1–2). Wszystkie pacjentki biorące udział w badaniu planowały natychmiastową lub opóźnioną operację rekonstrukcji piersi po radioterapii po mastektomii.
Pacjenci zostali losowo przydzieleni do grupy otrzymującej radioterapię konwencjonalną składającą się z 25 frakcji podawanych w ciągu 5 tygodni (łącznie 50 Gy; n = 449) lub radioterapię hipofrakcjonowaną składającą się z 16 frakcji podawanych w ciągu około 3 tygodni (łącznie 42,56 Gy; n = 449). Naukowcy zauważyli, że 51% pacjentek otrzymało chemioterapię przed mastektomią, a 37% z nich otrzymało chemioterapię po mastektomii.
Spośród 650 pacjentek, które ukończyły rekonstrukcję piersi w okresie badania, 59% miało same implanty piersi, a 41% miało autologiczną rekonstrukcję przy użyciu własnej tkanki, z implantami lub bez. Naukowcy udokumentowali wszelkie powikłania rekonstrukcji piersi, w tym problemy z gojeniem się ran, ponowną hospitalizację, nieplanowaną ponowną operację, niepowodzenie rekonstrukcji lub rekonstrukcję torebki. Mediana czasu obserwacji wynosiła 5 lat.
Dwa lata po operacji rekonstrukcyjnej piersi powikłania wystąpiły u 14% pacjentek, które przeszły krótszą radioterapię w porównaniu z 12% pacjentek, które przeszły standardowe leczenie. Różnicę tę uznano za statystycznie nie mniejszą (Z = 3,373, P = 0,0004). Działania niepożądane związane z leczeniem zgłoszono u mniej niż 6% pacjentów w obu grupach leczenia.
„Na podstawie poprzednich badań przeprowadzonych w jednej instytucji z udziałem pacjentów, którzy otrzymali leczenie, spodziewaliśmy się powikłań na poziomie 25–35%. [breast] Chirurgia rekonstrukcyjna i radioterapia” – autor obszernego, szczegółowego badania Lek. Atif J. Khanradioonkolog w Memorial Sloan Kettering Cancer Center. „Bardzo ekscytujące było to, że odsetek powikłań był prawie o połowę mniejszy niż się spodziewaliśmy” – podkreślił.
Niezależnie od schematu leczenia, u pacjentów po rekonstrukcji autologicznej występowało mniej powikłań niż po samej implantacji (odpowiednio 8,7% vs. 15,5%, P = 0,0043). W ciągu 3 lat leczenia częstość nawrotów raka piersi była podobna u pacjentek, które otrzymały krótszy cykl radioterapii i u pacjentek, które otrzymały terapię konwencjonalną (odpowiednio 1,5% w porównaniu z 2,3%). Bez radioterapii częstość nawrotów raka po mastektomii u pacjentek z chorobą wysokiego ryzyka waha się od 20% do 30%.
Wnioski
Naukowcy podkreślili, że krótszy cykl radioterapii po mastektomii z rekonstrukcją piersi jest bezpieczny i skuteczny. Podkreślili, że skrócenie czasu leczenia o prawie połowę może poprawić dostęp do radioterapii po mastektomii, oszczędzając czas i pieniądze pacjentek.
„Radioterapia po mastektomii ratuje życie. Pacjentki nie powinny wybierać pomiędzy radioterapią a brakiem radioterapii ze względu na chęć rekonstrukcji lub brak możliwości skrócenia sobie życia o 6 tygodni” – podkreśliła dr Khan.
Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycia zachęcą więcej ośrodków onkologicznych do stosowania krótszego cyklu radioterapii u pacjentek poddawanych mastektomii.
„Większość moich pacjentów mieszka w odległości od 2 do 5 godzin od naszego szpitala onkologicznego. Spędzanie 5 lub 6 tygodni na wykorzenieniu rodziny lub porzuceniu pracy, aby zbliżyć się do ośrodka onkologicznego – choć jest to ważne dla przeżycia – może być daleko. z Dotrzyj do wielu pacjentów, kiedy mówię [patients] Doktor Bob ujawnił, że mogliby poddać się radioterapii przez 3 tygodnie zamiast 6 i można było zobaczyć ulgę. „Nastąpiło powolne przejście na krótsze cykle leczenia po mastektomii, nawet bez rekonstrukcji” – dodała. [b]„Mamy obecnie solidne dane z setek ośrodków akademickich i środowiskowych oraz od pacjentów, którzy przeszli jakąkolwiek rekonstrukcję, które wyraźnie wykazują bezpieczeństwo i skuteczność krótkotrwałej radioterapii” – podsumował.
Ujawnienie: Badania w ramach niniejszego badania były wspierane w ramach grantów. Pełne informacje na temat autorów badania można znaleźć na stronie astro2024.eventscribe.net I redjournal.org.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków